S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Southwest Airlines'ın Analizi: Temettü sunan birkaç havayolundan biri

Halil Toprak
10. 4. 2023
7 min read

Havayolu şirketi zor bir 5 yıl geçirdi. Önce küresel karantina, ardından da yüksek enflasyon birçok insanın seyahat etmesini engelledi. Buna rağmen, bazı havayolları iyi gidiyor gibi görünüyor. Bunu yapmaya devam edecekler mi?

Southwest Airlines $LUV+0.7%, Dallas merkezli bir Amerikan düşük maliyetli havayolu şirketidir. 1967 yılında kurulan şirket, taşınan yolcu sayısına göre dünyanın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketidir.

Sektördeki koltuk başına en düşük maliyetlerden birine sahip olan Southwest, verimli operasyonları ve basit işletme modeli sayesinde düşük ücretler sunabilmektedir. Southwest, düşük ücretlere, harika bir müşteri deneyimine ve ücretsiz bagaja değer veren çok sadık bir müşteri tabanına sahiptir.

Southwest ayrıca güçlü bir bilançoya sahiptir ve büyümeye yatırım yapmasına ve zor zamanlarda finansal olarak istikrarlı kalmasına olanak tanıyan güçlü işletme nakit akışı üretir. Southwest yalnızca ABD içinde faaliyet göstermektedir ve rotaları daha küçük şehirlere ve bölgesel havalimanlarına odaklanmıştır. Uluslararası ve uzun mesafeli rotalardan oluşan bir ağdan yoksundur.

Sektör

Southwest Airlines hava taşımacılığı sektöründe, özellikle de kısa ve orta mesafeli taşımacılık segmentinde faaliyet göstermektedir. Bu sektör aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

Geleneksel olarak düşük marjlara sahip oldukça rekabetçi bir sektördür. Southwest Airlines, kendisini rakiplerinin çok altında fiyatlandırmaya çalışan rekabetçi düşük maliyetli taşıyıcılardan biridir.

Önemli mevsimsel dalgalanmalar ve petrol fiyatı, ekonomik koşullar veya terör saldırıları gibi olaylar gibi faktörler talebi etkilemektedir. Bu istikrarsızlıklar sektördeki şirketlerin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Son yıllarda düşük maliyetli havayolu segmentinin büyümesi, hava yolculuğunun genel kitleler için erişilebilirliğinin artmasına ve kısa mesafeli hava yolculuğunun genişlemesine yol açmıştır. Bu eğilim Southwest Havayolları'nın hızlı büyümesiyle desteklenmiştir. Özellikle modern bir filo için yüksek sabit maliyetlere sahiptir ve bu da karlılığı sağlamak için yüksek doluluk oranlarını sürdürme ihtiyacına yol açmaktadır.

Rekabet

American Airlines $AAL+0.1%: Sektördeki en büyük şirketlerden biri, büyük bir uçak filosu işletiyor ve çok sayıda rotaya hizmet veriyor. Fiyatlar Southwest Airlines'ın biraz üzerinde.

Delta Air Lines $DAL+1.2%: Modern bir filoya sahip bir başka büyük geleneksel havayolu. Uzun mesafeli rotalar da dahil olmak üzere geniş bir rota ağı sunar. Fiyatlar piyasa ortalaması ile uyumludur.

United Airlines $UAL+0.1%: Rakipleri gibi kıtalararası hizmetler de dahil olmak üzere geniş bir rota ağı sunan büyük bir havayolu. Fiyatlar ve hizmet piyasa ortalaması ile uyumludur.

JetBlue $JBLU-2.7%: Modern bir filoya sahip, ağırlıklı olarak ABD Doğu Kıyısı'ndaki rotalarda faaliyet gösteren düşük maliyetli bir havayolu. Fiyatlar Southwest Airlines ile karşılaştırılabilir. Southwest Airlines için en büyük tehdidi oluşturuyor.

Spirit Airlines $SAVE+3.9%: Son derece düşük ücretlerle ABD'deki en ucuz uçuşları gerçekleştirir, ancak aynı zamanda nispeten sınırlı hizmet sunar. Southwest Airlines'ın doğrudan rakibi değildir, ancak pazardaki fiyatlandırmayı etkileyebilir.

Southwest Airlines, segmentte uzun deneyime, istikrarlı bir finansal pozisyona ve paranın karşılığını mükemmel şekilde veren düşük maliyetli bir stratejiye sahip olma avantajına sahiptir. Şirketin rekabete ve müşteri talebine esnek bir şekilde yanıt verebilme yeteneği başarısına katkıda bulunmaktadır.

Mevcut durum

Şirketin net kârını diğer havayolu şirketlerinden daha fazla artırmasının beklenmediği göz önüne alındığında, katsayılarının neden bu kadar yüksek olduğunu anlamak zordur.

Şirket gelirlerini rakiplerinden daha hızlı artırır ve sonunda rakipleriyle benzer marjlara sahip olduğu bir noktaya ulaşmayı başarırsa, hisse başına kazanç açısından bu şirketlerden daha iyi performans göstermesi ve dolayısıyla daha yüksek bir F/K'yı haklı çıkarması muhtemeldir.

EPS son zamanlarda pek de yüksek değil. Kaynak

Southwest brüt kar marjlarını henüz pandemi öncesindeki seviyelere getirebilmiş değil. Şu anda şirketin brüt kar marjı %25 civarındayken, küresel salgından tam bir yıl önce, 2019'da %31'in biraz üzerindeydi.

Marj %25 civarında Kaynak.

En büyük katkıyı uçak biletleri sağlıyor ve gördüğümüz bu uzun enflasyon döneminden sonra uçak biletlerinin yükselmeye devam edip etmeyeceği belirsiz. İşletme maliyetleri de yüksek enflasyondan etkilenmiştir ve ücret artışlarının da işletme maliyetleri üzerinde uzun vadeli bir etkisi olacaktır.

2022'de gelirler 2021'e göre %50,8 artarken, işletme giderleri aynı dönemde %46,4 artmıştır. Bununla birlikte, şirketin geçen yıl aşağı yukarı aynı miktarda gelir bildirmesi, ancak ücret enflasyonu, genel enflasyon, daha yüksek bakım maliyetleri ve diğer faktörler gibi nedenlerle işletme giderlerinin %20 daha düşük olması dikkat çekicidir.

F/K gerçekten yüksek

Emsalleriyle kıyaslandığında, gelir artışının rakiplerden biraz daha hızlı olacağı tahmin edilirken, gelir maliyeti ve işletme giderleri emsallerinden daha yüksek kalmaya devam ediyor ve bu da net gelir artışının daha düşük olmasına neden oluyor.

Buna rağmen analistler olumlu düşünüyor. Kaynak

Southwest'in bilançosu benzersiz bir şekilde güçlüdür çünkü şirketin bilançosu Delta, United ve American Airlines dahil olmak üzere diğer büyük havayolu şirketlerinden daha güçlüdür.
American, United, Delta ve Southwest Airlines'ın toplam net uzun vadeli borç ları karşılaştırıldığında, Southwest negatif sayıya sahip tek şirkettir, yani şirketin net borcu yoktur. United, Delta ve American Airlines'ın aksine, Southwest'in nakit pozisyonu toplam borcundan 4,2 milyar dolar daha yüksektir ve bu da Southwest'in bilançosunun gücünü göstermektedir.

Güçlü bilançosu ve işletme marjları sayesinde Southwest, özellikle %1,14 oranında temettü veren az sayıdaki havayolu şirketinden biridir.

Yine de geçmişi biraz vahşi. Kaynak

Sadece daha fazla havayolu şirketi 2023 için güçlü bir talep ortamı öngörmekle kalmıyor, aynı zamanda petrol fiyatı da düşüş eğiliminde. Ayrıca Southwest Airlines, United, American ve Delta Air Lines'a kıyasla en güçlü bilançoya sahip şirkettir ve bu da şirkete yüksek faizli borç ödemek yerine filosunu yeni ve verimli bir modele yükseltmeye odaklanmaya devam etme özgürlüğü vermektedir.

Şahsen, sektörde bir aday aramıyorum - ancak LUV bana birkaç nedenden dolayı ilginç bir aday olarak geliyor.

Peki ya siz? Havayolları arasında bir temsilciniz var mı? Hangisi ve neden?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.