S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Dünyanın en zengin insanlarından biri, Silikon Vadisi bankalarının çöküşünün ardında başka bir şey olduğunu söylüyor

Çetin Tilki
6. 4. 2023
4 min read

Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank ve Silvergate Bank'ın çöküşü finans dünyasında bir dönüm noktasını temsil ediyor. Bu krizden çıkan önemli noktalara ve notlara, sosyal medya ve teknolojinin finansal risk yönetiminde oyunu nasıl tamamen değiştirdiğine bir göz atalım.

Uzmanlar, bu üç bankanın çöküşünün finans sektörüne yayılan bir bulaşmaya yol açabileceğinden korkuyor. Ancak Blackstone'un CEO'su Steve Schwarzman, $SIVB 'yi çevreleyen belirli teknoloji çılgınlığı nedeniyle bunun olası olmadığına inanıyor. Schwarzman, mevcut krizin geleneksel bir krizden farklı olduğunu ve riskin bankacılık sistemiyle sınırlı olduğunu savunuyor.

Bu krize, iPhone ve diğer cihazlardaki insanların sosyal medyada bir bankanın başının dertte olabileceğini duyması neden oldu. Sadece faiz oranlarının yükselmesiyle ilgili geçici bir sorunumuz var ve teknolojinin neden olduğu mevduatlarla ilgili bir sorunumuz var. Ve her ikisi de çok sayıda banka için çözülebilir sorunlardır.

SVB krizinin en önemli anı, sosyal medyadaki sorun haberlerinin ardından bankadan büyük miktarda para çekilmesiydi. Bankadan bu kitlesel nakit çıkışı önemli sorunlara neden oldu ve sonunda çöküşe yol açtı. SVB'nin çöküşü birçok bölgesel bankanın hisselerini sarstı ve yaygın bir bankacılık krizine ilişkin korkuları arttırdı. Bazı uzmanlar riskin sınırlı olduğunu savunsa da, piyasalar olumsuz tepki veriyor ve başka olası çöküşlere ilişkin korkularını dile getiriyor.

Krizi hızlandıran faktörler olarak sosyal medya ve akıllı cihazlar

Sosyal medya ve akıllı cihazlar SVB krizini tetikleyen kilit faktörler olarak görülüyor. Bilginin bu kanallar aracılığıyla yayılma hızı, paniğin geçmişte mümkün olandan çok daha hızlı yayılmasına olanak tanıyor. Citigroup'un CEO'su Jane Fraser da teknolojinin panik ve söylentilerin yayılmasında oyunu tamamen değiştirdiğini belirtiyor.

Birkaç tweet atıldı ve ardından bu olay tarihte olduğundan çok daha hızlı bir şekilde çöktü. Açıkçası, düzenleyicilerin çok hızlı tepki vererek iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum çünkü normalde buna tepki vermek için daha uzun bir zamanınız vardır.

SVB krizi ve bunun finans piyasası üzerindeki etkisi bağlamında, piyasa gözlemcileri sosyal medyanın likidite riski yönetimi hakkında düşünme şeklimizi değiştirdiğine işaret ediyor. Geleneksel risk yönetimi yöntemleri artık hızla yayılan bilgi ve paniğe etkili bir şekilde yanıt verecek kadar hızlı ve esnek değil.

Finansal risk yönetimine yeni yaklaşımlar

Sosyal medya ve teknolojinin finansal piyasalar üzerindeki artan etkisi, finansal risk yönetiminde yeni yaklaşımların benimsenmesini zorunlu kılmaktadır. Kurumların potansiyel tehditleri hızla tespit etmeye, etkilerini analiz etmeye ve bunları hafifletmek için harekete geçmeye hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Bilgi ve paniğin hızla yayılmasına karşı koymanın bir yolu, finansal kuruluşların şeffaflığını ve iletişimini artırmaktır. Bankalar ve diğer finans kuruluşları sosyal medyada aktif olmalı ve yanlış bilginin yayılmasını önlemek için müşterileriyle düzenli olarak iletişim kurmalıdır.

Bir diğer önemli adım da halkı finansal riskler ve finansal piyasa haberlerinin nasıl okunup yorumlanacağı konusunda eğitmektir. Bu, yanlış anlaşılan veya yanlış beyan edilen bilgilerin neden olduğu panik olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sonuç

Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Bank'ın çöküşü tüm finans sektörü için önemli bir ders teşkil etmektedir. Sosyal medya ve teknoloji, finansal risk yönetiminde oyunu tamamen değiştirmekte ve finans kuruluşlarını yeni gerçeklere uyum sağlamaya zorlamaktadır. Bankaların ve diğer finans kuruluşlarının mevcut risk yönetimi uygulamalarını yeniden gözden geçirmeleri, şeffaflığı ve iletişimi geliştirmeleri ve halkı finansal risk konusunda eğitmeleri zorunludur.

Bu vaka aynı zamanda finans kuruluşlarının sosyal medya ve teknolojinin neden olabileceği veya hızlandırabileceği potansiyel tehditlere ve piyasa değişikliklerine hızlı bir şekilde yanıt vermeye hazırlıklı olmaları gerektiği gerçeğini de vurgulamaktadır. Finans kuruluşlarının potansiyel sorunları daha hızlı bir şekilde tespit etmelerini ve ele almalarını sağlayacak gelişmiş analitik araçlara ve yeniliklere yatırım yapmaları zorunludur.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmemektedir. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.