S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Według znanego ekonomisty, krach rynkowy jest absolutnie nieunikniony z prostego powodu

Jaczek Vodiczka
6. 4. 2023
4 min read

Dr. DOOM jest tu ostatnio często wspominany. Głównie dlatego, że jest on jednym z najgłośniejszych krytyków obecnych działań Fed. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a Roubini po raz kolejny wymyśla nowy powód, dla którego powinniśmy spodziewać się problemów.

ROubini uważa, że Fed zapalił lont

Kim jest Nouriel Roubini - Dr. DOOM?

Nouriel Roubini to amerykański ekonomista i profesor New York University, który stał się najbardziej znany ze swoich przewidywań dotyczących globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Roubini urodził się w 1958 roku w Stambule w Turcji i dorastał we Włoszech. W 1982 roku uzyskał tytuł doktora ekonomii na Harvardzie, a następnie pracował jako doradca ekonomiczny w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i jako profesor w Yale.

W 2005 roku Roubini stał się znany ze swoich ostrzeżeń o zbliżającym się globalnym kryzysie finansowym i krachu na rynku w 2008 roku. Jego przewidywania były krytykowane przez wielu ekonomistów, ale ostatecznie okazały się trafne i Roubini stał się znany jako "Dr. Doom" za swoje pesymistyczne prognozy dla światowej gospodarki.

Roubini jest również założycielem i prezesem Roubini Global Economics, która dostarcza analiz i prognoz dotyczących globalnej gospodarki i rynków finansowych. Jest autorem kilku książek i często pojawia się w mediach jako komentator bieżących wydarzeń i trendów gospodarczych. Dlatego też tak wielu inwestorów spogląda na jego poglądy, takie jak dzisiejszy.

Detonator

Jeden z najbardziej szanowanych ekonomistów na świecie uważa, że kryzys bankowy jest daleki od zakończenia, a władze USA jedynie kupują czas upierając się, że system bankowy jest zdrowy. Twierdzi on, że system finansowy nie będzie w stanie poradzić sobie z ogromną ilością długu prywatnego i publicznego, który już się nagromadził i stworzy zapalnik, który wkrótce wywoła kolejną fazę paniki.

"Nie możemy osiągnąć stabilności cen, utrzymać wzrostu gospodarczego i mieć stabilności finansowej w tym samym czasie, więc w końcu dojdzie do krachu gospodarczego i finansowego".

Fed podobno udaje, że to nic wielkiego, ale w rzeczywistości przeprowadza celową likwidację sektora bankowego. Na pierwszy rzut oka jest to prawda.

Posunięcia Fedu, który podniósł stopy procentowe o cztery i trzy czwarte punktów procentowych - co zdaniem Roubiniego oznacza, że portfele banków dotyczące długoterminowych pożyczek, takich jak kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, są teraz warte znacznie mniej - powinny być brane pod uwagę .

Fed podniósł stopy do jednych z najwyższych poziomów od 25 lat. Źródło:

Po uwzględnieniu tego ryzyka, niezrealizowane straty rosną do 1,7 biliona dolarów - powiedział. To szaleństwo, biorąc pod uwagę, że łączny kapitał własny całego systemu bankowego - innymi słowy, jego zdolność do absorbowania strat przed bankructwem - wynosi tylko 2,1 biliona dolarów.

Gorzej niż kiedykolwiek w historii

I jest jeszcze jeden problem - znacznie większe zadłużenie niż kiedykolwiek wcześniej.

"W latach 70-tych, kiedy mieliśmy szok stagflacyjny, który doprowadził do inflacji i recesji, poziom zadłużenia w zaawansowanych gospodarkach wynosił zaledwie około 100% PKB - dług prywatny i publiczny. Dziś wynoszą one 420%" - powiedział.

https://www.youtube.com/watch?v=FBgdSNUohkE

Przy niewielkich przesłankach, że ceny konsumpcyjne powrócą w najbliższym czasie do docelowej 2% stopy wzrostu Fed, Roubini uważa, że ani Fed, ani obciążony długiem rząd federalny nie będą miały swobody potrzebnej do wystarczającego stymulowania gospodarki.

"Mamy więc najgorsze z lat 70. pod względem negatywnego szoku podażowego, obniżonego wzrostu i inflacji, a do tego mamy poziom zadłużenia, który jest znacznie wyższy niż po wielkim kryzysie finansowym" - powiedział Roubini. "Zmierzamy do twardego lądowania".

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.