S&P 500 ^GSPC 5,308.41 -0.24%
Tesla TSLA $179.23 -3.95%
Nvidia NVDA $940.01 -1.45%
Alphabet GOOG $177.17 -1.32%
Meta META $469.36 +1.02%
Apple AAPL $190.84 -0.79%
Amazon AMZN $182.73 -0.23%
Microsoft MSFT $429.22 +0.04%

Morningstar analistleri: Resesyonda bile ortalamanın üzerinde temettü sağlayacak bu 3 hisse senedini satın alın

Burhan Yılmaz
6. 4. 2023
5 min read

Yıla umut verici bir başlangıç yaptıktan sonra Wall Street'in üzerine bir endişe ve belirsizlik bulutu çöktü. Federal Rezerv, enflasyonu kontrol altına almak ile hisse senedi değerlerinde düşüşe yol açabilecek ve yaklaşan resesyonu şiddetlendirebilecek bir bankacılık krizinden kaçınmak arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Kısacası, sorunlar hala çok fazla, bu nedenle analistler yaklaşan resesyonda elde tutulacak en iyi 3 hisse senedinden oluşan bir seçki oluşturdu.

2022'nin çalkantılı son çeyreğinin ardından hisse senetleri bu yıl enflasyonun zirve yaptığı, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım modundan çıkacağı ve yaşanabilecek herhangi bir resesyonun ABD'li tüketicilerin pandemi sırasında biriktirdiği güçlü ücret artışı ve tasarruflar sayesinde hafifleyeceği umutlarıyla güçlü bir yükseliş gösterdi.

Ancak üç ay sonra ve ABD'nin 2007 resesyonundan bu yana yaşadığı en büyük bankacılık krizinin ardından bu iyimserlik önemli ölçüde azaldı ve Wall Street'in üzerinde bir endişe ve belirsizlik bulutu dolaşıyor.

Şimdi Fed, yükselen enflasyonu kontrol altına almak ve bankacılık krizinin diğer sektörlere sıçramamasını sağlamak arasında hassas bir denge kurmaya çalışıyor. Bu görev göz korkutucu çünkü herhangi bir kredi sıkışıklığının özel sermaye, özel krediler ve ticari gayrimenkul girişimleri üzerinde büyük etkileri olabilir. Bu da hisse senedi değerlerinin düşmesine ve yaklaşan durgunluğun şiddetlenmesine yol açabilir.

Hartford Funds'ın küresel yatırım stratejisti Nanette Abuhoff Jacobson yakın zamanda verdiği bir röportajda "Ekonominin merkezi sinir sistemi olan finansal sistem daha temkinli olacak" dedi.

"Temkinli olmak daha az borç verecekleri anlamına geliyor ve bu da tüketici ve iş faaliyetlerinin yavaşlayacağı anlamına geliyor. Bu kendi başına ABD ekonomisinde bir yavaşlamaya neden olacaktır, ancak muhtemelen daha geniş bir domino etkisi yaratacaktır" dedi.

Birçok analist gelecekle ilgili endişe duyduğundan, yatırımcılara durgunlukta bile temettü ödemeleri şeklinde en azından bir miktar istikrar ve düzenli gelir sağlayacak kaliteli temettü hisse senetlerini seçiyor. İşte Morningstar analistlerinin en iyi seçtikleri 👇

Pioneer Natural Resources $PXD+0.7%

Pioneer Natural Resources, petrol, doğal gaz ve diğer enerji emtialarının aranması, üretimi ve satışı ile uğraşan bir Amerikan şirketidir. Şirket, ABD'nin en önemli petrol üretim bölgelerinden biri olan Teksas ve Permian Basin'deki petrol sahalarında üretime odaklanmaktadır. Ayrıca Pioneer Natural Resources, yatay sondaj ve hidrolik çatlatma kullanımını içeren petrol ve gaz üretimi için yeni teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesi ile de ilgilenmektedir.

Şirketin temettü verimi %12,95'tir ve 2012'den beri temettü ödemektedir ve son 5 yılda %119 büyümüştür. Analistler, kapsamlı yatırımlara rağmen şirketin son yıllarda temettü ödemelerini karşılamak için kullanılabilecek yeterli işletme nakit akışı yarattığını, bu nedenle bir durgunluk sırasında daha fazla risk altında olma riskinin daha az olduğunu söylüyor.

Altria Group $MO+0.3%

Altria Group, sigara, puro, elektronik sigara ve diğer tütün ürünlerinin üretimi ve satışına odaklanan bir ABD şirketidir. Şirket, ABD'deki en büyük sigara üreticisidir ve Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Benson & Hedges ve diğerleri gibi diğer birçok markanın da sahibidir. Tütün ürünlerinin yanı sıra Altria Group, iştiraki Ste. Michelle Wine Estates aracılığıyla şarap ve çeşitli alkollü içeceklerin üretimi ve satışı ile de ilgilenmektedir. Michelle Wine Estates.

Şirket %8,46 oranında temettü ödemektedir ve 50 yılı aşkın bir süredir temettü ödeyen ve artıran, son 5 yılda %7'nin üzerinde büyüyen istikrarlı bir oyuncudur.

Son nakit akışı rakamlarına göre Altria Group, temettü ödemelerini sürdürmek ve devam ettirmek için yeterli işletme nakit akışına sahip görünüyor. Buradaki en büyük risk, olası düzenlemeler ve azalan taleptir, ancak bu bir x yıl içinde bir sorun olabilir, bu yüzden bu noktada endişelenmem ve tütün şirketini bir durgunlukta rahatça tutardım.

US Bancorp $USB-0.4%

US Bancorp, bankacılık ve finansal hizmetlerin sağlanmasıyla uğraşan bir ABD finansal hizmetler şirketidir. Şirketin başlıca faaliyetleri arasında borç verme, ipotek ve kredi kartı oluşturma, varlık yönetimi, yatırım hizmetleri ve emeklilik fonu yönetimi yer almaktadır. US Bancorp ayrıca bir ATM ağı işletmekte ve menkul kıymet alım satım hizmetleri sunmaktadır.

Şirket, ABD'nin en büyük bankalarından biridir ve hizmetlerini bireylerin yanı sıra küçük işletmelere, şirketlere ve devlet kurumlarına da sunmaktadır. U.S. Bancorp aynı zamanda kurumsal sosyal sorumluluğa bağlıdır ve bir dizi hayırsever ve kâr amacı gütmeyen kuruluşu desteklemektedir.

Şirket %5,47 oranında temettü ödemektedir ve son 5 yılda %10'luk bir artışla 10 yılı aşkın bir süredir bu ödemeyi yapmaktadır. Son nakit akışı rakamlarına göre US Bancorp, temettü ödemelerini sürdürmek ve devam ettirmek için yeterli işletme nakit akışına sahip görünmektedir. Buna ek olarak, şirket pozitif serbest nakit akışı üretiyor, bu da işindeki yatırımları finanse etmek için yeterli nakde sahip olduğu anlamına geliyor.

  • Analistlerin seçimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.