S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Northrop Grumman'ın Analizi: Mükemmel Dengeli Bir Silah Devi mi?

Burhan Yılmaz
6. 4. 2023
6 min read

Doğası gereği yatırımcılar için mükemmel bir savunma kombinasyonu sunan bir silah devi. Sadece güvenilirliği için para alıyor ve mesele sadece yatırımcının bu fiyatı kabul edip etmeyeceği.

Northrop Grumman $NOC+0.1%, merkezi Falls Church, Virginia'da bulunan bir Amerikan savunma ve güvenlik şirketidir . Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin savunması için ürün ve hizmetler sağlayan dünyanın en büyük savunma şirketlerinden biridir.

Northrop Grumman 2018 yılında 30,1 milyar dolar gelir, 5,1 milyar dolar faaliyet kârı ve 4,4 milyar dolar vergi öncesi kâr elde etmiştir. Yaklaşık 85.000 çalışanı bulunan şirket, ABD silahlı kuvvetlerine B-2 Spirit ve B-21 Raider bombardıman uçakları, F-35 Lightning II savaş uçakları, Tomahawk füzeleri, uzay araçları ve uydular gibi önemli sistem ve ürünler tedarik etmektedir.

Şirket dört iş segmentinde örgütlenmiştir:

  1. Havacılık Sistemleri: Bu segmentte Northrop Grumman, savaş, stratejik ve çok amaçlı konuşlandırmalar için uçak ve havacılık sistemleri üretmekte ve tedarik etmektedir. Bu segment 2018 yılında 14,7 milyar dolar gelir elde ederek şirketin toplam satışlarının %49'unu oluşturmuştur.
  2. Savunma Sistemleri: füzeler, uzay ve siber sistemler, elektronik harp ve bilgi hakimiyet sistemleri ve deniz sistemlerini içermektedir. Bu segment 2018 yılında 8,8 milyar ABD doları veya satışların %29'unu oluşturmuştur.
  3. Görev Sistemleri: C4ISR (komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar, bilgi, gözetleme ve istihbarat) sistemlerine odaklanmaktadır. 2018 yılında 6,1 milyar ABD doları veya cironun %20'sini oluşturmuştur.
  4. Teknoloji Hizmetleri: teknik destek, uzmanlık, sistem entegrasyonu, yazılım geliştirme ve diğer teknoloji hizmetleri sağlamaktadır. Bu segment 2018 yılında 1,3 milyar ABD doları veya şirketin cirosunun yaklaşık %4'ünü oluşturmuştur.

Şirket, yeni programlara ve teknolojilere yatırım yapmaya ve yeni sözleşmeler kazanmaya devam ettikçe satışlarının artmaya devam etmesini beklemektedir. Özellikle siber güvenlik, hipersonik silahlar ve uzay sistemleri gibi büyüyen alanlara odaklanacaktır. Şirket ayrıca 2018 yılında 7,8 milyar dolar nakit karşılığında Orbital ATK'yı satın almasından da fayda sağlamayı bekliyor.

Rekabet

Northrop Grumman savunma ve güvenlik sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Bu, askeri uçak, gemi, yer ekipmanı, silah, füze, uydu ve ilgili teknolojilerin üreticilerini içeren silah endüstrisinin bir sektörüdür. Bu sektör büyük ölçüde hükümet talebinden etkilenir ve büyük ölçüde konjonktürel değildir.

Northrop Grumman'ın bu sektördeki en büyük rakipleri şunlardır:

-Lockheed Martin $LMT+0.3% - dünyanın en büyük savunma şirketi, ABD Donanması için F-35 ve F-22 savaş uçakları, füzeler, gemiler üretiyor.

-General Dynamics $GD+1.1% - ABD ordusu ve müttefikleri için denizaltılar, donanma gemileri, kara araçları, silahlar ve ilgili ekipmanlar üretmektedir.

-Raytheon $RTX+0.1% - füzeler (Tomahawk), sensörler, radyo elektroniği, siber güvenlik ve diğer savunma teknolojileri konusunda uzmanlaşmıştır.

-Boeing $BA+1.1% - öncelikle ticari uçak üreticisi olarak bilinmesine rağmen, askeri uçaklar (FA-18 Super Hornet, AH-6 Little Bird), uydular, füzeler ve diğer askeri sistemleri de üretmektedir.

-Dünyanın en büyük askeri ekipman tedarikçilerinden biri olan İngiliz şirketiBAE Systems, Avrupa ve ABD orduları için savaş araçları, gemiler, Eurofighter Typhoon uçakları ve diğer ekipmanları üretmektedir.

Savunma sektörü son derece rekabetçidir ancak yüksek giriş engelleri ile korunmaktadır. Kuzey Amerika, Avrupa ve bazı Asya ülkeleri (Çin, Hindistan) istikrarlı bir talep yaratmaktadır. İnovasyon, büyük askeri sözleşmeleri kazanma ve yürütme becerisi, güvenlik izinleri, lobicilik ve hükümetlerle stratejik ilişkiler kilit başarı faktörleridir. Sektör, sağlam şirket hisse senedi performansı ve iyi marjlarla kanıtlandığı üzere iyi performans göstermektedir. Gelecekteki büyüme potansiyelinin jeopolitik risklerden ve artan savunma bütçelerinden kaynaklanması beklenmektedir. Bu sektördeki şirketler askeri bütçelerdeki değişikliklere, siyasi değişikliklere ve daha geniş jeopolitik duruma duyarlıdır. Örneğin, tırmanan çatışmalar talebin artmasına neden olurken, gerilimin azalması veya kemer sıkma önlemleri talebi azaltabilir. Dolayısıyla bu şirketlerin hisseleri bu faktörlere bağlı olarak daha dalgalı bir seyir izlemektedir.

Mevcut durum

Kısa vadede risk, yüksek değerlemeler nedeniyle havacılık ve savunma sanayinde bir düzeltme yaşanmasıdır.

Mevcut %1,47'lik getiri düşüktür ve hisse fiyatındaki bir düşüş, yatırımcıların temettüsü 17 yıldır olduğu gibi art arda artmaya devam edecek bir hisse senedinde daha yüksek bir getiri elde etmek istemesiyle yeni bir alım dalgasına yol açabilir.

Savunma bütçelerinde daha fazla büyüme beklentilerinin de NOC'nin kazançlarını ve dolayısıyla hisse fiyatını artırması muhtemeldir. NOC CEO'su Kathy Warden daha önce hükümet müşterilerinin daha uzun vadeli talep sinyallerini tercih ettiğini ve bunun olumlu olduğunu belirtmişti.

Temettü uzun vadede artıyor. Kaynak

Son olarak, NOC hisse başına kazancı artırmak için akıllı geri alımlar da yapmaktadır ve bunu yapmaya devam etmeyi planlamaktadır. Bugün tedavülde olan hisse sayısı 2013'teki 233,9 milyondan %33 düşüşle 156,5 milyona gerilemiştir. NOC 2022'de 1,5 milyar dolarlık hisse geri alımı taahhüdünde bulunmuş olup 2023 için bu rakam biraz daha yüksektir. Bu geri alımlar, son on iki aydaki net borcun 12,5 milyar dolar olduğu ve NOC büyüklüğündeki bir şirket için yönetilebilir olduğu göz önüne alındığında sermayenin iyi bir kullanımıdır.

NOC kesinlikle kötü değil. Şahsen benim için yeterince yüksek bir getiri sunmuyor ve değerlemesini gereksiz derecede yüksek buluyorum. Ancak doğası gereği, şüphesiz birçok yatırımcı için gerçekten cazip bir faktör kombinasyonu sunuyor. Ancak daha düşük bir fiyat için beklenebileceğini düşünüyorum.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.