S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

2 akcje z wyjątkowo wysoką dywidendą, które wręcz proszą się o kupno w kwietniu

Początek roku był niewątpliwie bardzo burzliwy. Zarówno indeks S&P 500 $^GSPC+0.7%, jak i ikoniczny Dow Jones Industrial Average $^DJI+0.0% na krótko straciły ponad 10% ze swoich rekordów wszech czasów. Najgorsze wyniki osiągnął jednak indeks technologiczny Nasdaq Composite $^NDX+1.0%, który w ciągu kilku miesięcy spadł aż o 22%. Z historycznego punktu widzenia wydaje się jednak, że w czasie tych spadków inwestorzy powinni inwestować znacznie więcej niż kiedykolwiek. Przykładem mogą być akcje dywidendowe.

Każda większa korekta indeksów szerokiego rynku w historii była ostatecznie niwelowana przez hossę.

Akcje wysokodochodowe mogą być Twoją drogą do bogactwa

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie mogą być akcje dywidendowe.

Dziewięć lat temu J.P. Morgan Asset Management, oddział giganta bankowego JPMorgan Chase $JPM+1.9%, opublikował raport porównujący roczne wyniki spółek, które wypłacały dywidendy w latach 1972-2012, z akcjami znajdującymi się w obrocie publicznym, które nie oferowały wypłat w tym samym okresie.

Wyniki pokazały różnicę jak w dzień i w nocy. W ciągu czterdziestu lat akcje wypłacające dywidendy osiągnęły średni roczny zwrot w wysokości 9,5%, podczas gdy akcje niewypłacające dywidend osiągnęły średni roczny zwrot w wysokości 1,6%.

Wyniki te nie powinny być aż tak zaskakujące. Spółki, które regularnie wypłacają dywidendę, są często rentowne, sprawdzone wczasie i mają przejrzyste perspektywy długoterminowe. Są to typy firm, od których oczekujemy wzrostu wartości w czasie!

Enterprise Products Partners $EPD

Na pierwszym miejscu znajdują się akcje spółki naftowo-gazowej Enterprise Products Partners, których stopa zwrotu wynosi 7,2%.

Jest to średniej wielkości firma z branży naftowo-gazowej, co czyni ją pośrednikiem w kompleksie energetycznym. Firma obsługuje około 50 tys. mil rurociągów, posiada 14 mld stóp sześciennych pojemności magazynowej gazu ziemnego oraz 20 zakładów przetwórstwa gazu ziemnego. Podczas gdy gwałtowne wahania cen ropy naftowej mogą zaszkodzić producentom, Enterprise Products Partners, który opiera się na kontraktach zabezpieczających wolumen i cenę, nie odczuje ich skutków.

W styczniu ogłosiła przejęcie spółki Navitas Midstream Partners o wartości 3,25 mld USD. W ten sposób powstał kolejny zakład przetwórstwa gazu ziemnego i około 1750 mil rurociągu przesyłowego.

Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie rośnie zapotrzebowanie na infrastrukturę energetyczną. To bardzo dobrze wróży długoterminowym perspektywom Enterprise Products Partners.

Sabra Health Care REIT $SBRA+1.9%

Inną bardzo dochodową akcją dywidendową, która aż prosi się o zakup w kwietniu, jest skoncentrowany na sektorze opieki zdrowotnej fundusz inwestycyjny nieruchomości(REIT) Sabra Health Care REIT. Sabra jest właścicielem i dzierżawcą ponad 400 ośrodków opieki i domów opieki dla osób starszych. Stopa zwrotu z dywidendy w tym przypadku wynosi 8,1%.

Rozkład klas aktywów w portfelu spółki, źródło: SabraHealth

Po trudnym okresie w czasie pandemii wirusa Covid-19 sytuacja znów zaczęła się poprawiać. Od ponad roku praktycznie na wszystkich frontach napływają dobre wieści dla Sabry. Wskaźniki obłożenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych i domach opieki osiągnęły najniższy poziom ponad rok temu i stopniowo wzrastają. W lutym Sabra poinformowała, że od początku pandemii COVID-19 zebrano 99,6% prognozowanych czynszów.

Kiedy najgorsze skutki pandemii COVID-19 są już za nami, inwestorzy mogą ponownie skupić się na fakcie, że Sabra jest w doskonałej pozycji, aby wykorzystać potencjał starzejącej się populacji mieszkańców. W ubiegłym roku Sabra zainwestowała ponad 419 mln USD w inwestycje o "średniej ważonej szacowanej ustabilizowanej stopie zwrotu z gotówki na poziomie
7,6%", jak podaje firma
.

Biorąc pod uwagę, że sektor opieki zdrowotnej jest sektorem wysoce defensywnym, Sabra Health Care REIT wydaje się być dobrym sposobem na wykorzystanie niedawnego spowolnienia na szerszym rynku.

Wysoka dywidenda nie zawsze jest gwarancją sukcesu

Dywidenda jest z pewnością jednym z ważnych czynników przy wyborze akcji, ale nie jedynym, na którym inwestorzy powinni się skupiać. O wiele ważniejsze od wysokości danej dywidendy jest jej bezpieczeństwo, historia i wzrost. Dlatego też pierwsze wymienione zapasy są dla mnie najlepsze. Spółka Enterprise Products Partners nie tylko wypłaca wysoką dywidendę, ale również może sobie na nią pozwolić. Wskaźnik wypłaty wynosi nieco ponad 80%, historia firmy liczy 23 lata, a jej dywidenda jest regularnie zwiększana.

Z tego punktu widzenia dywidendę Sabra Health Care REIT określiłbym jako wysoce zmienną!

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, lecz moja opinia. Wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Przygotowując ten artykuł, czerpałem z pracy mojego ulubionego analityka, Seana Williamsa.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet