S&P 500 ^GSPC 5,310.27 +0.13%
Nvidia NVDA $950.17 +2.74%
Tesla TSLA $174.58 -1.62%
Microsoft MSFT $424.61 +1.05%
Apple AAPL $191.23 +0.72%
Alphabet GOOG $178.36 +0.60%
Meta META $469.33 -0.55%
Amazon AMZN $183.85 -0.46%

To, že vybrala zlato, neznamená, že by měl mít člověk 100 % portfolia ve zlatě. Důležitá, a naprosto zásadní je divierzifikace.

Taky záleží na tom, v jakém období ji tuto otázku položíš. Kdybys jí tuto otázku položil v době, kdy byl Bitcoin na ATH tak si myslím, že by odpověděla jinak. Proč, protože v té době byl kolem Bitcoinu hype, který by s největší pravděpodobností AI pochytila také.

AI se učí jen na tom, co dostane. Když dostane tuny textu, jak je krypto skvělá investice a zlato je velmi rizikové, tak bude preferovat krypto, když dostane opak, bude preferovat zlato. Je to jen odrazem myšlenek lidí. Zkus si porovnat na wiki bitcoin vs investiční zlato, tohle je jedním ze zdrojů, na kterých se ChatGPT učí.

Ale pokud vím, tak dokáže tenhle text sama interpretovat

A výsledek když jsem do zadání pouze doplnil odolné vůči recesi

- 40% dluhopisů s nízkým rizikem, například státních nebo firemních dluhopisů s vysokým ratingem. Tyto dluhopisy poskytují stabilní a pravidelný příjem a jsou obvykle méně citlivé na pokles trhu.
- 20% akcií s vysokou dividendovou výplatností, například z odvětví spotřebního zboží, energetiky nebo telekomunikací. Tyto akcie nabízejí atraktivní dividendový výnos a jsou obvykle méně volatilní než akcie s nízkou dividendovou výplatností.
- 20% alternativních aktiv, například nemovitostí, komodit, hedge fondů nebo kryptoměn. Tyto aktiva mají nízkou korelaci s tradičními aktivy a mohou poskytovat ochranu proti inflaci, deflaci nebo geopolitickým rizikům.
- 10% hotovosti nebo peněžních trhů. Tyto aktiva umožňují udržet likviditu a flexibilitu portfolia a využít příležitostí na trhu v případě poklesu cen aktiv.
- 10% zlata nebo jiných drahých kovů. Tyto aktiva slouží jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a krize a mají negativní korelaci s akciemi a dluhopisy.

Drží si svých 10 z předchozího všeobecně vhodného portfolia ale už 20 dala alternativám a preferuje dluhopisy a 10 dala hotovosti. To asi vypadá rozumně pro někoho kdo čeká větší krizi. Zajímavá AI hračka.

Co na to Gold Bugs ?

Že si myslím, že AI je trochu mimo. Nadvažovat krypto nad zlato? 🫣

Pravda je že Artificial je jen jedna možnost výkladu AI Aternate druhá. 😁

Tak ta moje AI je o něco chytřejší na dotaz jak vypadá správné portfolio to dala 10 na 10 viz výsledek do kterého jsem nezasáhl ani čárkou:

Správně diverzifikované portfolio se skládá z různých typů aktiv, které mají nízkou nebo zápornou korelaci s trhem. Cílem je snížit riziko a zvýšit výnos. Konkrétní příklad procentního zastoupení různých aktiv může být následující:

- Akcie: 40% (např. indexové fondy, ETF, jednotlivé tituly)
- Dluhopisy: 30% (např. státní, firemní, měnově diverzifikované)
- Nemovitosti: 10% (např. REIT, developerské projekty, nemovitostní fondy)
- Komodity: 10% (např. zlato, stříbro, ropa, zemní plyn)
- Alternativní investice: 10% (např. kryptoměny, hedge fondy, private equity, umění)

Toto je pouze ilustrativní příklad a nejedná se o investiční doporučení. Skutečné složení portfolia by mělo zohledňovat individuální cíle, potřeby a preference investora.

Ještě jen doplním. Fakt jsem nji nijak nenaváděl, zadání bylo:

Z čeho se skládá správně diverzifikované portfolio? uveď konkrétní příklad procentního zastoupení různých aktiv.

Tohle složení portfolia je logické, neznám snad nikoho, kdo by preferoval zlato nad čímkoli jiným. 5-10% max podle mě je ideální, pokud někdo vyhledává zlato a drahé kovy.

Tak za mě je to také pochvala. Zlato dává definitivně větší smysl než Bitcoin.

To je můj člověk!