S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Ünlü milyarder Bill Gross, Fed'in yanlış adımlarının bu varlıkta ciddi bir büyüme getireceğini öngörüyor

Halil Toprak
6. 4. 2023
4 min read

Genellikle, thu'daki düşüşle bağlantılı olarak, çeşitli hisse ve sektör türlerinde büyümeden bahsedilir. Ancak bu kez, tanınmış bir milyarder tamamen farklı bir tahminle ortaya çıkıyor. Bu nedir?

Bill Gross bu varlığın büyümesini bekliyor

Bill Gross kimdir?

Bill Gross, 1944 yılında Middletown, Ohio'da doğmuş Amerikalı bir yatırım yöneticisi ve hayırseverdir. Gross en çok bir varlık ve tahvil yönetim fonu olan Pacific Investment Management Company'nin (PIMCO) kurucu ortağı ve eski başkanı olarak tanınmaktadır.

Duke Üniversitesi'nde psikoloji ve ekonomi eğitimi alan Gross, Los Angeles'taki California Üniversitesi'nden (UCLA) ekonomi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 1971 yılında diğer dört yatırım yöneticisiyle birlikte dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri haline gelen Pacific Investment Management Company'yi (PIMCO) kurmuştur.

Gross, PIMCO'da 2 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten bir yatırım ekibinin baş yatırım sorumlusu ve başkanıydı. Ancak 2014 yılında rakip Janus Capital Group'a katılmak üzere şirketten ayrıldı. Gross, başarılı tahvil yatırım stratejileri ve finansal piyasalardaki ekonomik eğilimleri ve dalgalanmaları öngörme becerisiyle tanınıyordu. Şimdi de bunu yapmaya çalışıyor.

Finans alanındaki çalışmalarının yanı sıra Gross aynı zamanda aktif bir hayırseverdir ve eğitim, sağlık ve kültür alanlarında çeşitli hayır kurumlarını ve programları desteklemektedir. Aynı zamanda birkaç kitabın da yazarı olan Gross, güncel ekonomik ve finansal olaylar hakkında yorumcu olarak medyada sık sık yer almaktadır. 2016 yılında net servetinin 2 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

O ne diyor?

Milyarder Bill Gross 'a göre, Hazine tahvilleri şimdilik riskli bir yatırım gibi görünüyor, ancak Federal Rezerv faiz artırımlarını hafifletirse, yakında yükselebilirler.

Tahvillere karşı zayıflığıyla bilinen Pimco kurucu ortağı Perşembe günü Twitter'da yaptığı açıklamada, ABD Hazine tahvillerinin hala aşırı değerli olduğunu, ancak gelecekteki Fed gevşemesiyle yükselebileceğini söyledi.

https://twitter.com/real_bill_gross/status/1641535541933121536

Hazine tahvil fiyatları geçtiğimiz yıl keskin bir düşüş yaşadı ve fiyatlar düştüğünde getirilerin yükselmesine neden oldu.

Fed'in bir yıl boyunca agresif bir şekilde sıkılaştırmaya gitmesi satışları körükledi çünkü borçlanma maliyetleri yükseldiğinde yatırımcılar paralarını tasarruf hesaplarına yatırarak daha iyi ve daha az riskli getiriler elde edebiliyor.

Ancak Gross şimdi, tahvil fiyatlarındaki düşüşün finansal kriz korkularını körüklemesinin ardından merkez bankasının enflasyonla mücadelede gevşemeye başlamasını bekliyor. Diğer pek çok yatırımcı da öyle.

Pek çok yatırımcı, böylesi bir yükselişin ardından Fed'den bir geri dönüş olması gerektiğine inanıyor. Kaynak

ABD Hazine tahvilleri nedir?

ABD Hazine tahvilleri, ABD hükümeti tarafından ihraç edilen ve federal bütçe harcamalarını finanse etmek için kullanılan tahvillerdir. Bu tahviller, ABD hükümetinin tam güveni ve kredisi ile desteklendikleri için güvenli ve istikrarlı bir yatırım seçeneği olarak kabul edilir.

ABD Hazine tahvilleri, tipik olarak 1 ila 30 yıl arasında değişen çeşitli vade uzunluklarında ihraç edilir. Daha kısa vadeli tahviller genellikle daha az kârlıyken, daha uzun vadeli tahviller daha yüksek getiriye sahiptir. Bu tahvillerin getirileri ihraç sırasında belirlenir ve cari piyasa faiz oranlarına göre hesaplanır. Yatırımcılar ABD Hazine tahvillerini ihaleler, devlet kurumlarından doğrudan alımlar veya tahvil fonlarının satın alınması yoluyla satın alabilirler. Tahviller genellikle düşük risklidir ve güvenli bir yatırım olarak kabul edilir, ancak bu tahvillerin getirileri enflasyondan ve faiz oranlarındaki değişikliklerden etkilenebilir.

ABD Hazine tahvilleri aynı zamanda piyasadaki diğer tahviller için bir ölçüt olarak kabul edilir. Bu nedenle, ABD Hazine tahvillerinin getirisi genellikle piyasadaki mevcut faiz oranının bir göstergesi olarak kullanılır.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.