S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Netflix ma potencjał, by do 2030 r. osiągnąć prawie sześciokrotną kapitalizację rynkową

Netflix $NFLX+0.3% oferuje wygodne, wolne od reklam i przystępne cenowo strumieniowe przesyłanie filmów i programów telewizyjnych w doskonałej jakości. Lider branży w ubiegłym roku osiągnął przychody w wysokości prawie 30 miliardów dolarów i jest obecnie subskrybowany przez 222 miliony osób na całym świecie. To robi wrażenie. Ale czy to wystarczy do osiągnięcia kapitalizacji rynkowej na poziomie biliona dolarów? Przyjrzyjmy się, co musi się wydarzyć, aby firma mogła to osiągnąć.

Kapitalizacja rynkowa takich gigantów, jak Apple, Microsoft czy Amazon, wynosi ponad bilion. Czy Netflix uplasuje się obok nich?

Wszystko zależy od wzrostu liczby subskrybentów

Sukces Netflixa zależy od tego, czy uda mu się przyciągnąć dziesiątki milionów klientów rocznie. Nie są to wiadomości przełomowe. Dyrektor finansowy Spencer Neumann wskazał niedawno drogę do zgromadzenia pewnego dnia 500 milionów abonentów, jeśli firma osiągnie taki sam zasięg międzynarodowy, jaki ma w Stanach Zjednoczonych.

W 2021 roku 93% nowych abonentów będzie pochodzić spoza Stanów Zjednoczonych i Kanady. Tendencja ta będzie się prawdopodobnie utrzymywać w nadchodzących latach. Wynika to z faktu, że rynek krajowy wykazuje oznaki dojrzałości, podczas gdy inne regiony, takie jak Europa, Bliski Wschód i Afryka, Ameryka Łacińska oraz Azja i Pacyfik mają jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o wzrost liczby klientów, ponieważ internet szerokopasmowy staje się coraz bardziej przystępny cenowo.

Przyjmijmy, że do końca 2030 roku Netflix będzie miał 500 milionów abonentów, co odpowiada około 31 milionom nowych użytkowników rocznie i jest zgodne z ostatecznym celem zarządu, o którym mowa powyżej. Jest całkiem możliwe, że do tego czasu Netflix osiągnie roczne przychody w wysokości 100 mld USD. Przekłada się to na 15% wzrost przychodów rocznie do 2030 r., co oznacza znacznie wolniejsze tempo wzrostu niż w ostatniej dekadzie.

79% badanych Amerykanów zapłaciło za korzystanie z Netflixa, źródło: statista.com

Poprawi się profil finansowy Netflixa

Przy tak dużej skali działania sytuacja finansowa firmy będzie lepsza niż obecnie, ponieważ marże na pewno znacznie wzrosną. Największa kategoria wydatków firmy Netflix, tworzenie treści, jest wprawdzie zmienna, ale mimo to jest to wydatek, który kierownictwo może z góry przewidzieć w budżecie jako stały odsetek całkowitych przychodów. Jednocześnie obsługa nowych abonentów nic nie kosztuje. Innymi słowy, firma odnosi ogromne korzyści z osiągnięcia większej skali.

Marża zysku netto wzrosła z 2,1% w 2016 r. do 17,2% w 2021 r. Zarząd oczekuje, że marża operacyjna będzie rosła o 3% rocznie w każdym okresie wieloletnim. Chociaż różni się to od marży netto, możemy prawdopodobnie prognozować podobną trajektorię wzrostu zysków i strat. Załóżmy, że w 2030 r. marża zysku Netflixa wyniesie 40%.

-31% w stosunku do ubiegłego roku to obecne wyniki $NFLX+0.3%, źródło.

Czy 1 bilion dolarów jest prawdopodobny?

Pomijając wpływ wykupu akcji własnych, kapitalizacja rynkowa na poziomie 1 biliona USD w 2030 r. oznacza roczny zwrot w wysokości 23% dla inwestorów Netflixa. W tym samym okresie prawie na pewno osiągnęłaby ona lepsze wyniki niż jakakolwiek spółka z indeksu S&P 500 $^GSPC+0.0%. Dla porównania, w ciągu ostatnich 10 lat Netflix osiągał średnią roczną stopę zwrotu na poziomie prawie 37%, więc przewidywane przyszłe spowolnienie wydaje się dość rozsądne.

Netflix może osiągnąć kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona dolarów. Jak już wspomniano, jeśli utrzyma taki sam wzrost jak w ciągu ostatnich 10 lat, może to osiągnąć. Jest tylko jedno wielkie ale: w branży Netflix panuje obecnie większa konkurencja niż kiedykolwiek. Na przykład Amazon $AMZN+0.8%, Disney $DIS+0.7%, HBO , a także Apple $AAPL+0.0% oferują te same usługi.

Disclaimer: Autorem tej analizy jest Neil Patel. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet