S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Jaká je délka a závažnost bankovní krize? Ani sami představitelé Fedu neznají na tuto otázku odpověď

Dominik Petrnoušek
9. 4. 2023
4 min read

Fed ukázal, že nehledí na škody, které napáchá při svém tažení za snížením inflace. Krach několika bank je toho důkazem. Teď se ale ukazuje, že si až tak jistí nejsou a sami nevědí, zda jejich kroky nepřinesou další problémy a oběti.

Sami představitelé Fedu nevědí, jak dlouho bude bankovní krize trvat

Prezident newyorského Fedu John Williams v pátek uvedl, že inflace zůstává hlavním problémem a že pečlivě sleduje úvěrové podmínky v důsledku bankovní krize, v jejímž důsledku tento měsíc zkrachovaly tři americké banky.

Snížení inflace zůstává hlavním cílem Fedu. Zdroj

"Napětí v některých částech bankovního systému pravděpodobně povede ke zpřísnění úvěrových podmínek, které následně sníží výdaje podniků a domácností," řekl Williams. "Rozsah a trvání těchto dopadů je však zatím nejistý."

Údaje o inflaci a trhu práce v prvních dvou měsících roku vedly Fed minulý týden ke zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, a to navzdory selhání bank, které vyvolalo otřesy ve finančním sektoru a na trzích. Fed tak ukázal, že se nebojí jít ve svých snahách přes mrtvoly. Williams uvedl, že v letošním roce očekává pokles inflace na úroveň kolem 3,25 % a v příštích dvou letech se přiblíží cíli Fedu.

Bankovní krize

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) převzala kontrolu nad SVB 10. března. Jednalo se o největší bankovní kolaps v Americe od roku 2008, kdy došlo ke krachu banky Washington Mutual. Kola se začala roztáčet o 48 hodin dříve, když banka utrpěla mnohamiliardovou ztrátu při zpeněžování amerických státních dluhopisů, aby získala peníze na výplatu vkladatelů. Pokusila se - neúspěšně - prodat akcie, aby podpořila své finance. To vyvolalo paniku, která vedla k jejímu pádu. A zde to vše začalo. Olej do ohně přilil Fed svým dalším zvýšením sazeb, kterým ukázal, že na kolabující banky nebere ohled.

https://www.youtube.com/watch?v=OU72wcPyUfM

Wall Street již několik měsíců diskutuje o tom, zda ekonomika směřuje do recese, a mnozí ekonomové očekávali, že k ní dojde ve druhé polovině letošního roku.

Avšak rychlé pohyby na trzích po úpadku regionálních bank v USA způsobily, že někteří stratégové nyní očekávají, že pokles ekonomiky přijde dříve. Ekonomové také snižují své prognózy růstu za předpokladu, že dojde k útlumu bankovních úvěrů.

Podle velmi hrubého odhadu by pomalejší růst úvěrů středně velkých bank mohl v příštím roce až dvou letech snížit úroveň HDP o půl až celý procentní bod, napsali ve středu ekonomové JPMorgan. "Domníváme se, že to je v zásadě v souladu s naším názorem, že přísnější měnová politika uvrhne USA do recese ještě v tomto roce."

Co myslíte vy? Urychlil Fed potopením bankovního sektoru příchod recese?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.