S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza Delta Airlines: najsilniejszy gracz wśród linii lotniczych?

Jaczek Vodiczka
9. 4. 2023
6 min read

Delta Airlines to znana potęga w branży lotniczej. Zostały jednak mocno dotknięte przez pandemię i przerwę w działaniu linii lotniczych. Czy uda im się wyjść z kryzysu? I jak szybko?

Delta Airlines $DAL+1.2% to jedna z największych amerykańskich linii lotniczych. Została założona w 1924 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Delta obsługuje ponad 5,500 lotów dziennie do ponad 300 miejsc w 52 krajach na sześciu kontynentach. Posiada główne węzły w Atlancie, Detroit, Los Angeles, Nowym Jorku, Seattle i Salt Lake City.

Flota Delty składa się z ponad 900 samolotów różnych typów. Najczęściej spotykane modele to Boeing 717, 737, 757 i 767 oraz Airbus A320, A330 i A350. Delta SkyMiles to program dla często podróżujących pasażerów Delta Airlines, jeden z najczęściej używanych programów dla często podróżujących pasażerów linii lotniczych na świecie.

Sektor

Delta Airlines działa w sektorze pasażerskich linii lotniczych. Jest to wysoce konkurencyjna branża, przed którą stoi szereg wyzwań:

  • Silna konkurencja - Delta zmaga się z ostrą konkurencją ze strony innych głównych amerykańskich linii lotniczych, takich jak American Airlines, United Airlines, a także tanich przewoźników, takich jak Southwest i Spirit. Prowadzi to do presji na obniżanie cen i kosztów.
  • Wysokie koszty operacyjne - Działalność linii lotniczych stanowi duże wyzwanie finansowe ze względu na wysokie koszty samolotów, paliwa, opłat lotniskowych i konserwacji. Stawia to wysokie wymagania dotyczące wydajności i niskich kosztów.
  • Zależność od cen ropy - Ceny paliwa lotniczego stanowią znaczną część kosztów linii lotniczych. Delta jest więc uzależniona od cen ropy naftowej i pochodnych ropy naftowej. Jeśli ceny ropy wzrosną, zyski linii lotniczych spadną.
  • Wrażliwość ekonomiczna - Branża lotnicza jest wrażliwa na cykle gospodarcze. Podczas spowolnienia gospodarczego ludzie podróżują i wydają mniej, co negatywnie wpływa na przychody i zyski linii lotniczych.
  • Regulacje - Branża lotnicza podlega surowym przepisom bezpieczeństwa i innym regulacjom, które nakładają na linie lotnicze dodatkowe koszty. Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ściśle monitoruje i karze wszelkie naruszenia przepisów.
  • Pandemie - Jak się okazuje, pandemie chorób mogą mieć głęboki wpływ na linie lotnicze. Co więcej, po covidzie, która przeraziła świat i wszyscy będą teraz pamiętać.

Konkurencja

Do konkurencji Delta Airlines należą przede wszystkim pozostałe duże amerykańskie linie lotnicze (Wielka Trójka):

  • American Airlines - największa linia lotnicza na świecie pod względem liczby pasażerów. Obsługuje rozbudowaną siatkę połączeń w USA, Kanadzie, na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 12 mld USD.
  • United Airlines - trzecia co do wielkości amerykańska linia lotnicza. Lata do ponad 360 miejsc w ponad 60 krajach. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 23 mld USD.

Do konkurentów Dalta należą również:

Tanie linie lotnicze, takie jak Southwest Airlines $LUV+0.7% i Spirit Airlines. Odniosły one sukces w przyciąganiu pasażerów dzięki niższym taryfom.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo konkurencyjne środowisko. Kluczem do sukcesu dla linii lotniczych jest zdolność do oferowania niskich cen, wysokiej jakości usług, rozbudowanej sieci połączeń i lojalności klientów. W ostatnich latach rynek amerykański uległ konsolidacji poprzez fuzje (Delta połączyła się z Northwest Airlines, American z US Airways), co wzmocniło dużych graczy.

Obecna sytuacja

DAL podał bardzo imponujące wyniki za 2022 r. Na dzień 12/31/2022 r., DAL miał przychody w wysokości 50 mld USD, przewyższając swoje przychody sprzed COVID w wysokości 47 mld USD i rosnąc o 69% w stosunku do roku poprzedniego. DAL odnotował również ogromny wzrost EBITDA, rosnąc z -$6.0 mld w 2021 r. do 5.6 mld USD w 2022 r.

EBITDA w DAL odwraca się. Źródło

Choć firma ma spore stałe płatności, to pokazała, że przychody zaczynają się stabilizować, a zyski wracają i nie powinna mieć problemów z obsługą swojego zadłużenia.

Ząb Covida jest wyraźnie widoczny

Co więcej, DAL dominuje nad konkurencją. Patrząc na analizę rówieśniczą, DAL przewyższa wszystkich konkurentów na bazie LTM przychodów, EBIT i EBITDA.

Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu w ramach programu COVID, ludzie zaczęli ponownie podróżować i korzystać z biletów lotniczych. Ostatnia prezentacja inwestorska DAL wyszczególniła następujący wykres długoterminowych trendów w podróżach lotniczych. Od 2020 r. branża lotnicza stale wraca do normy, a powrót do historycznych poziomów 1,2% PKB nastąpi w 2022 r. Rosnące wskaźniki przychodów linii lotniczych do PKB są wskaźnikiem, że akcje linii lotniczych wracają do normy.

Ta metryka jest niesamowicie przydatna w określaniu przyszłego popytu związanego z branżą lotniczą. Zakładając, że DAL jest w stanie uchwycić ten sam udział w przychodach, co w przeszłości, wzrost z 0,8% do 1,2% PKB wskazuje na silny popyt na przemysł lotniczy w przyszłości. Biorąc pod uwagę, że DAL przewodziła konkurencji pod względem przychodów i rentowności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, nie powinna mieć problemu z przekroczeniem implikowanej stopy wzrostu -12% w ciągu najbliższych 5 lat.

Ogólnie rzecz biorąc, akcje Delty wydają się tanie w świetle wielu wskaźników. Linia lotnicza jest notowana przy zaledwie 7x prawdopodobnym przyszłym zysku i 6x przyszłym EBITDA. Średnia branżowa wynosi 17,5x prawdopodobne przyszłe zyski i 11x EBITDA.

Linia lotnicza jest notowana przy prawie 6x szacunkach zysków na 2024 rok, co jest bardzo tanie. Biorąc pod uwagę, że Delta zwiększa przychody w dwucyfrowym tempie. Delta jest też dziś bardzo dobrze skapitalizowana z 6,53 mld USD w gotówce i 6,36 mld USD w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej.

Podobnie jak w przypadku $LUV+0.7% - nie szukam przedstawiciela w tym sektorze do portfela, ale Delta wydaje się być jednym z lepszych przedstawicieli w tym sektorze - szczególnie ze względu na silną pozycję finansową i perspektywy.

A jak jest u Was? Czy macie swojego przedstawiciela wśród linii lotniczych? Którą z nich i dlaczego?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.