S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dywidenda vs. akcje wzrostowe. Zaufaj liczbom i inwestuj z rozsądkiem

Witek Dubicki
6. 4. 2023
4 min read

Odwieczna walka - inwestycje wzrostowe i spekulacyjne, które mogą szybko przynieść Ci wielkie bogactwo, czy długoterminowe rozsądne inwestycje, które przyniosą Ci bogactwo wolniej, ale z dużo większym prawdopodobieństwem? Liczby pokazują, że prawdopodobnie istnieje tylko jedna właściwa droga.

Inwestycje mogą przybierać wiele form. Ale niektóre są trochę lepsze

Inwestycje dywidendowe czy wzrostowe?

Powiem wprost, że choć może tak to zabrzmi ze wstępu, to pytanie czy lepiej inwestować w akcje dywidendowe czy wzrostowe nie ma jednoznacznej odpowiedzi i zależy od celów i preferencji inwestycyjnych każdego inwestora.

Akcje dywidendowe to akcje emitentów, którzy wypłacają część swoich zysków akcjonariuszom w formie dywidendy. Akcje te są często uważane za stabilne i mniej ryzykowne, ponieważ wypłaty dywidendy mogą zapewnić inwestorowi regularny dochód. Akcje dywidendowe są często spotykane w tradycyjnych i stabilnych branżach, takich jak energetyka, telekomunikacja i przetwórstwo żywności.

Z drugiej strony, akcje wzrostowe koncentrują się na wzroście i rozwoju przedsiębiorstwa i zazwyczaj nie wypłacają dywidendy. Akcje te są często spotykane w technologicznych i innowacyjnych branżach, które mają wysoki potencjał wzrostu i rentowności w przyszłości. Akcje wzrostowe są często uważane za bardziej ryzykowne, ponieważ wyniki spółki mogą być niepewne, a rentowność może się znacznie różnić w zależności od sukcesu innowacyjnych projektów i nowych produktów.

Jeżeli celem inwestycyjnym jest pewność i długoterminowy horyzont, lepszym wyborem są akcje dywidendowe. Tak przynajmniej wynika z historii i danych. Większość inwestorów jest świadoma siły procentu składanego - a dywidendy działają podobnie, zwłaszcza gdy są reinwestowane z powrotem w spółkę.

Spójrzcie na wykres Coca-Coli ( $KO-0.1%)

Z i bez reinwestowanych dywidend. Myślę, że różnica jest dość wyraźna. Źródło

Oczywiście - jeśli kupisz, powiedzmy, drugą Teslę, gdy nikt jeszcze o niej nie wie, to wypadasz z obiegu... ale jakie są szanse. Po drugiej stronie jest firma, która od 50 lat zwiększa swoją dywidendę w rozwodnieniu. Jakie są szanse, że nie podniosą jej ponownie? Zwłaszcza jeśli wystarczy spojrzeć na finanse i wyniki i zobaczyć, że nic się znacząco nie zmieniło?

Dobrą rzeczą jest to, że spółki nie mogą fałszować dywidendy - spółka albo deklaruje dywidendę, albo nie. W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju startupów, które obiecują produkt, którego mogą nawet jeszcze nie mieć.
Dywidendy mogą pomóc w walce ze zmiennością - dzieje się tak dlatego, że stopa dywidendy wzrasta wraz ze spadkiem ceny rynkowej akcji, co czyni akcje bardziej atrakcyjnymi.

Stopy procentowe

Ważne jest również zrozumienie, jak oba rodzaje akcji zachowują się w odniesieniu do stóp procentowych. W długim terminie prawdopodobnie będziemy znajdować się w środowisku niskich stóp procentowych, jednak inflacja jest wysoka ze względu na ogromną ilość bodźców po pandemii. W rezultacie akcje dywidendowe i blue-chipy powinny przewyższać akcje wzrostowe w środowisku wysokich stóp procentowych. Dopiero gdy Fed zacznie zmieniać/obcinać stopy, akcje wzrostowe wrócą do łask.

Gdy stopy procentowe są niskie, spółki mogą pożyczać więcej pieniędzy i taniej. Jeżeli spółka wzrostowa może zaciągnąć dług na 2% i zainwestować te pieniądze, aby rozwinąć swój biznes o 10%, to spółka wzrostowa przebije spółkę dywidendową. Ale tylko do pierwszego problemu.

W środowisku wyższych stóp procentowych, akcje dywidendowe radzą sobie lepiej. Spółki wypłacające dywidendę mają zazwyczaj silniejsze bilanse i bardziej stabilne przepływy pieniężne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w dywidendy? W takim razie sprawdź nasze Bulios Dividends!

Zastrzeżenie: To nie jest w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.