S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Analitycy Morningstar: Kup te 3 akcje, które utrzymają ponadprzeciętną dywidendę nawet w recesji

Witek Dubicki
6. 4. 2023
5 min read

Po obiecującym początku roku, nad Wall Street osiadła chmura niepokoju i niepewności. Rezerwa Federalna próbuje znaleźć równowagę pomiędzy kontrolowaniem inflacji a unikaniem kryzysu bankowego, który mógłby doprowadzić do spadku wycen akcji i pogłębić nadchodzącą recesję. W skrócie, problemów jest wciąż wiele, dlatego analitycy stworzyli wybór 3 najlepszych akcji do trzymania w nadchodzącej recesji.

Po burzliwym ostatnim kwartale 2022 r., akcje w tym roku mocno odbiły w górę dzięki odnowionym nadziejom, że inflacja osiągnęła szczyt, Rezerwa Federalna odejdzie od trybu podnoszenia stóp, a ewentualna recesja zostanie wyciszona przez solidny wzrost płac i oszczędności, które amerykańscy konsumenci zgromadzili podczas pandemii.

Jednak trzy miesiące później, w obliczu największego kryzysu bankowego, jaki dotknął USA od czasu recesji w 2007 roku, ten optymizm znacznie osłabł, a nad Wall Street zawisła chmura niepokoju i niepewności.

Fed stara się teraz zachować delikatną równowagę pomiędzy kontrolowaniem galopującej inflacji a zapewnieniem, że kryzys bankowy nie przeniesie się na inne sektory. Zadanie to jest trudne, ponieważ jakikolwiek kryzys kredytowy mógłby mieć ogromne konsekwencje dla kapitału prywatnego, prywatnych pożyczek i przedsięwzięć na rynku nieruchomości komercyjnych. Mogłoby to doprowadzić do spadku wycen akcji i pogłębić nadchodzącą recesję.

"Centralny układ nerwowy gospodarki, jakim jest system finansowy, będzie bardziej ostrożny" - powiedziała w niedawnym wywiadzie Nanette Abuhoff Jacobson, globalny strateg inwestycyjny w Hartford Funds.

"Ostrożność oznacza, że będą mniej pożyczać, a to oznacza spowolnienie aktywności konsumentów i przedsiębiorstw. To samo w sobie spowoduje spowolnienie amerykańskiej gospodarki, ale prawdopodobnie wywoła szerszy efekt domina" - powiedziała.

Ponieważ wielu analityków obawia się o przyszłość, wybierają oni wysokiej jakości akcje dywidendowe, które zapewnią inwestorom przynajmniej pewną stabilność i stały dochód w postaci wypłaty dywidendy nawet w czasie recesji. Oto więc top picki analityków Morningstar 👇

Pioneer Natural Resources $PXD+0.7%

Pioneer Natural Resources to amerykańska spółka, która zajmuje się poszukiwaniem, produkcją i sprzedażą ropy naftowej, gazu ziemnego i innych surowców energetycznych. Firma koncentruje się na produkcji na polach naftowych w Teksasie i w Basenie Permskim, jednym z najważniejszych obszarów wydobycia ropy w USA. Ponadto Pioneer Natural Resources zajmuje się badaniami i rozwojem nowych technologii wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, co obejmuje wykorzystanie wierceń poziomych i szczelinowania hydraulicznego.

Spółka posiada dividend yield na poziomie 12,95%, a dywidendę wypłaca od 2012 roku, w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 119%. Analitycy twierdzą, że pomimo szeroko zakrojonych inwestycji, spółka wygenerowała w ostatnich latach wystarczające przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które mogą być wykorzystane na pokrycie wypłat dywidendy, więc istnieje mniejsze ryzyko, że w czasie recesji będzie narażona na większe ryzyko.

Altria Group $MO+0.0%

Altria Group to amerykańska firma, która koncentruje się na produkcji i sprzedaży papierosów, cygar, papierosów elektronicznych i innych wyrobów tytoniowych. Firma jest największym producentem papierosów w USA, a także właścicielem kilku innych marek, takich jak Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Benson & Hedges i innych. Oprócz wyrobów tytoniowych Altria Group zajmuje się również produkcją i sprzedażą wina oraz różnych napojów alkoholowych poprzez swoją spółkę zależną Ste. Michelle Wine Estates.

Spółka wypłaca dywidendę w wysokości 8,46% i jest stabilnym graczem, który wypłaca i zwiększa swoją dywidendę od ponad 50 lat, rosnąc o ponad 7% w ciągu ostatnich 5 lat.

W oparciu o ostatnie dane dotyczące przepływów pieniężnych, Altria Group wydaje się mieć wystarczające przepływy operacyjne, aby utrzymać i kontynuować wypłatę dywidendy. Największym ryzykiem są ewentualne regulacje i zmniejszenie popytu, ale to może być problem za kolejne x lat, więc nie martwiłbym się w tym momencie i trzymałbym firmę tytoniową wygodnie w czasie recesji.

US Bancorp $USB-1.0%

US Bancorp to amerykańska firma świadcząca usługi finansowe, która zajmuje się świadczeniem usług bankowych i finansowych. Podstawowa działalność firmy obejmuje udzielanie pożyczek, udzielanie kredytów hipotecznych i kart kredytowych, zarządzanie majątkiem, usługi inwestycyjne i zarządzanie funduszami emerytalnymi. US Bancorp prowadzi również sieć bankomatów i świadczy usługi w zakresie obrotu papierami wartościowymi.

Firma jest jednym z największych banków w USA i świadczy swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i małym firmom, korporacjom i agencjom rządowym. U.S. Bancorp jest również zaangażowany w społeczną odpowiedzialność biznesu i wspiera wiele organizacji charytatywnych i non-profit.

Firma wypłaca dywidendę w wysokości 5,47% i wypłaca ją od ponad 10 lat, z 10% wzrostem w ciągu ostatnich 5 lat. W oparciu o ostatnie dane dotyczące przepływów pieniężnych, US Bancorp wydaje się mieć wystarczające przepływy operacyjne, aby utrzymać i kontynuować wypłatę dywidendy. Ponadto firma generuje dodatnie wolne przepływy pieniężne, co oznacza, że ma wystarczająco dużo gotówki, aby sfinansować również inwestycje w swoją działalność.

  • Co sądzicie o pickach analityków? 🤔

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.