S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Tilray'in Analizi: Yıldızlara doğru yol alıyordu, şimdi hayatta kalmak için savaşıyor

Halil Toprak
6. 4. 2023
5 min read

Marihuana segmenti büyük bir potansiyele sahip. Şirketler büyüme dalgasını çok iyi yakalayabilir. Ancak bu büyümenin geleceği zamanı bekleyebilirlerse. Tilray'in süper ünlü isminin başı belada olabilir!

Temel genel bakış

Tilray $TLRY+1.1%, tıbbi ve eğlence amaçlı kenevir ürünlerinin üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmış Kanadalı bir şirkettir. 2013 yılında kurulan şirket, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen marihuana şirketlerinden biridir. Şirketin ana geliri, bitkilerin kendileri, özleri ve yağları da dahil olmak üzere kenevir ürünlerinin satışından gelmektedir. Tilray, tıbbi ürünler gibi diğer alanlara da açılmak ve kenevir ürünlerinin kalitesini ve etkinliğini artırmak için araştırma hizmetleri sağlamak istiyor.

Tilray ayrıca işini uluslararası alanda büyütmek ve yeni pazarlara açılmak istiyor. Şirket şu anda birkaç Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor ve başka alanlara açılma planları var. Bununla birlikte, Tilray biraz bocalıyor ve aynı zamanda oldukça ürkütücü zorluklarla karşı karşıya.

Düzenleme: Tilray, halen farklı ülkelerde çeşitli yasa ve yönetmeliklerle düzenlenen kenevir sektöründe faaliyet göstermektedir. Düzenleyici ortamdaki değişiklikler Şirket'in işini yürütme kabiliyetini etkileyebilir ve ayrıca ürünlerinin fiyatını ve bulunabilirliğini de etkileyebilir.

Rekabet: Kenevir ve kenevir ürünleri pazarı son derece rekabetçidir, bu da Tilray'in pazardaki diğer birçok şirketle rekabet etmesi gerektiği anlamına gelir. Bu durum fiyatların düşmesine ve kârın azalmasına yol açabilir.

Üretimle ilişkili riskler: Kenevir ve kenevir ürünleri iyi üretilmedikleri ve test edilmedikleri takdirde tehlikeli olabilir. Bir şirketin ürünlerinin güvenli olmadığı veya kalitesiz olduğu tespit edilirse, bu durum müşteri güveninin kaybolmasına ve şirketin itibarının zedelenmesine yol açabilir.

Rekabet

Tilray'in kenevir ürünleri için rekabeti çok güçlü ve dinamiktir. Kenevir ve kenevir ürünleri pazarında pazar payı kazanmaya çalışan ve birbirleriyle rekabet eden birçok şirket var. Örneğin:

Canopy Growth Corp: kenevir ürünlerinin üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmış Kanadalı bir şirkettir. Canopy Growth Corp, kenevir pazarındaki en büyük şirketlerden biridir ve geniş bir dağıtım ağına ve güçlü bir markaya sahiptir.

Aurora Cannabis Inc: Eğlence amaçlı ve tıbbi kullanım için kenevir ürünlerinin üretimine ve dağıtımına odaklanan Kanadalı şirket. Aurora Cannabis geniş bir dağıtım ağına ve ürünleri için güçlü bir talebe sahiptir.

Cronos Group Inc: Eğlence amaçlı ve tıbbi kullanım için kenevir ürünlerinin üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmış Kanadalı şirket. Cronos Group güçlü bir pazar konumuna sahiptir ve uluslararası alanda gelişmektedir.

GW Pharmaceuticals plc: Çeşitli hastalıkların tedavisi için tıbbi kenevir ürünlerinin geliştirilmesinde uzmanlaşmış bir İngiliz şirketi. GW Pharmaceuticals'ın piyasada birkaç başarılı ilacı ve epilepsi tedavisinde güçlü bir konumu vardır.

Finansal Bilgiler

Mevcut durum

Tilray hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %89 düşüşte. Yine de, işinin mevcut durumu göz önüne alındığında, ucuz olmaktan çok uzak. Tilray, mevcut operasyonlarını finanse etmek için hala büyük ölçüde düzenli sermaye artırımlarına bağımlı. Maliyetleri düşürmek ve daha kazançlı pazarlara ulaşmak için devam eden çabaları bir gün meyve verebilir, ancak o gün gelecekte çok uzakta. Tilray şimdilik belirsiz bir geleceği olan bir bahis.

Fiyat düşüşü çok büyük

Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre %7,1 düşüşle ve konsensüs tahminlerinin %7,24 altında 144,1 milyon $ net satış bildirdi. Bu da 69,5 milyon $ veya -0,11 $ net zarara dönüştü. Net nakit 300,4 milyon $ azaldı ve çeyrek sonunda 433,5 milyon $ nakit ve eşdeğer varlık kaldı.

Tilray'in GAAP dışı işletme nakit akışı 29,2 milyon dolar ve GAAP dışı serbest nakit akışı 25,4 milyon dolar oldu.

Ne yazık ki, EPS diğer metriklerle uyumludur...Kaynak

Diğer birçok Kanadalı kenevir işletmecisi gibi Tilray de son yıllarda daha kazançlı başka pazarlara ulaşmaya çalışıyor. Şirket halihazırda birçok yabancı pazarda kendini kanıtlamış durumda ve şu anda üç kıtada varlık gösteriyor. Tilray geçen yıl özellikle Almanya'ya odaklandı. Halihazırda Avrupa'nın en zengin ülkesindeki en büyük kenevir üreticisi olan Tilray'in Almanya açılımı, toplam pazarın yaklaşık %20'sini elde etmesini sağladı.

Analistler olumlu düşünüyor. Gerçekte ise bunun nedeni hakkında çok az fikrim var. Kaynak

Marihuana segmenti ilginç olabilir. Ancak ne yazık ki şirketi böylesine garip bir durumdan kurtaracak büyük bir büyüme potansiyeli göremiyorum. Peki ya siz? Siz bu sektöre inanıyor musunuz? Sizin favoriniz hangisi?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.