S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bankacılık krizinin uzunluğu ve şiddeti nedir? Fed yetkililerinin kendileri bile bu sorunun cevabını bilmiyor

Çetin Tilki
10. 4. 2023
4 min read

Fed, enflasyonu düşürme kampanyasında vereceği zarardan habersiz olduğunu göstermiştir. Birkaç bankanın çöküşü bunun kanıtıdır. Ancak şimdi o kadar da emin olmadıkları ve eylemlerinin daha fazla sorun ve kayıp getirip getirmeyeceğinden emin olmadıkları görülüyor.

Fed yetkililerinin kendileri de bankacılık krizinin ne kadar süreceğini bilmiyor

New York Fed Başkanı John Williams Cuma günü yaptığı açıklamada enflasyonun önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ve bu ay üç ABD bankasının batmasına neden olan bankacılık krizinin ardından kredi koşullarını yakından izlediğini söyledi.

Enflasyonu düşürmek Fed'in ana hedefi olmaya devam ediyor. Kaynak:

Williams, "Bankacılık sisteminin bazı bölümlerindeki gerilimler muhtemelen daha sıkı kredi koşullarına yol açacak ve bu da işletmelerin ve hane halklarının harcamalarını azaltacaktır" dedi. "Ancak bu etkilerin kapsamı ve süresi hala belirsizdir."

Yılın ilk iki ayında enflasyon ve işgücü piyasasına ilişkin veriler, finans sektörü ve piyasalarda şok etkisi yaratan banka iflaslarına rağmen Fed'in geçen hafta faiz oranlarını çeyrek puan artırmasına yol açtı. Fed böylece çabalarında aşırıya kaçmaktan korkmadığını gösterdi. Williams, enflasyonun bu yıl %3,25 civarına düşmesini ve önümüzdeki iki yıl boyunca Fed'in hedefine daha yakın olmasını beklediğini söyledi.

Bankacılık krizi

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) 10 Mart'ta SVB'nin kontrolünü ele geçirdi. Bu, 2008 yılında Washington Mutual'ın iflasından bu yana Amerika'da yaşanan en büyük bankacılık çöküşüydü. Çarklar 48 saat önce, bankanın mevduat sahiplerine ödeme yapmak üzere para toplamak için ABD Hazine tahvillerini paraya çevirerek milyarlarca dolar zarara uğramasıyla dönmeye başlamıştı. Banka mali durumunu düzeltmek için -başarısız bir şekilde- hisse senedi satmaya çalıştı. Bu da çöküşüne yol açan paniği tetikledi. Ve her şey burada başladı. Fed, çökmekte olan bankaları dikkate almadığını gösteren bir başka faiz artırımıyla yangına körükle gitti.

https://www.youtube.com/watch?v=OU72wcPyUfM

Wall Street aylardır ekonominin resesyona girip girmeyeceğini tartışıyor ve birçok ekonomist bunun bu yılın ikinci yarısında gerçekleşmesini bekliyor.

Ancak ABD'deki bölgesel bankaların iflasının ardından piyasalarda yaşanan hızlı hareketler, bazı stratejistlerin ekonomik gerilemenin daha erken geleceğini düşünmesine neden oldu. Ekonomistler de banka kredilerinin azalacağı varsayımıyla büyüme tahminlerini düşürüyor.

JPMorgan ekonomistleri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, çok kaba bir tahminle orta ölçekli bankaların daha yavaş kredi büyümesinin önümüzdeki bir veya iki yıl içinde GSYİH seviyesini yarım ila tam yüzde puan azaltabileceğini yazdı. "Bunun, daha sıkı para politikasının ABD'yi bu yılın sonlarına doğru resesyona sürükleyeceği görüşümüzle genel olarak tutarlı olduğuna inanıyoruz."

Siz ne düşünüyorsunuz? Fed'in bankacılık sektörünü batırması resesyonun gelişini hızlandırdı mı?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.