S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Yılın en çok beklenen halka arzı çok yakında - Northvolt

Burhan Yılmaz
10. 4. 2023
5 min read

Uzun zamandır en çok beklenen borsa girişlerinden biri - elektrikli araç bataryalarında süper yeşil ve süper yüksek teknoloji lideri Northvolt. Popüler şirket yatırımcıları mutlu ediyor gibi görünüyor ve yakında halka açılacak.

"Tüm süreçleri ve iç kontrolleri yerine getirmek için bir yılı aşkın bir süredir çalışıyoruz ve sonra karar vermek piyasaya kalacak. Önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde piyasanın neye benzeyeceğini göreceğiz," diyor Northvolt kurumsal finans ve yatırımcı ilişkileri başkan yardımcısı Andreas Pettersson Rohman.

Bu yorumlar, batarya teknolojisi hayranlarının Northvolt'un gerçekten halka açıldığını görmeye hevesli olabileceğini doğruluyor.

Halka arzın potansiyel büyüklüğü ve son zamanlarda ABD'de halka açılmaya karar veren Avrupalı şirketlerin sayısı göz önüne alındığında, Northvolt'un borsa seçimi çok dikkatli bir şekilde incelenecektir.

Şirket için tüm seçenekler masada. Firma ölçek büyütme ve büyümeye odaklanmaya devam ederken, "Örneğin, ikili kotasyon şirketin küçük finans ekibi için daha fazla iş anlamına gelecektir". Pettersson, "O zaman hangi piyasanın bize daha iyi bir değerleme sağlayacağına bakmamız gerekiyor " diyor.

https://www.youtube.com/watch?v=P1kQ6ozFb9Q

Ancak halka açılmak çocuk oyuncağı değil. Bu nedenle Northvolt otomobil üreticileri, emeklilik fonları, bankalar ve hatta özel yatırımcılardan 8 milyar dolar toplamaya karar verdi. Şirkete yatırımcılar tarafından en son 2021 yılında 11 milyar avro değer biçilmişti. İsveçli yatırımcı EQT'nin eski bir yöneticisi olan Pettersson, Northvolt'a 2020 yılında katıldı. Henüz hiçbir şirketi halka açmamış olsa da, Northvolt için bunu yapması muhtemel.

Halka arz için yapılan hazırlıkların bir parçası da şirketin gerçekten yeşil olduğunu göstermekti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Northvolt en yüksek notu aldı.

Peki halka arz ne zaman gerçekleşecek? Muhtemelen iki pencere var - Kasım ve Aralık 2023 veya Mayıs-Haziran 2024 . Northvolt'un listelenmesi için birçok seçenek var. Şirket Avrupa ya da ABD'yi seçebilir. Ancak Northvolt'un yatırımcılardan gelecek paraya ihtiyacı var. Hem de çok fazla.Planlanan tüm fabrika projelerini tamamlamak için halihazırda topladığı 8 milyar doların yaklaşık iki katına ihtiyacı olacak, ancakPettersson'un acelesi yok.

Ancak Pettersson'a göre Northvolt'un karşılaştığı zorluk, yaptığı işin genellikle yatırımcıların çerçevesine uymaması.

"Geleneksel yatırımcıların çerçevelerine uymuyoruz - kanıtlanmış bir geçmiş performansımız yok ve diğerleri için fazla sermaye yoğun bir işimiz var - getirebildiklerimiz kendi çerçevelerinin dışına çıkmakta rahat olanlar. Onlara durum tespiti konusunda güven verebildik."

Northvolt nedir?

Northvolt, lityum-iyon pil üretimine odaklanmış bir İsveç şirketidir. Eski bir Tesla yöneticisi olan Peter Clafs ve diğer yatırımcılar tarafından 2016 yılında kurulmuştur. Northvolt, elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji için sürdürülebilir ve ölçeklenebilir pil üretiminde lider olmayı hedeflemektedir.

Stratejisi aşağıdaki sütunlara dayanmaktadır:

Sürdürülebilirlik. Northvolt maksimum çevresel ve sürdürülebilir üretime büyük önem vermektedir. Yenilenebilir enerji kullanır ve tüm atıkları geri dönüştürür. Hedef, emisyonsuz pillerdir.

En iyi teknoloji. Northvolt, daha yüksek enerji, daha uzun menzil ve güvenlik sağlayan yeni katot, anot ve elektrolit türlerinin geliştirilmesine öncülük etmektedir. Elektrikli araçlar için bir tür "nihai" batarya üzerinde çalışıyor.

Özellikle Avrupa. Northvolt, Avrupa'yı küresel lityum-iyon endüstrisinin zirvesine yerleştirmek istiyor. İlk gigafabrikası İsveç'te inşa edilecek ve Birliğin Çinli tedarikçilerden bağımsız hale gelmesine yardımcı olacak.

Ölçeklenebilirlik. Northvolt inovasyon ve otomasyon yoluyla üretim kapasitesini en üst düzeye çıkarmak istiyor. Hedef, 2030 yılına kadar küresel talebin %20'sini karşılayabilecek terawatt-saat pil üretim kapasitesine ulaşmak.

Northvolt kendisini sürdürülebilir ve yüksek oranda ölçeklenebilir yeni nesil batarya üretimine odaklanmış bir temiz teknoloji şirketi olarak tanımlıyor. Büyük bir büyüme potansiyelinin yanı sıra yeni endüstriler ve teknolojilerle ilişkili risklere de sahiptir. Sürdürülebilir enerji ve elektromobilite pazarının geleceğine inanan uzun vadeli ufka sahip yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Halka arzdan sonra Northvolt hisselerini satın almayı düşünüyor musunuz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.