S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Podle Marka Kolanoviče je to, co nyní vidíme, pouze klid před bouří. Co bude následovat?

Martin Bartkovský
13. 4. 2023
5 min read

I když akciové trhy od začátku roku rostou, tak investoři by neměli polevovat na své pozornosti. Je zde totiž poměrně dost protivětrů, a analytici se předhánějí s predikcemi recese, která se čím dál tím víc zdá být nevyhnutelná. Jaký názor má na aktuální situaci stratég společnosti JP Morgan Marko Kolanovič? Podle něj nyní zažíváme klid před bouří. Proč?

V roce 2023 čelí akciové trhy mnoha nejistotám a výzvám, které mohou ovlivnit jejich výkonnost. Jedním z hlavních expertů, kteří sledují a analyzují tržní trendy, je Marko Kolanovič, stratég z JPMorgan. Kolanovič má významný vliv na investiční komunitu díky svým přesným předpovědím a schopnosti identifikovat hlavní faktory ovlivňující trhy. V tomto článku se zaměříme na Kolanovičovy názory a předpovědi týkající se akciových trhů v roce 2023.

Stratég JPMorgan Mark Kolanovič varuje před potenciálním poklesem akcií v roce 2023. Důvodem jsou bankovní turbulence, ropný šok a zpomalení růstu. Evropské akcie se momentálně obchodují blízko historických maxim a americké akcie se zotavují z nedávných ztrát. Avšak Kolanovič očekává obrat v rizikovém sentimentu a trh by mohl v nadcházejících měsících znovu testovat loňské minimum.

Bankovní turbulence a ropný šok

Bankovní sektor prochází turbulencemi, které mohou mít vliv na celkový výkon akciových trhů. Kolapsy několika bank v USA i v zámoří ukazují, že tento sektor čelí značným výzvám.

Ačkoli centrální banky stále komunikují, existuje důvod k zakrytí boje proti inflaci a potlačení předpokladu trhu o snížení, takže původní zdroj stresu, sazby vyšší po delší dobu, může znovu vstoupit do obrazu.

Obchodníci zvýšili sázky, že stres bankovního systému přiměje Federální rezervní systém (Fed), aby zabrzdil svou zpřísňující kampaň. Kolanovič varuje, že původní zdroj stresu, sazby vyšší po delší dobu, může znovu může být opět aktuální. Pokud by Fed přestal zvyšovat úrokové sazby, mohlo by to dočasně uklidnit trhy, ale dlouhodobě by mohlo vést k vyšší inflaci a dalším problémům. 

Současně rostoucí napětí na Blízkém východě způsobilo prudký nárůst cen ropy, což může mít negativní dopad na globální ekonomiku.

Zpomalení růstu ekonomiky

Ekonomický růst se zpomaluje v důsledku obav z inflace a rostoucích úrokových sazeb. Tento vývoj může způsobit, že investoři budou opatrnější a sníží své investice do akcií. Kolanovič se domnívá, že zpomalení růstu může vést k dalšímu poklesu akciových trhů.

V posledních týdnech došlo k přílivu kapitálu do akcií, který byl z velké části tažen systematickými investory, krátkým stlačováním a poklesem indexu volatility VIX. Kolanovič považuje současné tržní prostředí za "klid před bouří". Nicméně, pokud se tržní podmínky zhorší, může dojít k prudkému nárůstu volatility a poklesu akciových trhů.

V reakci na slabý ekonomický výhled pro tento rok snížil Kolanovič svou alokaci akcií. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám a sérii kolapsů bank v USA i v zámoří zůstaly akcie odolné. S&P 500 vzrostl v prvním čtvrtletí o 7 %, díky ziskům v technologických akciích se index Nasdaq 100 posunul o 20 % nahoru. Tyto zisky však mohou být dočasné, pokud se ekonomické podmínky zhorší.

Stratégové Citigroup Inc. upozorňují, že čistá pozice se pro index S&P 500 za poslední týden jasně zvýšila, přičemž zbývá vypořádat 15 miliard dolarů shorts. Tento vývoj může dále zvýšit nervozitu na trzích a urychlit potenciální pokles akcií. Investoři by měli sledovat tržní pozice a sázky, protože ty mohou signalizovat nadcházející změny v tržních trendech.

Závěr

V souhrnu, Kolanovič předpovídá bouřlivý rok na akciových trzích a doporučuje investiční opatrnost vzhledem k bankovním turbulencím, ropnému šoku a zpomalení růstu. Očekává se, že trh bude v nadcházejících měsících znovu testovat loňské minimum. Investoři by měli pečlivě sledovat ekonomický vývoj, reakce centrálních bank a tržní sentiment, aby se přizpůsobili měnícím se podmínkám aby chránili své investice.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.