S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Kolaps bank není zdaleka u konce, říká známý a ostřílený tržní analytik

Dominik Petrnoušek
11. 4. 2023
3 min read

Mysleli jste si, že bankovní kolaps a jeho dopady už pomalu vyšuměly a situace se uklidnila? Pak se podle předního ekonoma šeredně pletete a dost možná se ještě budete divit tomu, co náš čeká.

Raghuram Rajan varuje, že bankovní krize nemusí být u konce

Podle předního ekonoma Raghurama Rajana navzdory poklesu volatility v posledních týdnech problémy bankovního sektoru nekončí a mohou přijít další kolapsy.

Rajan, který dříve působil jako hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu a patřil mezi odborníky, kteří předpověděli finanční krizi v roce 2008, poukázal na problémy regionálních bank, které minulý měsíc vyděsily svět. V posledních týdnech se otřesy uklidnily, protože americké banky se znovu vzpamatovávají, ale krize není u konce. Minimálně podle Rajana.

"Doufám v to nejlepší, ale očekávám, že toho může být ještě více, částečně proto, že některé z věcí, které jsme viděli, byly neočekávané," řekl. "Celá obava spočívá v tom, že velmi snadné peníze a vysoká likvidita po dlouhou dobu vytvářejí zvrácené pobídky a zvrácené struktury, které se stanou křehkými, když vše obrátíte."

Extrémně nízké sazby a easy money tu s námi byly podle Rajana až nebezpečně dlouho. Zdroj

Dodal, že Fed se nyní snaží omezit "závislost" trhu na přílišné likviditě, která způsobila křehkost finančního systému.

Kdo je Raghuram Rajan?

Raghuram Rajan je indický ekonom a bývalý guvernér indické centrální banky Reserve Bank of India (RBI). Je považován za jednoho z nejvlivnějších ekonomů současnosti z několika důvodů. Rajan již v roce 2005 varoval před riziky spojenými s deriváty a hypotékami a možností globální finanční krize. Jeho varování byla vnímána jako příliš pesimistická, ale čas mu dal za pravdu.

Během svého působení v RBI prosadil řadu reforem, které zvýšily transparentnost, nezávislost a odpovědnost centrální banky. Zavedl inflační cílování, transparentnější měnovou politiku a lepší dohled nad bankami.

Navíc - není to poprvé, co kritizuje Fed. Rajan kritizoval politiku nulových úroků a kvantitativního uvolňování americké centrální banky, kterou podle něj vedla k nadměrnému uvolnění a vytvoření finanční bubliny. Vyzýval k návratu k tradičnější měnové politice.

Rajan je autorem bestselleru "Fault Lines" o globální finanční krizi a jejích dopadech. Jeho knihy a akademické práce patří k nejcitovanějším v oboru.

https://www.youtube.com/watch?v=b9aIFzPgBYw

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.