S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Önde gelen ekonomistlere göre faiz artışları sona erdi. Bu ne anlama geliyor?

Halil Toprak
10. 4. 2023
4 min read

Ekonomistler, Fed'in bu bahar enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını çeyrek puan daha artıracağını tahmin ediyor. Bunda çok özel bir şey yok. Muhtemelen herkesin beklentisi de bu yönde. Ancak daha sonra, faiz artırımlarının tamamen duracağını söylüyorlar. Bu ne anlama geliyor?

Birçoklarına göre Fed faiz artırımlarına son verecek.

Bir yıl önce sıfıra yakın seviyelerden kademeli olarak %5'e yükselen faizler halihazırda son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Fed kararını verirken süregelen enflasyonu gerekçe gösterdi ve faizleri düşürmeden önce bir kez daha artırabileceğini ima etti.

Faizler tarihsel olarak yüksek seviyelerde. Kaynak

Washington D.C.'de düzenlenen bir etkinlikte Nationwide Bank'ın baş ekonomisti Kathy Bostjancic, " Şu anda beklenti faizlerin yükseleceği yönünde: "Bir faiz artırımı daha mantıklı, özellikle de mali kriz yayılmazsa."

EY-Parthenon danışmanlık şirketinin baş ekonomisti Lydia Boussour da Boussour'un sözlerini destekledi: "Şu anda gördüğümüz bankacılık durumunun nispeten kontrol altında kaldığı varsayımıyla Fed'in Mayıs ayında bir kez daha faiz artırmasını bekliyoruz."

Ardından bir JPMorgan ekonomisti şunları söyledi:

"Hazine eğrisi yeniden daha düşük fiyatlanmış olsa da, hala Fed'in 2024 sonuna kadar yaklaşık %3'lük bir kesinti yapacağı beklentisini barındırıyor. Eğer bir resesyon olursa, bu rakamı negatif bölgede görüyoruz ve getirilerin düşmesi için daha fazla alan olduğuna inanıyoruz."

Enflasyon hafifçe düşüyor. Ama bu kesin mi? Kaynak

Ancak diğer birçok yatırımcı, ekonomist ve iş insanı daha fazla artış bekliyor. Sorun şu ki, kimse bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu konusunda hemfikir değil. Her iki grubun da sesi yüksek çıkıyor, her iki grubun da ikna edici argümanları var ve her iki grup da kesinlikle kolay bir durumda olmayan FEd'i zorluyor.

Faiz oranlarının yükseltilmesi ne anlama geliyor?

Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırması ekonomiyi ve yatırımları tipik olarak aşağıdaki şekillerde etkiler:

- Daha yüksek faiz oranları, tahvil, mevduat veya mevduat sertifikası gibi faiz getiren varlıkların daha yüksek getirisi anlamına gelir. Bu da bu araçlara daha fazla sermaye çeker ve fiyatlarını yükseltir. Tersine, hisse senetleri gibi daha riskli varlıkların fiyatları düşebilir.

- Daha yüksek faiz oranları borçlanma maliyetini de artırır. Bu da mortgage piyasasını ve tüketici kredilerini yavaşlatabilir. Hanehalkının reel yatırımları finanse etme talebi düşebilir.

- Daha yüksek faiz oranları şirketler için finansmanı daha pahalı hale getirir, bu da karları sıkıştırabilir ve kurumsal yatırımı yavaşlatabilir. Öte yandan, daha güçlü bir dolar karları artırabilir.

- Genel olarak, tüketim ve yatırım büyümesindeki yavaşlama ekonomik büyümede yavaşlamaya yol açabilir. Konut, perakende ve otomotiv gibi ağırlıklı olarak krediye bağımlı sektörler olumsuz etkilenebilir.

- Buna karşılık, yavaş faiz artışları tam tersi bir etki yaratabilir ve durgunluk sonrası toparlanmayı destekleyebilir. Düşük faiz oranları ucuz finansman sağlar ve daha fazla harcama ve yatırımı teşvik eder.

Prensip olarak, Fed'in faiz artırımları ekonomiyi hafifçe yavaşlatırken, faiz indirimleri uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bunlar genellikle kademeli adımlardır ve genel etki değişimin miktarına ve ekonomik döngüye bağlıdır.

Sizce Fed'in mevcut eylemleri doğru mu? Farklı davranmalı mı?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.