S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza Eli Lilly: świetna firma z kilkoma asami w rękawie

Radzim "JP" Gajos
6. 4. 2023
5 min read

Eli Lilly wydaje się idealna pod każdym względem. Ale to lampka ostrzegawcza dla inwestorów - prawdopodobnie zostanie wysoko wyceniona. I nie inaczej jest w przypadku biomedycznego giganta.

Podstawowy przegląd

Eli Lilly $LLY-0.1% to amerykańska firma farmaceutyczna z siedzibą w Indianapolis, założona w 1876 roku. Jest to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, a jej akcje wchodzą w skład Dow Jones Industrial Average. Eli Lilly skupia się przede wszystkim na obszarach farmaceutyków, leków biologicznych i szczepionek. Do jej kluczowych produktów należą insuliny na cukrzycę (Humalog, Humulin), leki na raka (Alimta, Cyramza, Verzenio), leki biologiczne (Trulicity, Taltz, Basaglar) oraz leki przeciwdepresyjne (Cymbalta, Strattera).

Kluczową przewagą konkurencyjną Eli Lilly jest silna pozycja w innowacyjnych badaniach biomedycznych. Na badania i rozwój wydaje ponad 5,5 mld USD rocznie. Posiada silną linię produkcyjną nowych leków, m.in. na raka, chorobę Alzheimera, cukrzycę i migreny. Nawet 30 opracowywanych produktów ma potencjał, by stać się hitami.

Akcje Eli Lilly poszybowały w górę dzięki sukcesowi nowych leków. Analitycy spodziewają się dalszego wzrostu ze względu na potencjał nowych produktów. Eli Lilly ma również solidną pozycję finansową i regularnie zwiększa swoją dywidendę. Tak więc, nawet przy 1,16%, prawdopodobnie nie strąci Cię z krzesła.

Ryzyko obejmuje intensywną konkurencję w sektorze farmaceutycznym, wygaśnięcie patentów na istniejące produkty, interwencje regulacyjne, wyzwania związane z opracowywaniem nowych hitów oraz wpływ biznesowy pandemii COVID-19. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z najwyższej jakości spółek farmaceutycznych z atrakcyjnym pipeline'em leków innowacyjnych, stabilnym modelem biznesowym i pozycją finansową, ale również wyższą zmiennością. Akcje Eli Lilly są odpowiednie dla inwestorów wzrostowych z długoterminowym horyzontem, którzy chcą korzystać z innowacji biomedycznych.

Sektor

Sektor farmaceutyczny jest bardzo duży i obejmuje producentów leków, szczepionek, generyków i produktów biotechnologicznych. Jest to sektor o wysokich barierach wejścia, wysokiej kapitałochłonności, silnych regulacjach, ale także o potencjale wysokich zysków dzięki ochronie własności intelektualnej. Kluczowe trendy, które będą go definiować to:

-Starzenie się populacji i wzrost liczby chorób przewlekłych - rosnące zapotrzebowanie na leczenie.

-Postępw biotechnologii, genetyce i medycynie spersonalizowanej - umożliwiający tworzenie nowych innowacyjnych leków.

-Zmniejszanie wydatków na leki przez rządy i firmy ubezpieczeniowe - spychanie cen w dół, zwiększanie konkurencji.

Konkurencja

-Johnson & Johnson - firma zdywersyfikowana, ale jeden z największych konkurentów farmaceutycznych, skupiający się na lekach, urządzeniach i dobrach konsumpcyjnych. Ma silną pozycję w onkologii, szczepionkach, lekach na choroby autoimmunologiczne i produktach OTC.

-Novartis - szwajcarska firma farmaceutyczna z silną pozycją w onkologii, chorobach układu krążenia, neuronauce, gastroenterologii, chorobach układu oddechowego. Inwestuje w terapię genową i inne innowacje.

-Roche - szwajcarska firma farmaceutyczna i diagnostyczna, jeden z liderów w dziedzinie onkologii, wirusologii, immunologii. Posiada bardzo silną pozycję w biotechnologii i medycynie spersonalizowanej.

-Merck & Co - amerykańska firma farmaceutyczna koncentrująca się na szczepionkach, onkologii, immunologii, chorobach zakaźnych, hospitalizacji. Inwestuje w rozwój nowych technologii takich jak mRNA, terapie łączone itp.

-Pfizer - największa amerykańska firma farmaceutyczna. Posiada bardzo szerokie portfolio leków, w tym szczepionki (np. COVID), leki onkologiczne, leki przeciwwirusowe, leki sercowo-naczyniowe, antydepresyjne i wiele innych. Jest silna w zakresie mRNA, terapii genowej i innych zaawansowanych technologicznie obszarów.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to wysoce konkurencyjny sektor, w którym wiele dużych, dobrze dokapitalizowanych firm intensywnie konkuruje o udział w rynku i intensywnie inwestuje w badania i przejęcia. Dla Eli Lilly stanowi to wyzwanie do utrzymania pozycji innowatora.

Obecna sytuacja

Do jej znanych produktów należą lek na depresję Prozac oraz leki na cukrzycę Humalog (insulina lispro) i Trulicity. Ten ostatni był największym źródłem przychodów Eli Lilly w ubiegłym roku, generując około 7,4 mld dolarów.

W opublikowanych niedawno wynikach za IV kwartał, Trulicity rozminął się jednak z szacunkami, notując przychody na poziomie 1,9 mld USD - co stanowi ~3% wzrost w ujęciu rocznym. Dodatkowo, lek COVID, który przyniósł jedynie 38 mln USD w porównaniu do ponad 1 mld USD w poprzednim okresie, odnotował spadek sprzedaży o 9% w ujęciu rocznym do 7,3 mld USD, rozbijając szacunki o 74 mln USD. Spółka odnotowała jednak znaczny wzrost zysków, z EPS na poziomie 2,09 USD, bijąc prognozy na poziomie 0,85 USD.

EPS nieznacznie pobił oczekiwania. Źródło

LLY posiada również aktywną linię rozwoju leków. Z wynikami z badania fazy 3 kandydata na chorobę Alzheimera i badania fazy 3 Mounjaro na otyłość, które są oczekiwane w dalszej części roku, analitycy oczekują dalszego wzrostu EPS i poprawy zysków.

Spółka wydaje się świetna pod każdym względem, ale niestety w efekcie jest też dość droga. Wysoka wycena nie jest niczym szczególnym w tym sektorze. Jednak to, czy cena jest uzasadniona dla inwestora, musi rozważyć każdy inwestor.

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.