S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Eli Lilly analizi: Kolunda birkaç ası olan harika bir şirket

Burhan Yılmaz
6. 4. 2023
6 min read

Eli Lilly her yönden mükemmel görünüyor. Ancak bu, yatırımcılar için bir uyarı ışığıdır - yüksek değer biçilmesi muhtemeldir. Biyomedikal devi için de durum farklı değil.

Temel genel bakış

Eli Lilly $LLY-0.1%, 1876 yılında kurulan Indianapolis merkezli bir Amerikan ilaç şirketidir. Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biridir ve hisseleri Dow Jones Endüstriyel Ortalamasına dahildir. Eli Lilly öncelikle ilaç, biyolojik ve aşı alanlarına odaklanmıştır. Temel ürünleri arasında diyabet için insülin (Humalog, Humulin), kanser ilaçları (Alimta, Cyramza, Verzenio), biyolojikler (Trulicity, Taltz, Basaglar) ve antidepresanlar (Cymbalta, Strattera) bulunmaktadır.

Eli Lilly'nin en önemli rekabet avantajı, yenilikçi biyomedikal araştırmalardaki güçlü konumudur. Araştırma ve geliştirme için yılda 5,5 milyar ABD dolarının üzerinde harcama yapmaktadır. Örneğin kanser, Alzheimer hastalığı, diyabet ve migren için güçlü bir yeni ilaç hattına sahiptir. Geliştirilmekte olan 30 kadar ürün gişe rekortmeni olma potansiyeline sahiptir.

Eli Lilly'nin hisseleri yeni ilaçlarının başarısıyla yükselişe geçti. Analistler, yeni ürünlerin potansiyeli nedeniyle daha fazla büyüme bekliyor. Eli Lilly ayrıca sağlam bir finansal pozisyona sahip ve düzenli olarak temettüünü artırıyor. Dolayısıyla, %1,16'lık oranla bile muhtemelen sizi koltuğunuzdan kaldırmayacaktır.

Riskler arasında ilaç sektöründeki yoğun rekabet, mevcut ürünlerdeki patent sürelerinin dolması, düzenleyici müdahaleler, yeni gişe rekorları kıran ilaçların geliştirilmesindeki zorluklar ve COVID-19 pandemisinin ticari etkisi yer almaktadır. Genel olarak, bu şirket yenilikçi ilaçlardan oluşan cazip bir boru hattına, istikrarlı bir iş modeline ve finansal pozisyona sahip, ancak aynı zamanda daha yüksek volatiliteye sahip en kaliteli ilaç şirketlerinden biridir. Eli Lilly hisseleri, biyomedikal inovasyondan faydalanmak isteyen uzun vadeli ufka sahip büyüme yatırımcıları için uygundur.

Sektör

İlaç sektörü çok büyüktür ve ilaç, aşı, jenerik ve biyoteknoloji ürünleri üreticilerini içermektedir. Yüksek giriş engelleri, yüksek sermaye yoğunluğu, güçlü düzenlemeler ve aynı zamanda fikri mülkiyet koruması yoluyla yüksek kar potansiyeli olan bir sektördür. Bu sektörü tanımlayacak temel eğilimler şunlardır:

-Yaşlanan nüfus ve kronik hastalıklardaki artış - artan tedavi talebi.

-Biyoteknoloji, genetik ve kişiselleştirilmiş tıp alanındaki gelişmelerin yeni ve yenilikçi ilaçlara olanak sağlaması.

-Hükümetler ve sigorta şirketleri tarafından ilaç harcamalarının azaltılması - fiyatların aşağı çekilmesi, rekabetin artması.

Rekabet

-Johnson & Johnson - çeşitlendirilmiş bir şirkettir ancak ilaç, cihaz ve tüketim mallarına odaklanmış en büyük ilaç rakiplerinden biridir. Onkoloji, aşılar, otoimmün hastalık ilaçları ve OTC ürünlerinde güçlü bir konuma sahiptir.

-Novartis - Onkoloji, kardiyovasküler hastalıklar, nörobilim, gastroenteroloji, solunum hastalıkları alanlarında güçlü bir konuma sahip İsviçreli ilaç şirketi. Gen terapisi ve diğer yeniliklere yatırım yapmaktadır.

-Roche - Onkoloji, viroloji, immünoloji alanlarında liderlerden biri olan İsviçreli ilaç ve teşhis şirketi. Biyoteknoloji ve kişiselleştirilmiş tıp alanında çok güçlü bir konuma sahiptir.

-Merck & Co - Aşı, onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, hastaneye yatış konularına odaklanan Amerikan ilaç şirketi. mRNA, kombinasyon tedavileri gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesine yatırım yapar.

-Pfizer - Amerika'nın en büyük ilaç şirketi. Aşılar (örneğin COVID), onkoloji ilaçları, antiviraller, kardiyovasküler ilaçlar, antidepresanlar ve diğerleri dahil olmak üzere çok geniş bir ilaç portföyüne sahiptir. mRNA, gen terapisi ve diğer yüksek teknoloji alanlarında güçlüdür.

Genel olarak, pazar payı için yoğun bir şekilde rekabet eden ve araştırma ve satın almalara büyük yatırımlar yapan bir dizi büyük, iyi sermayeli şirket ile oldukça rekabetçi bir sektördür. Eli Lilly için bu durum, yenilikçi konumunu korumak için bir zorluk teşkil etmektedir.

Mevcut durum

İyi bilinen ürünleri arasında depresyon ilacı Prozac ve diyabet ilaçları Humalog (insülin lispro) ve Trulicity bulunmaktadır. Bunlardan ikincisi geçen yıl Eli Lilly'nin en büyük gelir kaynağıydı ve yaklaşık 7,4 milyar dolar gelir elde etti.

Ancak kısa süre önce açıklanan 4. çeyrek sonuçlarında Trulicity tahminlerin altında kalarak 1,9 milyar dolar gelir elde etti ve bu da yıldan yıla ~%3'lük bir büyümeyi temsil ediyor. Buna ek olarak, bir önceki dönemde 1 milyar doların üzerinde gelir elde etmesine karşın sadece 38 milyon dolar gelir sağlayan COVID ilacının satışları yıldan yıla %9 düşerek 7,3 milyar dolara geriledi ve tahminleri 74 milyon dolar aştı. Ancak şirket, 0,85 dolarlık tahminleri aşan 2,09 dolarlık EPS ile önemli bir kazanç elde etti.

EPS beklentileri hafifçe aştı. Kaynak

LLY ayrıca aktif bir ilaç geliştirme hattına sahip. Bir Alzheimer hastalığı adayının Faz 3 çalışmasından ve obezite için Mounjaro'nun Faz 3 çalışmasından yılın ilerleyen dönemlerinde beklenen sonuçlarla birlikte, analistler daha fazla EPS büyümesi ve kazanç artışı bekliyor.

Şirket her açıdan harika görünüyor, ancak ne yazık ki sonuç olarak oldukça pahalı. Bu sektörde yüksek değerleme özel bir şey değildir. Ancak fiyatın bir yatırımcı için haklı olup olmadığı her yatırımcının tartması gereken bir konudur.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.