S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Temettü ve büyüme hisseleri. Rakamlara güvenin ve sağduyu ile yatırım yapın

Burhan Yılmaz
6. 4. 2023
4 min read

Asırlık savaş - size hızlı bir şekilde büyük servet kazandırabilecek büyüme ve spekülatif yatırımlar mı, yoksa size daha yavaş ama çok daha büyük bir olasılıkla servet kazandıracak uzun vadeli mantıklı yatırımlar mı? Rakamlar muhtemelen tek bir doğru yol olduğunu gösteriyor.

Yatırımlar birçok şekilde olabilir. Ancak bazıları biraz daha iyidir

Temettü mü yoksa büyüme yatırımları mı?

Girişten öyle görünse de, temettü veya büyüme hisselerine yatırım yapmanın daha iyi olup olmadığı sorusunun kesin bir cevabı olmadığını ve her yatırımcının yatırım hedeflerine ve tercihlerine bağlı olduğunu açıkça söyleyeceğim.

Temettü hisse senetleri, kârlarının bir kısmını hissedarlara temettü olarak ödeyen ihraççıların hisse senetleridir. Bu hisse senetleri genellikle istikrarlı ve daha az riskli olarak kabul edilir çünkü temettü ödemeleri yatırımcıya düzenli bir gelir sağlayabilir. Temettü hisse senetleri genellikle enerji, telekomünikasyon ve gıda işleme gibi geleneksel ve istikrarlı sektörlerde bulunur.

Öte yandan büyüme hisse senetleri, bir işletmenin büyümesine ve gelişmesine odaklanır ve genellikle temettü ödemez. Bu hisse senetleri genellikle gelecekte büyüme ve kârlılık potansiyeli yüksek olan teknoloji ve yenilikçi sektörlerde bulunur. Büyüme hisseleri genellikle daha riskli kabul edilir çünkü bir şirketin performansı belirsiz olabilir ve karlılık yenilikçi projelerin ve yeni ürünlerin başarısına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Yatırım hedefi kesinlik ve uzun vadeli bir ufuk ise, temettü hisse senetleri daha iyi bir seçimdir. En azından tarih ve veriler bunu gösteriyor. Çoğu yatırımcı bileşik faizin gücünün farkındadır - ve temettüler de özellikle şirkete yeniden yatırıldığında benzer şekilde çalışır.

Coca-Cola'nın $KO-0.3% grafiğine kendiniz bir göz atın

Temettüler yeniden yatırılmış ve yatırılmamış. Aradaki farkın oldukça açık olduğunu düşünüyorum. Kaynak

Elbette - örneğin henüz kimsenin haberi yokken ikinci bir Tesla satın alırsanız, işinizden olursunuz... Ama ihtimaller nedir ki? Diğer tarafta ise 50 yıldır temettüsünü seyrelterek artıran bir şirket var. Tekrar artırmama ihtimalleri nedir? Özellikle de sadece mali tablolara ve sonuçlara bakıp hiçbir şeyin önemli ölçüde değişmediğini görüyorsanız?

İşin iyi tarafı, şirketler temettü taklidi yapamaz - şirket ya temettü beyan eder ya da etmez. Henüz sahip olmadıkları bir ürün vaat eden her türlü girişimin aksine.
Temettüler dalgalanmayla mücadeleye yardımcı olabilir - bunun nedeni, hisse senedinin piyasa fiyatı düştükçe temettü veriminin artması ve hisse senedini daha cazip hale getirmesidir.

Faiz oranları

Her iki tür hisse senedinin de faiz oranlarına göre nasıl davrandığını anlamak da önemlidir. Uzun vadede düşük faizli bir ortamda olmamız muhtemel. Ancak, pandemi sonrası büyük miktarda teşvik nedeniyle enflasyon yüksek. Sonuç olarak, temettü hisseleri ve mavi çipler yüksek faiz ortamında büyüme hisselerinden daha iyi performans göstermelidir. Ancak Fed faiz oranlarını düşürmeye başladığında büyüme hisseleri lehine dönecektir.

Faiz oranları düşük olduğunda, şirketler daha fazla ve daha ucuza borçlanabilir. Eğer bir büyüme şirketi %2'den borç alabilir ve bu parayı işini %10 büyütmek için yatırabilirse, büyüme şirketi temettü şirketinden daha iyi performans gösterecektir. Ancak sadece ilk soruna kadar.

Daha yüksek bir faiz oranı ortamında, temettü hisseleri daha iyi performans gösterir. Temettü ödeyen şirketler genellikle daha güçlü bilançolara ve daha istikrarlı nakit akışlarına sahiptir.

Temettü yatırımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O zaman Bulios Temettüleri yazımıza göz atın !

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.