S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Cardinal Health v nejisté rovnováze: Rekordní tržby, ale obří dluh a ztráty. Je to lákavá sázka na oživení?

Pavel Botek
9. 4. 2023
6 min read

Cardinal Health, jedna z největších světových společností ve farmaceutickém sektoru, balancuje na ostří nože. Na jedné straně těží z obří poptávky po zdravotnických produktech, no a na druhé straně ji drtí vysoké náklady a dluh převyšující 5 miliard dolarů. Je společnost tedy na pokraji zlepšení nebo bude hůř?

Cardinal Health $CAH-1.7% je americká společnost, která se specializuje na zdravotnické produkty a služby. Její hlavní činnosti zahrnují distribuci léků a zdravotnických pomůcek, poskytování informačních technologií pro zdravotnické zařízení a farmaceutický průmysl, správu zdravotnických zařízení a poskytování klinických služeb. Společnost také vyrábí a prodává vlastní značkové zdravotnické produkty, jako jsou chirurgické rukavice, ochranné masky a další zdravotnické potřeby. Cardinal Health působí převážně na americkém trhu, ale má také globální působnost.

Cardinal Health je významným hráčem na trhu zdravotnických produktů a služeb. Jeho široká nabídka produktů zahrnuje léky, zdravotnické pomůcky, chirurgické nástroje a zdravotnické potřeby. Společnost působí především na americkém trhu, kde má silnou pozici a je jedním z největších distributorů léků a zdravotnických potřeb.

$CAH-1.7% 

Mezi konkurenční výhody společnosti patří široká nabídka produktů a služeb, vysoká kvalita produktů, moderní technologie a efektivní distribuční síť. Cardinal Health se také zaměřuje na poskytování komplexních zdravotnických řešení, která zahrnují nejen dodávky produktů, ale také poradenství a řízení zdravotnických zařízení.

Další výhodou společnosti je její globální působnost a schopnost poskytovat služby a produkty po celém světě. Cardinal Health má také silné vztahy s farmaceutickým průmyslem a s mnoha zdravotnickými zařízeními, což jí umožňuje poskytovat výhodné ceny a další výhody pro své zákazníky.

Finance

Pokud se podíváme na finanční výkonnost společnosti, lze vidět, že v posledních letech zaznamenala růst tržeb. Například v roce 2022 dosáhla společnost tržeb ve výši 193 miliard dolarů, což je významně více než v roce 2019, kdy činily 146 miliard dolarů. Tento růst byl způsoben především zvýšenou poptávkou po zdravotnických produktech v důsledku pandemie COVID-19.

Na druhé straně lze vidět, že společnost má také vysoké náklady na výrobu a distribuci svých produktů. Například náklady na výrobu a distribuci v roce 2022 dosáhly 186 miliard dolarů, což je více než 80% z celkových tržeb. To může být způsobeno například rostoucími cenami surovin a nákladů na dopravu.

Balance Sheet

Pokud se podíváme na bilanci společnosti Cardinal Health, lze vidět, že společnost má celkově stabilní finanční pozici. Celkové aktiva společnosti dosáhly v roce 2022 hodnoty 43,9 miliard dolarů, což je o něco méně než v roce 2021, kdy činila 44,5 miliard dolarů. Na druhé straně, celkové závazky společnosti v roce 2022 činí 44,6 miliard dolarů, což je více než v předchozím roce.

Společnost má ale negativní hodnotu vlastního kapitálu, což znamená, že má více závazků než aktiv. Nicméně, lze vidět, že v roce 2022 se situace vylepšila oproti předchozímu roku, kdy společnost měla kladnou hodnotu vlastního kapitálu.

Pokud se podíváme na kapitalizaci společnosti, lze vidět, že celková hodnota kapitalizace v roce 2022 činila 4 miliardy dolarů. Nicméně, celková hodnota dluhu společnosti v roce 2022 dosahuje 5,3 miliard dolarů, což je více než v předchozím roce.

Cash Flow

Pokud se podíváme na cashflow společnosti Cardinal Health, lze vidět, že společnost má pozitivní cashflow z provozních činností. Například v roce 2022 dosáhl cashflow z provozních činností hodnoty 3,2 miliardy dolarů, což je více než v předchozím roce. To může být způsobeno například zvýšenými tržbami a snížením nákladů na výrobu a distribuci. Na druhé straně, cashflow z finančních činností byl negativní.

Celkově lze tedy vidět, že společnost má pozitivní free cashflow. Například v roce 2022 dosáhl free cashflow hodnoty 2,8 miliardy dolarů. To umožňuje společnosti investovat do nových projektů a akvizic, a zároveň splácet své závazky a dluhy.

P/E zde není uvedeno, pravděpodobně z důvodu negativního zisku na akcii (EPS) v posledních 12 měsících. Společnost má poměrně nízkou úroveň vlastnictví ze strany insiderů (0,6%) a většina akcií je ve volném oběhu (256,52 milionů).

PEG také není uvedeno, pravděpodobně z důvodu negativního zisku na akcii v posledních 12 měsících. Společnost vykázala negativní zisk na akcii v posledních 12 měsících (-4,65 dolarů na akcii) a očekává se návrat k zisku v příštím roce (6,34 dolarů na akcii).

Institucionální vlastnictví je velmi vysoké (93%) a short float poměr je nízký (1,61%). Společnost má poměrně vysokou ROE (94,3%), ale celkově negativní ROA (-2,9%). A abych nezapomněl, tak společnost vyplácí i dividendu ve výši 2,5%, kterou Cardinal Health začal vyplácet v roce 1983 a od té doby ji pravidelně vyplácí a navyšuje.

Predikce analytiků

15 analytiků nabízejících 12měsíční cenové prognózy pro Cardinal Health Inc má střední cíl 86,00, s vysokým odhadem 94,00 a nízkým odhadem 76,00. Medián odhadu představuje nárůst o +8,54 % z poslední ceny 79,23.

  • Co na společnost říkáte vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.