S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Nejlepší ochrana před krizí 2023. Jednejte ihned!

Daniel Holánek
7. 4. 2023
6 min read

Benjamin Graham popsal ve své knize tu nejlepší ochranu před krizí, kterou posledních deset let bohužel nebylo možné použít. Většina investorů na ni tak úplně zapomněla. Současný stav ekonomiky ale znovu umožňuje tuto strategii využít. O jakou strategii se jedná? Jaké má výhody a rizika? Jak ji můžeme implementovat do svého investičního portfolia? Tomu je věnován tento článek.

Dnešní doba je nejistá. Z jedné strany máme vysokou inflaci, která nám rozežírá naše úspory. Z druhé strany je tu hrozba krize, je tedy pro investora rizikové držet vše v akciích, aby se před inflací ochránil.

Řešení této situace je celkem jednoduché, i když by pravděpodobně hodně lidí nenapadlo, protože se o něm téměř vůbec nemluví – dluhopisy. Někteří se možná podivují, proč dluhopisy, nemají přeci žádný výnos.  Ano, dluhopisy samy o sobě moc velký výnos nemají, ale i tak na nich lze v určitých dobách pěkně vydělat.

Jak je to možné? Hodnota dluhopisu je totiž velmi závislá na úrokových sazbách. Když si koupíme dluhopis s úrokovou sazbou 5 %, který bude mít splatnost deset let a vložíme do něho 1000 $, máme celkem jisté, že za deset let budeme mít 1 500 $. Každý rok totiž dostaneme 5 % z 1000$, za deset let tedy budeme mít zisk 500 $.

Toto Vás asi nepřekvapí. Ovšem pokud po tom, co takovýto dluhopis koupíme, klesne úroková sazba například na 1 %, budou schopni noví investoři vydělat na dluhopisu už pouze 100$. Jejich výnos bude totiž 1 % z 1000 $, tedy 10 $ každý rok, tzn. během deseti let 100 $ zisk.

Pokud v tento moment budeme vlastnit ten původní 5%  dluhopis a nabídneme ho investorům, pravděpodobně se o něho poperou, a nakonec jim ho prodáme třeba za 1 300 $. Díky tomu dosáhneme třeba i 30% zisku za půl roku během toho, co úrokové sazby klesly z 5 % na 1 %.

O změně ceny dluhopisu, když se mění úrokové sazby, se učí jak na vysokých školách, tak o tom velmi přehledně píše Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor.

Bohužel byly v posledních deseti letech úrokové sazby tak nízko, že vůbec nemělo smysl o této investiční strategii uvažovat. Dnešní situace s úrokovými sazbami v USA ovšem začíná dluhopisům nahrávat.

Když se podíváme na posledních deset let, jsou dnes úrokové sazby nejvýše, co kdy byly a zároveň i desetileté státní americké dluhopisy mají výnos nejvýše za posledních deset let, konkrétně 3,64 %. Do toho se začíná mluvit o snižování úrokových sazeb v USA, což by tlačilo na snížení úrokové sazby u desetiletého státního amerického dluhopisu.

Když dnes koupíme vysoce výnosný dluhopis a úrokové sazby během krátké chvíle klesnou třeba na 2 %, máme rozdíl mezi 3,6 % a 2 % = 1,6 %. Pokud by sazby klesaly třeba rok, bude mít náš dluhopis splatnost třeba devět let, a tedy na něm vyděláme těch 1,6%*9=14,4%.

Do toho bychom ale vydělali 3,64 % už na tom samotném dluhopisu během jednoho roku, a tak se dostaneme na krásný výnos 18 % za jeden jediný rok z jinak velmi konzervativní investice. Je třeba říci, že 18 % je vypočteno pouze přibližně. Výpočet je ve skutečnosti trošku složitější, ale pro základní odhad to úplně stačí. Není to žádné velké zbohatnutí, ale na defenzivní strategii pro případ krize mi to přijde jako pěkný výnos.

Mohlo by Vás napadnout, zda to není moc spekulativní.

Jde o mírnou spekulaci, ale vzhledem k současné situaci na americkém trhu a pravidelné cyklicitě úrokových sazeb, jsem toho názoru, že je velmi pravděpodobné, že nákupem těchto dluhopisů vydělám. Samozřejmě nemá smysl do nich investovat vysoké částky. Jsou pouze jakousi pojistkou pro případ krize. Z dlouhodobého hlediska jsou samozřejmě lepší akcie.

Lze na nich i prodělat? Ano. Pokud bychom teď koupili dluhopis a následně by úrokové sazby začaly růst místo toho, aby klesaly, fungoval by zmíněný efekt přesně naopak a hodně bychom prodělali nebo bychom ten 3,64% dluhopis museli držet dalších deset let, což já osobně nechci.

Považuji však za velmi nepravděpodobné, že by dnes úrokové sazby nadále nějak zásadně rostly, protože by to podle mě zcela jistě způsobilo krach celé USA.

Jak si US dluhopis koupit?

Nákup amerického státního dluhopisu je pro drobné investory skoro nemožný. Nejlepším řešením je podle mě koupit si ETF na americké dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti. Nejlepší, který jsem našel, mi přijde: iShares $ Treasury Bd 20+yr UCITS ETF USD Dist s ISIN: IE00BSKRJZ44. Pokud dospějete ke stejnému rozhodnutí jako já, toto může být zajímavá volba.

Znáte-li lepší způsob, jak dluhopisy s dlouhou splatností kupovat, napište mi prosím do komentáře. Sám velké zkušenosti s nákupem dluhopisů nemám, a tak budu rád za jakékoliv nápady.

ETF jsem koupil za 3,7 $, tento článek ale vychází se zpožděním, takže cena je dnes možná úplně jinde. Pokud byste chtěli vidět, co aktuálně kupuji, doporučuji podívat se na herohero: https://herohero.co/idh, kde jsou ty nejaktuálnější informace o tom, co jsem kdy a za kolik koupil.

Pokud Vás článek zaujal a rádi byste se dozvěděli detailnější informace nebo rozebrali Vaši situaci na osobní konzultaci, můžete mi napsat na mail dan.holanek@gmail.com. Můžete také navštívit můj YouTube kanál, kde mám přes 100 videí zaměřených na investování do akcií, nemovitostí, Bitcoinu a drahých kovů. https://www.youtube.com/@investicedh

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.