S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Musk, Ackman i Chanos ostrzegają: ten sektor jest następny w kolejce po krachu banków

Róbert Cibor
7. 4. 2023
5 min read

Amerykański rynek nieruchomości komercyjnych o wartości 2 bilionów dolarów trzęsie się w posadach. Stopy procentowe lecą w górę, podczas gdy wartości spadają, a gigantyczny dług w wysokości 1,5 biliona dolarów czeka na refinansowanie. Eksperci ostrzegają, że sektor zmierza w kierunku "prawdziwych kłopotów".

Chanos, Ackman i Musk

Zeszłoroczna podwyżka stóp procentowych w USA już wywołała największy przewrót w bankowości od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Od najlepszych ekonomistów po Wall Street, coraz większa liczba ekspertów ostrzega, że nieruchomości komercyjne mogą być kolejnym miejscem, w którym pojawią się pęknięcia.

Wysokie koszty pożyczek i zaostrzone warunki udzielania kredytów spowodowane przez banki mogą stanowić przeszkodę dla właścicieli dużych nieruchomości próbujących refinansować stos kredytów. Tylko w 2023 r. upływa termin spłaty prawie 450 mld dolarów zadłużenia na rynku nieruchomości komercyjnych.

Sytuację związaną z gwałtownym wzrostem stóp procentowych pogarsza fakt, że wskaźniki obłożenia biur w całym kraju są dalekie od poziomów sprzed pandemii, co odbija się na wycenach nieruchomości. W związku z tym rośnie prawdopodobieństwo, że właściciele nieruchomości komercyjnych nie spłacą swoich długów.

To może być idealna burza dla i tak już borykających się z problemami banków regionalnych w Ameryce. Według danych BOFA, posiadają one prawie 70% niespłaconego zadłużenia na rynku nieruchomości komercyjnych!

Oto siedem kluczowych komentarzy w tej sprawie od znanych osobistości i firm 👇

Elon Musk, prezes zarządu Tesli i SpaceX

"To zdecydowanie najpoważniejsza kwestia" - napisał w sobotę na Twitterze. "Kredyty hipoteczne również." CEO Tesli, Twittera i SpaceX odpowiadał na list Kobeissiego, który podkreślił, że rekordowe 2,5 biliona dolarów długu w nieruchomościach komercyjnych ma wygasnąć w ciągu najbliższych pięciu lat.

"To prawdziwy problem" - odpowiedział Musk. "Wiele miast ma wysokie wskaźniki pustostanów biurowych. Portfele hipoteczne są również zagrożone, jeśli ceny mieszkań znacznie spadną."

Bill Ackman, prezes Pershing Square

"Wiele kredytów budowlanych i kredytów na nieruchomości oraz kredytów dla małych firm jest realizowanych przez te mniejsze banki. Nieruchomości komercyjne są ważną częścią naszej gospodarki. Jeśli te banki stracą cały swój kapitał i depozyty, spowoduje to znaczne spowolnienie" - powiedział Ackman podczas odcinka podcastu 20VC.

Jim Chanos, słynny short-seller i szef Chanos & Co.

"Nieruchomości komercyjne były naprawdę atrakcyjnym aktywem w drodze do góry" - powiedział Chanos. "To, z czym mamy do czynienia, staje się na złych rynkach, złych rynkach kredytowych, naprawdę złym aktywem - i wszyscy o tym zapominają" - powiedział short-seller i szef Chanos & Company. "Teraz pod tą powierzchnią jest tak wiele ruchomych części, które wpłyną na wyceny, o których możesz nie wiedzieć" - dodał.

Bank of America

"Nieruchomości komercyjne są ogólnie postrzegane jako następny sektor, który upadnie w miarę dalszego zaostrzania standardów kredytowych dla kredytów CRE" - powiedział Michael Hartnett z Bank of America.

JPMorgan

"Spodziewamy się, że około 21% niespłacanych biurowych komercyjnych kredytów hipotecznych ostatecznie nie spełni wymogów, przy założeniu dotkliwości strat na poziomie 41% i skumulowanej perspektywie strat na poziomie 8,6%.... Zastosowanie 8,6% wskaźnika strat do ekspozycji biurowej implikowałoby straty w wysokości około 38 miliardów dolarów dla sektora bankowego" - powiedział JPMorgan. "Dodatkowo, banki regionalne są znacznie bardziej zestresowane, co zmniejsza ich zdolność do wprowadzania zmian i zgadzania się na modyfikacje kredytów, biorąc pod uwagę presję na stronę pasywną bilansu" - dodał bank.

Scott Rechler, prezes nowojorskiej firmy RXR Realty

"Zadłużenie nieruchomości komercyjnych jest na poziomie 5,3 bln dolarów. Większość tego zadłużenia została sfinansowana, gdy stopy procentowe prime były bliskie zeru. Jednak ten dług musi być refinansowany nawet w środowisku, w którym stopy są wyższe, wartości są niższe, a rynek ma mniejszą płynność" - zatweetował w tym tygodniu Rechler.

Adam Posen , amerykański ekonomista i prezes Peterson Institute for International Economics

"Myślę, że duża korekta w nieruchomościach komercyjnych już trwa" - powiedział w wywiadzie Adam Posen, prezes Peterson Institute for International Economics, dodając, że sektor nieruchomości komercyjnych zmierza w kierunku "prawdziwego bałaganu". "Nie widzieliśmy płynnej rewaloryzacji lub strasznie przejrzystej rewaloryzacji kredytów hipotecznych i kredytów na nieruchomości komercyjne, które są przechowywane u niebankowych pośredników finansowych" - powiedział Posen.

  • Co o tym sądzisz?
  • Czy widzicie dodatkowe ryzyka?

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.