S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Tanınmış bir ekonomiste göre, basit bir nedenden ötürü piyasa çöküşü kesinlikle kaçınılmazdır

Halil Toprak
6. 4. 2023
4 min read

Dr. DOOM'dan son zamanlarda burada çok bahsediliyor. Bunun başlıca nedeni, Fed'in mevcut eylemlerini en yüksek sesle eleştirenlerden biri olması. Durum çok dinamik bir şekilde değişiyor ve Roubini bir kez daha sorun beklememiz için yeni bir neden ortaya koyuyor.

ROubini Fed'in fitili ateşlediğini düşünüyor

Nouriel Roubini - Dr. DOOM kimdir?

Nouriel Roubini, 2008 küresel mali krizine ilişkin öngörüleriyle tanınan Amerikalı ekonomist ve New York Üniversitesi profesörüdür. 1958 yılında İstanbul'da doğan Roubini, İtalya'da büyümüştür. Ekonomi doktorasını 1982 yılında Harvard'da tamamlayan Roubini, daha sonra Uluslararası Para Fonu'nda ekonomi danışmanı ve Yale'de profesör olarak çalışmıştır.

Roubini, 2005 yılında yaklaşan küresel mali kriz ve 2008 piyasa çöküşü hakkındaki uyarılarıyla tanındı. Öngörüleri birçok ekonomist tarafından eleştirilse de sonuçta doğru çıktı ve Roubini küresel ekonomiye ilişkin kötümser tahminleri nedeniyle "Dr. Doom" olarak tanındı.

Roubini aynı zamanda küresel ekonomi ve finans piyasalarına ilişkin analiz ve tahminler sunan Roubini Global Economics'in kurucusu ve başkanıdır. Birçok kitabın yazarı olan Roubini, güncel ekonomik olaylar ve trendler konusunda yorumcu olarak medyada sık sık yer almaktadır. Bu nedenle pek çok yatırımcı onun bugünkü gibi görüşlerine başvuruyor.

Patlatıcı

Dünyanın en saygın ekonomistlerinden biri, bankacılık krizinin sona ermekten çok uzak olduğuna ve ABD yetkililerinin bankacılık sisteminin sağlam olduğu konusunda ısrar ederek sadece zaman kazand ıklarına inanıyor. Finans sisteminin halihazırda birikmiş olan muazzam miktardaki özel ve kamu borcunu kaldıramayacağını ve yakında paniğin bir sonraki aşamasını tetikleyecek bir fitil yaratacağını savunuyor.

"Aynı anda hem fiyat istikrarını sağlayıp hem ekonomik büyümeyi sürdürüp hem de finansal istikrara sahip olamayız, dolayısıyla eninde sonunda ekonomik ve finansal bir çöküş yaşanacaktır."

Fed sözde önemli bir şey yokmuş gibi davranıyor ama gerçekte bankacılık sektörünün hedefli bir tasfiyesini gerçekleştiriyor. Görünüşte bunun doğru olduğu doğrudur.

Roubini, Fed'in faiz oranlarını yüzde dört buçuk puan artırdığını ve bunun da bankaların sabit faizli mortgage gibi uzun vadeli kredi portföylerinin artık çok daha az değerli olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Fed faiz oranlarını son 25 yılın en yüksek seviyelerine çıkardı. Kaynak

Bu riskler hesaba katıldıktan sonra, gerçekleşmemiş zararların 1,7 trilyon dolara yükseldiğini söyledi. Tüm bankacılık sisteminin birleşik özkaynaklarının - başka bir deyişle iflastan önce kayıpları absorbe etme kabiliyetinin - sadece 2.1 trilyon dolar olduğu düşünüldüğünde bu çılgınca.

Tarihin herhangi bir döneminden daha kötü

Bir başka sorun daha var: her zamankinden çok daha fazla borç.

"Enflasyon ve resesyona yol açan stagflasyon şokunu yaşadığımız 1970'lerde, gelişmiş ekonomilerdeki borç seviyeleri GSYH'nin yalnızca %100'ü civarındaydı - özel ve kamu borçları. Bugün ise bu oran %420" dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=FBgdSNUohkE

Tüketici fiyatlarının yakın zamanda Fed'in %2'lik hedef büyüme oranına döneceğine dair çok az belirti olduğu için Roubini, ne Fed'in ne de borç yüklü federal hükümetin ekonomiyi yeterince canlandırmak için gereken hareket alanına sahip olamayacağına inanıyor.

Roubini, "Negatif arz şoku, düşük büyüme ve enflasyon açısından 1970'lerin en kötüsüne sahibiz ve büyük mali kriz sonrasından çok daha yüksek bir borç seviyesine sahibiz" dedi. "Sert bir inişe doğru gidiyoruz."

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.