S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zvyšování sazeb je u konce, myslí si přední ekonomové. Co to znamená?

Dominik Petrnoušek
8. 4. 2023
4 min read

Ekonomové předpovídají, že Fed zvýší sazby o dalšího čtvrt procentního bodu, aby dostal inflaci pod kontrolu letos na jaře. Na tom by nebylo nic tak zvláštního. To očekává asi každý. Pak podle nich ale zvyšování nadobro ukončí. Co by to znamenalo?

Fed podle mnohých ukončí zvyšování sazeb

Sazby jsou již nyní nejvyšší za posledních 15 let, když se postupně zvýšily z téměř nulové úrovně před rokem na 5 %. Fed se při svém rozhodování odvolával na přetrvávající inflaci a již naznačil, že možná povolí ještě jedno zvýšení předtím, než dojde k vyrovnání.

Sazby jsou na historicky vysoké úrovni. Zdroj

Na akci ve Washingtonu D.C. Kathy Bostjancicová, hlavní ekonomka banky Nationwide, uvedla: "V současné době se očekává, že se sazby zvýší: "Ještě jedno zvýšení sazeb dává smysl, zejména pokud se finanční krize nerozšíří."

Její slova podpořila i Lydia Boussourová, hlavní ekonomka poradenské společnosti EY-Parthenon, která dodala: "Očekáváme, že Fed v květnu ještě jednou zvýší sazby, a to na základě předpokladu, že situace v bankovnictví, kterou nyní vidíme, zůstane poměrně zvládnutá."

Jeden z ekonomů JPMorgan pak uvedl:

" I když se křivka státních dluhopisů přecenila níže, stále je v ní zakotveno očekávání, že Fed do konce roku 2024 sníží o cca 3 %. Pokud by došlo k recesi, vidíme toto číslo v záporných hodnotách a domníváme se, že existuje další prostor pro pokles výnosů."

Inflace mírně klesá. Je to ale definitivní? Zdroj

Mnoho dalších investorů, ekonomů a podnikatelů ale očekává další zvyšování. Problém je, že se vlastně nikdo neshodne, zda je to dobře nebo špatně. Obe skupiny jsou hlasité, obě skupiny mají pádné argumenty a obě skupiny tlačí na FEd, který rozhodně není v jednoduché situaci.

Co znamená zvyšování sazeb?

Zvyšování sazeb Federálního rezervního systému ovlivňuje ekonomiku a investice obvykle následujícím způsobem:

• Vyšší úrokové sazby znamenají vyšší výnosy z úročených aktiv jako jsou dluhopisy, vklady či certifikáty. To přitahuje více kapitálu do těchto nástrojů a zvyšuje jejich ceny. Naopak ceny rizikovějších aktiv jako akcií mohou klesat.

• Vyšší úroky rovněž zvyšují náklady na přijímání úvěrů. To může zpomalit hypoteční trh a spotřebitelské úvěry. Poptávka domácností po financování reálných investic může klesat.

• Zvýšené úroky představují dražší financování pro společnosti, což může stlačit zisky a zpomalit investice firem. Na druhou stranu může zisky zlepšit silnější dolar.

• Celkově zpomalení růstu spotřeby a investic může vést ke zpomalení ekonomického růstu. Sektor hlavně závislý na úvěrování, jako je bydlení, retail či automobilový průmysl, může být negativně ovlivněn.

• Naopak pomalé zvyšování sazeb může mít opačný efekt a podpořit zotavení po recese. Nízké úroky umožňují levné financování a pobízejí k většímu utrácení a investování.

V zásadě zvyšování úrokových sazeb Fed mírně zpomaluje ekonomiku, zatímco jejich snižování má stimulační účinek. Obvykle se jedná o postupné kroky a celkový dopad závisí na množství změn a ekonomickém cyklu.

Jsou podle vás aktuální kroky Fedu správné? Měl by se chovat jinak? 

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.