S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Morgan Stanley rekomenduje kupno tych 3 akcji dla następującego rynku byka

Adrian Nowak
8. 4. 2023
6 min read

Morgan Stanley twierdzi, że rynek niedźwiedzia może się jeszcze nie skończyć, ale nawet w tym przypadku nie jest za wcześnie, aby zacząć kupować akcje wysokiej jakości, które będą prosperować w przyszłości.

Jeśli inwestujesz w akcje wysokiej jakości, prawdopodobnie zawsze szukasz spółek, które generują duże zyski w stosunku do wielkości swoich aktywów - i robią to w sposób trwały i rozwijający się. Na szczęście analitycy Morgan Stanley mogli nieco ułatwić Ci polowanie - z ich listą spółek, które powinny być dobrym wyborem w długim terminie.

Prologis $PLD-1.2%

Prologis, fundusz inwestycyjny nieruchomości (REIT) specjalizujący się w logistyce, został wybrany na pierwszym miejscu. Spółka posiada i wynajmuje gigantyczne centra dystrybucyjne (DC) wiodącym firmom logistycznym na świecie(DHL i Amazon). Morgan Stanley lubi te akcje z kilku powodów. Po pierwsze, średnia długość najmu powierzchni Prologis wynosi około siedmiu lat. Jak z pewnością zauważyłeś, w dzisiejszych czasach dostarcza się ogromne ilości towarów, co zwiększa czynsz, jaki mogą pobierać wynajmujący. Według Prologis, czynsze w amerykańskich i kanadyjskich centrach dystrybucyjnych i dystrybucyjnych skoczyły w zeszłym roku o rekordowe 34%.

Rzut oka na najnowsze liczby kwartalne:

Oto najważniejsze liczby z wyników Prologis za IV kwartał:

- Obłożenie wyniosło 98,2%, co oznacza wzrost o 82 punkty bazowe.

- Całkowite obłożenie portfela osiągnęło rekordowy poziom 98,6%.

- Wzrost czynszów netto wyniósł 51% w ujęciu kwartalnym.

- Czynsze rynkowe w rzeczywistości wzrosły powyżej oczekiwań w ciągu kwartału, co spowodowało rekordowy wzrost wartości nieruchomości o 67%.

- Popyt i warunki rynkowe pozostają zdrowe. Wzrost czynszów w portfelu wyniósł 5%, a w całym roku 28%.

- Ponad 99% portfela jest wynajęte lub w trakcie negocjacji.

- Średnie obłożenie wyniosło 86%, co jest bliskie rekordowi wszech czasów. Prologis odnotował zatem bardzo dobre wyniki operacyjne w IV kwartale, przekraczając oczekiwania i osiągając kilka nowych rekordów. Popyt na jej powierzchnie pozostaje silny, a firma kontynuuje wzrost czynszów i wartości nieruchomości.

JPMorgan $JPM-0.6%

Teraz, nie znalazłbyś normalnie banków na liście zakupów inwestora jakościowego. To dlatego, że szereg nieprzewidywalnych czynników, takich jak dane makroekonomiczne i ruchy stóp procentowych, może wpływać na ich rentowność.

Co więcej, ostatnie zawirowania w sektorze finansowym tylko wzmocniły jeden z głównych argumentów Morgan Stanley: że silni są silniejsi, jeśli chodzi o bankowość. Morgan Stanley uważa, że wzrost udziału JPMorgan w rynku będzie kontynuowany: bank otwiera nowe oddziały w całym kraju, a elegancki nowy oddział lokalny może pomóc bankom zdobyć depozyty klientów. Około 20% oddziałów JPM ma mniej niż 10 lat - w porównaniu z 12% dla konkurentów w ogóle i tylko 5% dla rywali z dużych banków.

Ponadto, JPM w ostatnich latach zwiększa wydatki na poprawę swojej oferty technologicznej. Morgan Stanley widzi, że wzrost wydatków zaczyna zwalniać, więc jeśli przychody będą nadal rosły, to jest to wzór na wzrost marży.

Spójrzmy na ostatnie liczby kwartalne:

- Dochód netto 11 miliardów dolarów.

- Zysk na akcję 3,57$.

- Przychody w wysokości 35,6 mld dolarów.

- Wskaźnik zwrotu z zaangażowanego kapitału (ROTCE) na poziomie 20%.

- Zysk w wysokości 914 mln USD ze sprzedaży akcji Visa B.

- Strata netto w wysokości 874 mln USD z tytułu inwestycyjnych papierów wartościowych.

- Łączne wydatki na karty kredytowe i debetowe wzrosły o 9% w stosunku do roku poprzedniego.

- Wzrost zarówno wydatków uznaniowych, jak i niedyskrecjonalnych.

- Wolumeny płacowe wzrosły o 9% rok do roku, a kredyty konsumenckie o 14%.

- Marża odsetkowa netto z odsetek podstawowych (NII) 14%, bankowość korporacyjna i instytucjonalna 33%.

Old Dominion Freight Line $ODFL-1.7%

Jak każdy wie, wyniki z przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłego sukcesu. Gdyby tak było, Old Dominion byłby mistrzem świata. Firma ma 15-letni rekord ponad 10% rocznego wzrostu przychodów i 20% wzrostu zysku na akcję (EPS). Ale transport ciężarowy (którym zajmuje się ta firma z Karoliny Północnej), podobnie jak bankowość, nie jest dokładnie synonimem jakości. Dzieje się tak dlatego, że branża ta ma tendencję do ulegania wpływom makroekonomicznym i brakuje w niej niezależnych czynników wzrostu.

Niemniej jednak, ODFL utrzymał dobre wyniki w różnych cyklach gospodarczych, co oznacza, że jest w stanie utrzymać się wśród elitarnych firm wysokiej jakości. Zarząd spółki stosuje antycykliczne podejście do inwestowania, co jest wspólną cechą wszystkich najlepiej zarządzanych spółek. W rzeczywistości, gdy gospodarka przeżywa ciężkie chwile, Old Dominion wykorzystuje swoją przewagę, inwestując w nowe ciężarówki, inicjatywy usługowe i nowe trasy - podczas gdy jego słabsi konkurenci chowają się w ziemi. Jest to bardzo udana i sprawdzona strategia firmy.

Transport ciężarowy nie jest seksowną branżą wzrostową, ale Morgan Stanley zidentyfikował kilka korzystnych czynników, które powinny wspierać stały wzrost przychodów. Po pierwsze, koszty regulacji podniosły bariery wejścia do branży, więc Old Dominion ma mniej zagrożeń konkurencyjnych niż kiedyś. Po drugie, transport ciężarowy (choć droższy niż kolejowy) nadal zyskuje na udziale, ponieważ łańcuchy dostaw skracają się i przyspieszają, zwiększając zapotrzebowanie na coraz szybszą produkcję i transport. Wreszcie, technologie takie jak autonomiczna lub półautonomiczna jazda pomagają ODFL obniżyć koszty i zwiększyć marże zysku.

Spójrzmy na ostatni kwartał:

Old Dominion Freight Line (ODFL) podał w IV kwartale EPS w wysokości 2,92 USD, bijąc szacunki analityków na poziomie 2,68 USD o 0,24 USD. Przychody za kwartał wyniosły 1,49 mld USD, w porównaniu do konsensusu szacunków na poziomie 1,5 mld USD.

  • Co sądzicie o spółce? 🤔

Proszę pamiętać, że to nie jest doradztwo finansowe. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.