S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Shrnutí prvního čtvrtletí roku 2023 a další výhled v podání Tomáše Cverny

Pavel Botek
5. 4. 2023
6 min read

V dnešním rozhovoru s analytikem Tomášem Cvernou se zaměřujeme na shrnutí prvního čtvrtletí roku 2023, další výhled, ale i na další sektor, který by mohl být v ohrožení po bankovní krizi.

Můžete se nám představit?

Jmenuji se Tomáš Cverna, je mi 20 let, studuji vysokou školu a zároveň působím jako akciový analytik v brokerské společnosti XTB. Zaměřuji se na české akcie, na které zpracovávám komentáře ve své sérii videí s názvem Týden na pražské burze. Mimo to, jednou měsíčně publikuji podrobnější pohled na vybraný akciový titul v Akciovém fokusu, který lze podobně jako rozbor tuzemských akciích najít na YouTube kanálu XTB.

Jelikož máme první čtvrtletí roku 2023 za námi, tak bych vás poprosil o zhodnocení prvních 3 měsíců roku.

První týdny nového roku se nesly v duchu přílivu „čerstvého“ kapitálu. Podobně tomu však je na začátku každého kvartálu. Mimo to vycházela ostře sledovaná makroekonomická data v USA relativně silná. Americký Fed tak neměl důvod nepokračovat v nastavené restriktivní monetární politice. To způsobilo korekci akciových indexů. Následně přišlo dost turbulentní období spojené s komplikacemi v bankovním sektoru, které kvůli agresivnímu zvyšování sazeb ze strany Fedu viselo ve vzduchu, ale nikdo si nepřipouštěl, že by mohlo skutečně přijít. Navzdory tomu se v posledních březnových týdnech začal sentiment na trzích uklidňovat, což vyústilo v posílení akciových indexů. Akciový index S&P500 si navzdory velké volatilitě od začátku roku připsal více než 7 %.

Naše komunita investorů se zaměřuje především na americké akcie, takže bych rád zůstal v USA a zeptal se vás, jestli se situace ohledně vysoké inflace zlepšuje a zda je to v tuto chvíli dostatečné?

Nejen inflace CPI, ale i inflace PCE vykazuje pokles, což je pro trhy pozitivní. Nicméně si nemyslím, že by to mělo přimět Fed k nějakému rychlému obratu, protože je potřeba zamezit tomu, aby se inflace zastavila nad inflačním cílem. Jedním z možných katalyzátorů nuceného obratu v monetární politice byla krize v bankovnictví. Ta se však „vyřešila“ programem pro poskytování likvidity bankám. Velmi mě překvapuje silný americký trh práce, o kterém se více dozvíme na Velký pátek. Obecně lze ale říci, že proinflační tlaky v americké ekonomice zpomalují, to dokazuje i pokles meziměsíčního tempa růstu mezd.

Dalo by se v tuto chvíli říct, kdy by mohl Fed přestat se zvedáním úrokových sazeb? 

Poslední dobou se tohle téma dost řešilo ve spojitosti s bankovní krizí. Trh si myslí, že květnové zasedání bude poslední, na kterém dojde ke zvýšení o maximálně 25 bazických bodů. Vysoké úrokové sazby sice škodí růstu ekonomiky, ale z důvodu, který jsem popsal výše, jsem spíše pro jejich udržení na zvýšených úrovních po delší dobu. Změnu postoje Fedu k měnové politice v souvislosti s bankovní krizí nelze očekávat, protože centrální banka použila na udržení stability bankovního systému jiné nástroje.

Vnímáte v tuto chvíli na trzích nějaká další rizika po bankovní krizi? Dočetl jsem se, že po krizi v bankovním sektoru mohou být jako další na řadě komerční nemovitosti. Co na to říkáte vy? Je to reálné?

Riziko je na finančních trzích všudypřítomné. Určitě bych nepodceňoval právě oblast komerčních nemovitostí, což má přímou souvislost s velkým propouštěním v korporacích. K tomu dochází poté, co v době, kdy byla likvidita téměř zdarma, firmy nabíraly zaměstnance ve velkém, aby zvýšili akceleraci svých byznysů. Takovým příkladem může být například Alphabet $GOOGL-0.3%, mateřská společnost Google. Propouštění a nevyužívání kanceláří neklade tlak pouze na pronajímatele těchto nemovitostí, kterými jsou často tzv. REITy, ale i na banky, které tyto firmy financují hypotečními úvěry.

Mohl byste nám poskytnout nějaký výhled směrem k dalším měsícům a obecně k roku 2023? Co očekáváte dál na akciových trzích?

Osobně očekávám příchod recese, ale to se z dat dozvíme až později. Nicméně i další měsíce se ponesou ve znamení klesající inflace. Nyní nevidím žádný katalyzátor, který by měl hrát pro její zvýšení. Co se týká energií v Evropě, jež loni tvořily velkou část přírůstku spotřebitelského koše, díky počasí a dodávkám do LNG zásobníků by již nemuselo být léto tak turbulentní jako loni. Velkou neznámou jsou ceny potravin, které nadále rostou.

Přijde vám v tuto chvíli nějaký sektor nebo konkrétní akcie na atraktivních úrovních? 

Zajímaví mi přijdou nejen američtí technologičtí giganti, ale například i firmy zabývající se consultingem v IT oblasti kvůli zájmu firem o digitalizaci. Z dlouhodobého hlediska by mohl být fajn i zdravotnický sektor. Vyhnul bych se energetice, která byla minulý rok na rekordních úrovních. Hlubší recese by však mohla způsobit nižší poptávku po ropě a s tím spojené výprodeje na akciích ropných těžařů. Kvůli hrozbě recese mám nedůvěru i ve firmy, které jsou přímo navázány na spotřebitelskou poptávku.

  • Líbil se vám dnešní rozhovor? Pokud ano, tak nás nezapomeňte sledovat, aby vám neunikl další unikátní obsah. Mým dnešním hostem byl Tomáš Cverna.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.