S&P 500 ^GSPC 5,299.7 +0.60%
Tesla TSLA $179.46 +3.30%
Nvidia NVDA $1,059.90 +2.11%
Meta META $475.06 +1.99%
Apple AAPL $190.04 +1.69%
Alphabet GOOG $176.47 +0.81%
Microsoft MSFT $429.89 +0.68%
Amazon AMZN $180.58 -0.26%

Nejočekávanější IPO letošního roku je na spadnutí - Northvolt

Dominik Petrnoušek
10. 4. 2023
5 min read

Jeden z nejočekávanějších vstupů na burzu za poslední dobu - super ekologický a super high-tech lídr na poli baterií pro elektromobili Northvolt. Zdá se, že oblíbená společnost udělá radost investorům a brzy se objeví na burze.

"Více než rok jsme pracovali na tom, abychom zavedli všechny procesy a vnitřní kontroly, a pak bude na trhu, aby to posoudil. Uvidíme, jak bude trh vypadat v příštím roce nebo dvou," říká Andreas Pettersson Rohman, viceprezident pro podnikové finance a vztahy s investory společnosti Northvolt.

Tyto komentáře potvrzují, že by se fanoušci bateriových technologií mohli dočkat a Northvolt opravdu vstoupí na burzu.

Vzhledem k potenciální velikosti IPO a počtu evropských firem, které se v poslední době rozhodly vstoupit na burzu v USA, bude volba burzy společností Northvolt velmi pečlivě zkoumána.

Pro společnost jsou na stole všechny možnosti. "Například duální kotace by znamenala více práce" pro malý finanční tým společnosti, protože firma se stále snaží soustředit na škálování a růst. "Pak je třeba se podívat, který trh by nám poskytl lepší ocenění," říká Pettersson.

https://www.youtube.com/watch?v=P1kQ6ozFb9Q

Vstup na burzu ale není jen tak. Northvolt se proto rozhodl získat 8 miliard dolarů od výrobců automobilů, penzijních fondů, bank a dokonce i soukromých investorů. Naposledy byla společnost investory oceněna na 11 miliard eur v roce 2021. Pettersson, bývalý ředitel švédského investora EQT, nastoupil do společnosti Northvolt v roce 2020. A přestože dosud žádnou společnost na burzu nedostal, je pravděpodobné, že právě on to pro Northvolt udělá.

Jednou ze součástí příprav na IPO bylo ukázat, že společnost je skutečně zelená. Není překvapením, že společnost Northvolt získala nejvyšší hodnocení.

A kdy k IPO dojde? Pravděpodobná jsou dvě okna - listopad a prosinec 2023 nebo květen až červen 2024. Možností pro vstup společnosti Northvolt na burzu je mnoho. Společnost si může vybrat Evropu nebo USA. Northvolt ale peníze od investorů potřebuje. A hodně. Bude potřebovat zhruba dvojnásobek 8 miliard dolarů, které už získal, aby dokončil všechny plánované projekty továren, ale Pettersson nespěchá.

Podle Petterssona je však pro společnost Northvolt výzvou to, že její podnikání často nezapadá do rámce investorů.

"Nezapadáme do rámců tradičních investorů - nemáme prověřenou historii a pro ostatní jsme příliš kapitálově nároční - ti, které se nám podařilo přivést, jsou ti, kterým vyhovuje jít mimo jejich rámce. Podařilo se nám jim dodat důvěru v jejich due diligence."

Co je Northvolt?

Northvolt je švédská společnost zaměřená na výrobu lithium-iontových baterií. Byla založena v roce 2016 Peterem Clafsem, bývalým manažerem Tesly, a dalšími investory. Northvolt se chce stát lídrem v oblasti udržitelné a škálovatelné výroby baterií pro elektromobily a obnovitelné zdroje energie.

Její strategie je založena na následujících pilířích:

Udržitelnost. Northvolt klade velký důraz na maximálně ekologickou a udržitelnou výrobu. Používá obnovitelnou energii a recykluje veškeré odpady. Cílem jsou emisně neutrální baterie.

Nejlepší technologie. Northvolt vede ve vývoji nových typů katod, anod a elektrolytů, které zajistí vyšší energii, delší dojezd a bezpečnost. Pracuje s jakýmisi "ultimátními" bateriemi pro elektromobily.

Evropa především. Northvolt chce dostat Evropu na špičku globálního lithium-iontového průmyslu. Jeho první gigafactory vznikne ve Švédsku a pomůže Unii osamostatnit se od dodavatelů z Číny.

Škálovatelnost. Northvolt chce maximalizovat výrobní kapacitu prostřednictvím inovací a automatizace. Cílem je dosáhnout terawatthodinové výrobní kapacity baterií do roku 2030, což by pokrylo až 20% globální poptávky.

Northvolt se profiluje jako čistě technologická společnost zaměřená na udržitelnou a vysoce škálovatelnou výrobu baterií nové generace. Má velký růstový potenciál, ale zároveň i rizika spojená s novým odvětvím a technologiemi. Je zajímavá pro investory s dlouhodobým horizontem, kteří věří v budoucnost trhu s udržitelnou energií a elektromobilitou.

Co vy? Přemýšlíte o nákupu akcií Northvolt po IPO?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.