S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Musk, Ackman ve Chanos uyarıyor: banka çöküşünden sonra sırada bu sektör var

Çetin Tilki
7. 4. 2023
5 min read

2 trilyon dolarlık ABD ticari gayrimenkul piyasası temellerinden sarsılıyor. Değerler düşerken faiz oranları yükseliyor ve 1,5 trilyon dolarlık dev bir borç yeniden finanse edilmeyi bekliyor. Uzmanlar sektörün "gerçek bir belaya" doğru gittiği konusunda uyarıyor.

Chanos, Ackman ve Musk

Geçen yıl ABD'de faiz oranlarının yükselmesi 2008 mali krizinden bu yana en büyük bankacılık çalkantısına yol açtı. Üst düzey ekonomistlerden Wall Street'e kadar giderek artan sayıda uzman, ticari gayrimenkulün çatlakların ortaya çıktığı bir sonraki yer olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Yüksek borçlanma maliyetleri ve banka tedirginliğinin neden olduğu daha sıkı kredi koşulları, bir yığın krediyi yeniden finanse etmeye çalışan büyük mülk sahipleri için engeller yaratabilir. Sadece 2023 yılında yaklaşık 450 milyar dolarlık ticari gayrimenkul borcunun vadesi dolacak.

Ülke genelinde ofis doluluk oranlarının pandemi öncesi seviyelerden çok uzakta olması, faiz oranlarındaki keskin yükselişle ilgili durumu daha da kötüleştiriyor ve bu da mülk değerlemeleri üzerinde baskı yaratıyor. Bu durum göz önüne alındığında, ticari mülk sahiplerinin borçlarını ödeyememe olasılığı artıyor.

Bu durum, Amerika'nın zaten zor durumda olan bölgesel bankaları için mükemmel bir fırtına olabilir. BOFA'ya göre, ödenmemiş ticari gayrimenkul borçlarının yaklaşık %70'i bu bankaların elinde!

İşte tanınmış şahsiyet ve şirketlerden bu konuyla ilgili yedi önemli yorum 👇

Elon Musk, Tesla ve SpaceX'in CEO'su

Cumartesi günü attığı tweet'te "Bu açık ara en ciddi sorun" dedi. "İpotekler de öyle." Tesla, Twitter ve SpaceX'in CEO'su, Kobeissi'nin önümüzdeki beş yıl içinde 2,5 trilyon dolarlık rekor ticari gayrimenkul borcunun vadesinin dolacağını vurgulayan mektubuna yanıt veriyordu.

Musk, "Bu gerçek bir sorun," diye cevap verdi. "Birçok şehirde yüksek ofis boşluk oranları var. Konut fiyatları önemli ölçüde düşerse ipotek portföyleri de risk altında."

Bill Ackman, Pershing Square CEO'su

"Pek çok inşaat kredisi, gayrimenkul kredisi ve küçük işletme kredisi bu küçük bankalar tarafından veriliyor. Ticari gayrimenkul ekonomimizin önemli bir parçasıdır. Eğer bu bankalar tüm sermayelerini ve mevduatlarını kaybederse, bu önemli bir yavaşlamaya neden olacaktır," dedi Ackman 20VC podcast'inin bir bölümünde.

Ünlü açığa satış uzmanı ve Chanos & Co. şirketinin başkanı Jim Ch anos

Chanos, "Ticari gayrimenkul yükseliş yolunda gerçekten cazip bir varlıktı," dedi. "Şu anda kötü piyasalarda, kötü kredi piyasalarında, gerçekten kötü bir varlık haline geliyor - ve herkes bunu unutuyor," diyen açığa satışçı ve Chanos & Company başkanı, "Şimdi bu yüzeyin altında, değerlemeleri etkileyecek, bilmediğiniz pek çok hareketli parça var," diye ekledi.

Amerika Bankası

Bank of America'dan Michael Hartnett, "CRE kredileri için kredi standartları daha da sıkılaştıkça ticari gayrimenkul genellikle düşecek bir sonraki sektör olarak görülüyor" dedi.

JPMorgan

"Ödenmemiş ofis ticari ipotek kredilerinin yaklaşık %21'inin eninde sonunda temerrüde düşmesini bekliyoruz; kayıp şiddeti varsayımı %41 ve kümülatif kayıp görünümü %8,6... Ofis riskine %8,6'lık bir kayıp oranı uygulamak, bankacılık sektörü için yaklaşık 38 milyar dolarlık kayıp anlamına gelecektir," dedi. "Buna ek olarak, bölgesel bankalar çok daha stresli, bu da bilançonun yükümlülük tarafındaki baskı göz önüne alındığında kredi modifikasyonlarını değiştirme ve kabul etme yeteneklerini azaltıyor" diye ekledi.

New York merkezli RXR Realty'nin CEO'su Scott Rechler

"Ticari gayrimenkul borcu 5.3 trilyon dolar seviyesinde. Bu borcun büyük bir kısmı faiz oranlarının sıfıra yakın olduğu dönemde finanse edildi. Ancak bu borcun, faizlerin daha yüksek, değerlerin daha düşük ve piyasanın daha az likiditeye sahip olduğu bir ortamda bile yeniden finanse edilmesi gerekiyor." Rechler bu hafta bir tweet attı.

Adam Posen , ABD'li ekonomist ve Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Başkanı

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Başkanı Adam Posen verdiği bir mülakatta "Bence ticari gayrimenkulde büyük bir düzeltme çoktan başladı" dedi ve ticari gayrimenkul sektörünün "gerçek bir karmaşaya" doğru gittiğini sözlerine ekledi. Posen, "Banka dışı finansal aracılarda tutulan ipoteklerin ve ticari gayrimenkul kredilerinin düzgün bir şekilde yeniden değerlendiğini ya da son derece şeffaf bir şekilde yeniden değerlendiğini görmedik" dedi.

  • Siz ne düşünüyorsunuz?
  • Ek riskler görüyor musunuz?

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.