S&P 500 ^GSPC 5,299.47 -0.10%
Nvidia NVDA $1,142.01 +7.26%
Tesla TSLA $176.39 -1.59%
Alphabet GOOG $177.56 +0.70%
Amazon AMZN $181.78 +0.57%
Meta META $476.96 -0.26%
Microsoft MSFT $429.10 -0.25%
Apple AAPL $189.74 -0.13%

Jaka jest długość i dotkliwość kryzysu bankowego? Nawet sami urzędnicy Fed nie znają odpowiedzi na to pytanie

Witek Dubicki
10. 4. 2023
3 min read

Fed pokazał, że jest niepomny szkód, jakie wyrządzi w swojej kampanii ograniczania inflacji. Upadek kilku banków jest tego dowodem. Teraz jednak okazuje się, że nie są tacy pewni i nie wiedzą na pewno, czy ich działania przyniosą więcej problemów i ofiar.

Sami urzędnicy Fed nie wiedzą, jak długo potrwa kryzys bankowy

Prezes nowojorskiego Fedu John Williams powiedział w piątek, że inflacja pozostaje głównym problemem i że ściśle monitoruje warunki kredytowe w następstwie kryzysu bankowego, który spowodował upadek trzech amerykańskich banków w tym miesiącu.

Obniżenie inflacji pozostaje głównym celem Fed. Źródło:

"Napięcia w niektórych częściach systemu bankowego prawdopodobnie doprowadzą do zaostrzenia warunków kredytowych, co z kolei zmniejszy wydatki przedsiębiorstw i gospodarstw domowych" - powiedział Williams. "Zakres i czas trwania tych efektów jest jednak wciąż niepewny".

Dane o inflacji i rynku pracy w pierwszych dwóch miesiącach roku skłoniły Fed do podniesienia stóp o ćwierć punktu procentowego w zeszłym tygodniu, pomimo upadków banków, które wysłały wstrząsy przez sektor finansowy i rynki. Fed pokazał tym samym, że nie boi się przesadzić w swoich działaniach. Williams powiedział, że oczekuje, iż inflacja spadnie do około 3,25% w tym roku i zbliży się do celu Fed w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kryzys bankowy

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) przejęła kontrolę nad SVB 10 marca. Był to największy upadek bankowy w Ameryce od czasu upadku Washington Mutual w 2008 roku. Koła zaczęły się obracać 48 godzin wcześniej, kiedy bank poniósł wielomiliardową stratę, monetyzując amerykańskie obligacje skarbowe w celu pozyskania pieniędzy na wypłaty dla deponentów. Próbował - bezskutecznie - sprzedać akcje, by podreperować swoje finanse. Wywołało to panikę, która doprowadziła do jego upadku. I od tego wszystko się zaczęło. Fed dolał oliwy do ognia kolejną podwyżką stóp, pokazując, że nie bierze pod uwagę upadających banków.

https://www.youtube.com/watch?v=OU72wcPyUfM

Wall Street od miesięcy debatuje, czy gospodarka zmierza do recesji, a wielu ekonomistów spodziewało się, że nastąpi to w drugiej połowie tego roku.

Jednak gwałtowne ruchy na rynkach po upadku regionalnych banków w USA spowodowały, że część strategów spodziewa się teraz, że spowolnienie gospodarcze przyjdzie wcześniej. Ekonomiści obniżają również prognozy wzrostu gospodarczego, wychodząc z założenia, że akcja kredytowa banków ulegnie złagodzeniu.

Bardzo zgrubne szacunki mówią, że wolniejszy wzrost pożyczek udzielanych przez banki średniej wielkości może obniżyć poziom PKB o pół do pełnego punktu procentowego w ciągu najbliższego roku lub dwóch - napisali w środę ekonomiści JPMorgan. "Uważamy, że jest to szeroko spójne z naszym poglądem, że zacieśnienie polityki pieniężnej pogrąży USA w recesji jeszcze w tym roku".

Co o tym sądzisz? Czy pogrążanie sektora bankowego przez Fed przyspieszyło nadejście recesji?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.