S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza Tilray: Miała głowę do gwiazd, teraz walczy o przetrwanie

Dominik Kumięga
6. 4. 2023
5 min read

Segment marihuany ma ogromny potencjał. Firmy mogą bardzo dobrze jeździć na fali wzrostu. Ale czy mogą czekać na czas, kiedy ten wzrost nadejdzie. Super sławna nazwa Tilray może być bardzo dobrze w kłopotach!

Podstawowy przegląd

Tilray $TLRY+1.1% to kanadyjska firma, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji produktów z konopi leczniczych i rekreacyjnych. Założona w 2013 roku firma jest jedną z wiodących firm zajmujących się marihuaną w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Główne przychody firmy pochodzą ze sprzedaży produktów z konopi indyjskich, w tym samych roślin, ekstraktów i olejków. Tilray pragnie rozszerzyć działalność na inne obszary, takie jak produkty medyczne i świadczyć usługi badawcze w celu poprawy jakości i skuteczności produktów z konopi.

Tilray chce również rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej i wchodzić na nowe rynki. Firma działa obecnie w kilku krajach europejskich i ma plany ekspansji na inne obszary. Jednak Tilray trochę się pogubił i stoi przed kilkoma trudnymi wyzwaniami.

Regulacja: Tilray działa w branży konopi indyjskich, która wciąż jest regulowana przez różne prawa i przepisy w różnych krajach. Zmiany w środowisku regulacyjnym mogą wpłynąć na zdolność Firmy do prowadzenia działalności, a także na cenę i dostępność jej produktów.

Konkurencja: Rynek konopi i produktów z konopi jest wysoce konkurencyjny, co oznacza, że Tilray musi konkurować z wieloma innymi firmami na rynku. Może to prowadzić do obniżenia cen i zmniejszenia zysków.

Ryzyko związane z produkcją: Konopie indyjskie i produkty z konopi mogą być niebezpieczne, jeśli nie są dobrze produkowane i testowane. Jeśli produkty firmy okażą się niebezpieczne lub niskiej jakości, może to prowadzić do utraty zaufania klientów i uszczerbku na reputacji firmy.

Konkurencja

Konkurencja firmy Tilray w zakresie produktów z konopi jest bardzo silna i dynamiczna. Na rynku produktów z konopi i indyjskich jest wiele firm, które próbują zdobyć udział w rynku i konkurują ze sobą. Na przykład:

CanopyGrowth Corp: kanadyjska firma, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji produktów z konopi. Canopy Growth Corp jest jedną z największych firm na rynku konopi indyjskich i posiada rozbudowaną sieć dystrybucji oraz silną markę.

Aurora Cannabis Inc: Kanadyjska firma, która skupia się na produkcji i dystrybucji produktów z konopi indyjskich do użytku rekreacyjnego i medycznego. Aurora Cannabis ma rozległą sieć dystrybucji i silny popyt na swoje produkty.

Cronos Group Inc: Kanadyjska firma, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji produktów z konopi indyjskich do użytku rekreacyjnego i medycznego. Cronos Group ma silną pozycję na rynku i rozwija się na arenie międzynarodowej.

GW Pharmaceuticals plc: Brytyjska firma, która specjalizuje się w opracowywaniu produktów z konopi medycznych do leczenia różnych chorób. GW Pharmaceuticals ma kilka udanych leków na rynku i silną pozycję w leczeniu epilepsji.

Dane finansowe

Obecna sytuacja

Akcje Tilray są w dół o prawie 89% od ich wszechczasów. Mimo to, biorąc pod uwagę obecny stan jego biznesu, jest on daleki od taniego. Tilray jest nadal w dużym stopniu zależny od regularnych podwyżek kapitału, aby finansować swoje obecne działania. Jej ciągłe wysiłki w celu obniżenia kosztów i dotarcia do bardziej lukratywnych rynków mogą kiedyś przynieść owoce, ale ten dzień jest daleko w przyszłości. Na razie Tilray to zakład z niepewną przyszłością.

Spadek ceny jest ogromny

Firma odnotowała sprzedaż netto w wysokości 144,1 mln dolarów, co oznacza spadek o 7,1% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i 7,24% poniżej szacunków konsensusu. Przełożyło się to na stratę netto w wysokości 69,5 mln USD, czyli -0,11 USD. Gotówka netto zmniejszyła się o 300,4 mln USD, pozostawiając na koniec kwartału 433,5 mln USD w gotówce i ekwiwalentach.

Przepływy pieniężne Tilray z działalności operacyjnej non-GAAP wyniosły 29,2 mln USD, a wolne przepływy pieniężne non-GAAP 25,4 mln USD.

Niestety, EPS jest zgodny z innymi metrykami...Źródło

Podobnie jak wielu innych kanadyjskich operatorów konopi, Tilray w ostatnich latach szukał ekspansji na inne, bardziej lukratywne rynki. Firma ma już ugruntowaną pozycję na wielu zagranicznych rynkach i obecnie może pochwalić się obecnością na trzech kontynentach. W zeszłym roku Tilray skupił się szczególnie na Niemczech. Już teraz jest największym producentem marihuany w najbogatszym kraju Europy, niemiecki pivot Tilray zapewnił mu około 20% całego rynku.

Analitycy są pozytywni. Prawdę mówiąc, nie mam pojęcia dlaczego. Źródło

Segment marihuany może być ciekawy. Ale niestety nie widzę ogromnego potencjału wzrostu, który uratowałby spółkę z tak dziwnej sytuacji. A co z Wami? Czy wierzycie w ten sektor? Co jest tutaj waszym faworytem?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.