S&P 500 ^GSPC 5,304.73 +0.70%
Tesla TSLA $179.48 +3.30%
Meta META $477.12 +2.44%
Apple AAPL $190.37 +1.87%
Nvidia NVDA $1,054.26 +1.57%
Alphabet GOOG $176.89 +1.04%
Microsoft MSFT $430.28 +0.77%
Amazon AMZN $181.27 +0.12%

En büyük hedge fonlardan biri şu anda hisse senetlerine neden temkinli yaklaştığını açıkladı

Halil Toprak
10. 4. 2023
4 min read

Man Group genel müdür yardımcısı Mark Jones hisse senedi için kötümser bir bakış açısına sahip. Jones, son piyasa çalkantılarından sonra toparlanan bir ralliye rağmen şunları söyledi: "Kötüleşen temeller, makroekonomik engeller ve yatırımcıların hisse senetlerinden para çekmesi nedeniyle hisse senetleri için risk ve ödül şu anda orantısız.

Man Group, yönetiminde yaklaşık 109 milyar dolar varlık bulunan İngiltere merkezli küresel bir yatırım şirketidir. Dünyanın halka açık en büyük hedge fonudur. Man Group, hisse senedi piyasaları, döviz piyasaları, kredi piyasaları ve türev ticareti genelinde uzun vadeli trend, sayısal ve temel yaklaşımlar dahil olmak üzere çeşitli yatırım stillerini kullanarak çok çeşitli finansal piyasalara ve araçlara yatırım yapmaktadır.

Man Group 1783 yılında kurulmuştur ve merkezi Londra'dadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Orta Doğu'da ofisleri bulunmaktadır. Şirket Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir ve FTSE 250 endeksinin bir parçasıdır.

Finans piyasalarında böylesine geniş bir deneyim ve uzmanlığa sahip olan Man Group, küresel ekonomi ve piyasa eğilimlerini değerlendirme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Bu nedenle yatırımcılar, mevcut hisse senedi değerlemeleri konusunda ihtiyatlı olduğunu ifade eden Mark Jones'a çok dikkat etmelidir. Zengin deneyime sahip bu büyük firmanın CEO Yardımcısı olarak Jones, kendisini kötümser duruşuna yönlendiren çok çeşitli veri ve analizlere erişebilmektedir. Man Group'un başarılı yatırımlarla dolu uzun geçmişi göz önüne alındığında, Jones'un öncelikle potansiyel getirilere odaklanan yatırımcıları tatsız bir şekilde şaşırtabilecek riskler hakkındaki uyarılarını ciddiye almakta fayda var.

Halka açık en büyük hedge fonu olan Man Group'un CEO yardımcısı Mark Jones, Mart ayındaki bankacılık kaosunun üstesinden gelen hisse senedi rallisine ve piyasaların ekonominin yumuşak inişini açıkça takdir etmesine rağmen hisse senetleri konusunda temkinli.

Cuma günü Bloomberg What Goes Up podcast'inde Jones, "Reel varlıklar üzerinde uzun zamandır olmayan sinsi bir güç var. Bence hisse senetleri için risk ve ödül şu anda çok dengesiz."

Jones, hisse senedi temellerinin kötüleşmesinin muhtemel olduğunu söyledi ve şirketlerin kazanç beklentilerinde daha fazla düşüş potansiyeli olduğunu sözlerine ekledi. Goldman Sachs stratejistleri, bankanın geçen hafta yayınladığı bir nota göre, önümüzdeki kazanç sezonunda ABD şirketlerinin kazançlarının COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana en fazla düş mesini ve hisse başına kazancın yıldan yıla %7 düşmesini bekliyor.

Jones ayrıca yatırımcıların paralarını hisse senetlerinden devlet tahvilleri ve kurumsal krediler gibi alternatiflere kaydırdığını söyledi. Jones, "İster tüketiciler olsun isterse nispeten gözden düşmüş bir varlık sınıfına geri dönmeye başlayan büyük kurumsal müşteriler olsun, bu fon akışının bir kısmı hisse senetleri için de bir sorun çünkü insanlar sadece paralarını hareket ettiriyor" dedi.

Bu iddiayı desteklemek üzere Goldman Sachs, ABD hane halkının yüksek faiz oranları ve devam eden enflasyon nedeniyle bu yıl 750 milyar dolar değerinde hisse senedi satacağını tahmin ediyor.

Çoğu stratejist makroekonomik sorunlar devam etse bile ABD ekonomisinin bu yıl yumuşak bir iniş yapmasını beklerken Jones'un yorumu hisse senetlerine ilişkin az sayıdaki temkinli görüşten biri. Jones'un endişeleri, yatırımcıların şu anda eksik fiyatlandırdığına inandığı temel ve makroekonomik faktörlere dayanıyor.

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.