S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Co nowego w Tesli? Czy jej meteoryczny wzrost może być kontynuowany w tym roku?

Adrian Nowak
6. 4. 2023
4 min read

Legendarna firma samochodowa Elona Muska chwali się różnymi rzeczami. Jak choćby jej wzrostem w tym roku. Ale czy może on być kontynuowany?

Tesla dominuje na rynku samochodów elektrycznych. Ale czy pozostanie tak na zawsze?

Niewiele osób zna firmę Tesla, ale mimo wszystko przedstawmy ją. Tesla $TSLA+1.6% to amerykańska firma założona w 2003 roku, która specjalizuje się głównie w produkcji pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych i baterii. Firma ma siedzibę w Palo Alto w Kalifornii i nosi imię wynalazcy i inżyniera elektryka Nikoli Tesli.

Tesla koncentruje się na rozwoju i produkcji pojazdów elektrycznych w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Firma produkuje kilka modeli samochodów elektrycznych, w tym Model S, Model X, Model 3 i Model Y, które charakteryzują się wysoką wydajnością, dużym zasięgiem i nowoczesnym wyglądem. Jednak dla wielu osób Tesla jest cierniem w ich boku.

Tesla produkuje również panele słoneczne i baterie dla domów i firm, pozwalając użytkownikom wykorzystać energię słoneczną i zmniejszyć koszty energii. Firma oferuje również największą na świecie sieć stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu właściciele EV mogą podróżować po całym kraju bez obaw o brak stacji ładowania.

Aktualne liczby

Dostawy pojazdów Tesla wzrosły o 36% do 422 875 pojazdów z poprzedniego roku. Był to wzrost o 4% w porównaniu z poprzednim rekordem 405 278 pojazdów w IV kwartale. Dostawy w pierwszym kwartale obejmowały 412 180 samochodów Model 3 i Y oraz 10 695 samochodów Model S i X.

Produkcja ponownie przekroczyła dostawy, wynosząc 440 808 sztuk. Produkcja Modelu S i X wyniosła 19 437 sztuk. Tesla potrzebowała mocnego wyniku, biorąc pod uwagę to, jak handluje się akcjami. Akcje Tesli wzrosły w pierwszym kwartale o ponad 68% - to najlepszy wynik w historii.

Inwestorzy w dużej mierze uwzględnili już wpływ ostatnich obniżek cen Tesli, które miały na celu przywrócenie popytu. Musk dał również do zrozumienia, że woli wolumen od rentowności. Chociaż dźwignia cenowa Tesli od dawna była atutem, z którego mogła korzystać do woli, dzięki wiodącej na rynku wydajności produkcji.

Kolejnym wyzwaniem dla marż zysku będzie prawdopodobnie wzrost produkcji w miarę uruchamiania przez firmę nowych zakładów produkcyjnych, ponieważ do oczyszczenia zapasów mogą być wymagane dalsze obniżki cen - jest to kolejny wskaźnik, że powtarzające się obniżki cen mogą nie być trwałym rozwiązaniem zagrożeń popytowych, przed którymi stoi Tesla w obliczu nasilającej się konkurencji strukturalnej i krótkoterminowych cyklicznych wiatrów.

Wyceny są wciąż bardzo wysokie
Od początku roku Tesla zyskała prawie 100%.

Największym ryzykiem w Tesli, jest prawdopodobnie nieunikniony spadek marży zysku w związku z ostatnimi obniżkami cen i potencjalnymi obniżkami wycen. Pozostaje również niepewność, czy rekordowe dostawy kwartalne Tesli osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach roku wygenerowały wystarczający impet.

Wciąż nie ma też pewności, czy niektóre z ostatnich pozytywów - takich jak ożywienie popytu - będą trwałe i wystarczające, aby zażegnać komplikacje, które już pojawiły się w związku z presją na koszty produkcji i wyższymi kosztami wynikającymi z uruchomienia nowych fabryk.

Źródło

Wyniki Tesli nie są złe, ale raczej nie przekonają w pełni inwestorów na obecnym napiętym rynku. Ogólnie rzecz biorąc, Tesla Inc. jest zmuszona do cięcia cen nawet swoich najbardziej luksusowych modeli, co jest dość niepokojącym znakiem. Akcje TSLA są przewartościowane. Możemy zobaczyć recesję w niedalekiej przyszłości, co oznaczałoby jeszcze większy spadek zarówno dla biznesu samochodów elektrycznych Tesli, jak i jej ceny akcji. Tesla jest moim ulubieńcem, ale obecnie nie sądzę, aby brutalny wzrost miał być kontynuowany.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.