S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Amercian Airlines analizi: Pandemi sonrası en büyük havayolu iyi bir seçim mi?

Çetin Tilki
10. 4. 2023
8 min read

Düşük maliyetli Southwest Airlines ve dev Delta Airlines'tan sonra en büyük pazar payına sahip olan American Airlines geliyor. Üstelik rakiplerine göre önemli bir indirimle. Bunun nedeni nedir?

Amercian Airlines $AAL+0.1%, dünyanın en büyük havayollarından biridir. AAL, COVID-19'un etkisi nedeniyle 2020'de zarar etti, ancak bunun dışında uzun vadeli kârlar elde etti. Krizden önce gelir, faaliyet sonuçları ve faaliyetlerden elde edilen serbest nakit artıyordu. Gelir artışı yılda %5 civarındaydı. İşletme marjları son yıllarda %10'a yakındı. İstikrarlı bir dev, ancak büyüme beklentileri rekabet ve pandeminin bariz etkisi nedeniyle sınırlı kaldı.

Delta Air Line $DAL+1.2% ve United Airlines ile birlikte Üç Büyükler olarak adlandırılan şirketlerden biridir. Ana American Airlines markası ve American Eagle ve Envoy Air gibi diğer yan kuruluşlar altında faaliyet göstermektedirler. ABD ile Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Latin Amerika arasında uzun mesafeli bir ağ işletmektedirler.

Şirket, 53 ülke ve bölgede 230'dan fazla noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Şirketin 43.000'i mevsimlik olmak üzere yaklaşık 130.000 çalışanı bulunmaktadır.

American Airlines'ın rekabet avantajları büyüklüğü, yoğun bağlantı ağı ve modern filosunda yatmaktadır. Temel stratejiler arasında hızlı uçak içi internet bağlantılarına ve premium müşteriler için bir lounge'a yapılan yatırımlar yer almaktadır. Şirket ayrıca filosunu geliştirmekte, ortaklıklarını güçlendirmekte ve işletme maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır.

Sektör

American Airlines'ın da dahil olduğu havayolu endüstrisi, küresel ekonomiye ve seyahat seviyelerine büyük ölçüde bağımlı olan oldukça döngüsel bir sektördür.

COVID-19 salgını, yolcu millerinde ve gelirlerde %60-90 'dan fazla düşüş de dahil olmak üzere havayolu endüstrisi üzerinde yıkıcı bir etki yarattı. Gelir ve kâr artışı üzerindeki etkinin havayolları tarafından 2021'e kadar hissedilmesi bekleniyor. Seyahate olan güvenin yeniden tesis edilmesi toparlanmanın anahtarı olacaktır.

Havayolları, pazar payı açısından en büyüğüdür. Kaynak

Havayolu sektöründe, American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines ve JetBlue Airways gibi en büyük havayolları da dahil olmak üzere güçlü bir rekabet vardır. Sonuç olarak, bilet fiyatları genellikle baskı altında kalmakta ve bu da kar marjlarını sınırlamaktadır. Hava yolculuğuna olan talep, ekonomik büyüme, istihdam ve kişisel gelir ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Havacılık yakıt fiyatları da havayolu şirketlerinin maliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır, bu nedenle artan petrol fiyatları işletme maliyetlerini artırmaktadır.

Sektör, otomasyona yatırım, diğer ulaşım modlarıyla daha sıkı entegrasyon ve kişiselleştirilmiş yolcu deneyimleri de dahil olmak üzere dijital bir dönüşümden geçmektedir. Bu yeni teknolojiler önemli yatırımlar gerektirecek ve finansal riski artıracaktır.

Yaşadığı zorluklara rağmen, küresel ticaret ve hareketlilik gibi hava taşımacılığı sektörü de büyümeye devam edecektir. Hava taşımacılığı sektörü, küresel ekonomiye ve petrol fiyatlarına bağlı olarak hem fırsatlar hem de riskler sunan döngüsel bir sektör olmaya devam etmektedir.

Rekabet

Delta Air Lines $DAL+1.2%, ABD'nin en büyük ikinci havayolu şirketidir ve merkezi Atlanta'dadır. DAL, AAL ile benzer bir büyüklüğe ve kapsama alanına sahiptir. DAL, daha güçlü finansal pozisyonu nedeniyle COVID-19 krizi sırasında AAL'den daha iyi performans gösterdi. DAL ayrıca premium seyahate daha fazla odaklanmıştır.

United Airlines $UAL+0.1% ABD'nin üçüncü büyük havayolu şirketidir ve merkezi Chicago'dadır. UAL, Hong Kong, Londra ve Amsterdam'daki merkezleriyle geniş bir küresel ağa sahiptir. UAL, COVID-19 krizinden ağır bir şekilde etkilendi ve hayatta kalmak için önemli bir yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kaldı. Ancak operasyonlarını AAL'den daha hızlı toparlıyor.

Southwest Airlines $LUV+0.7%, merkezi Dallas'ta bulunan ABD'nin en büyük düşük maliyetli havayolu şirketidir. LUV, ABD genelinde düşük maliyetli uçuşlar sunmaktadır. LUV, uluslararası ve iş seyahatlerine daha az bağımlıdır ve COVID-19 krizinden daha az etkilenmiştir. Düşük maliyetli modellerin pandemiden sonra daha hızlı pazar payı kazanması muhtemeldir.

- JetBlue Airways $JBLU-2.7%, Boston merkezli bölgesel bir havayolu şirketidir. JBLU, ABD'nin doğu kıyısı ve Karayipler'deki seyahatlere odaklanmaktadır. JBLU, COVID-19 salgınından çok etkilendi ancak güçlü finansal pozisyonu sayesinde likiditesini korumayı başardı. Seyahat düzeldiğinde JBLU pazar payı kazanabilir ancak güçlü bir rekabetle karşı karşıya kalmaya devam edecektir.

Mevcut durum

Ne yazık ki AAL'nin sonuçları o kadar da göz kamaştırıcı değil. En iyi boğa piyasalarından birinde, satışlarının 2014-2018'de yükselişe geçmesini beklerdim ama olmadı.

Pandemi nedeniyle kârlardaki düşüş açık. Ancak bundan öncesi de bir mucize değildi. Kaynak

Hisse başına kazançlar da son on yılda düzleşti. Tekrar gördüğümüz gibi, havayolu şirketlerinin maliyetleri kontrol altında tutması son derece zor. Covid-19, gelirler düştüğü için havayolları için çifte darbe oldu, ancak havayolu operasyonları söz konusu olduğunda, maliyetleri bu kadar çabuk dizginlemek zordur.

Tüm bunlar hisse fiyatına iyi bir şekilde yansıdı. Son on yıldaki getirisi -%30 ve maksimum düşüşü, birçok havayolunun iflas tehdidiyle karşı karşıya kalabileceği pandeminin zirvesinde oldu.

Şirketin son beş yılı pek de göz kamaştırıcı geçmedi

American Airlines hisselerinin negatif özsermayesi var, yani sahip olduğundan daha fazla borcu var. Pandemi onlara gerçekten zarar verdi ve 2022-2023'te bir toparlanma görmemize rağmen, bu mali delikten çıkmak için hala uzun bir yolu var.

Daha yakından baktığımızda, işler daha önce de o kadar iyi değildi. Ayrıca, 2018'de öz sermayeleri negatif bölgeye geçti. O dönemde CEO'su şimdiye kadarki en zorlu çeyreğini geçirdiğini söylemişti.

Ama bu kötü bir şey olmayabilir. Sonuç olarak, eski havayolunun çok fazla borcu var ve bu kısmen Covid'den önce çok sayıda uçak satın almasından kaynaklanıyor. American Airlines, 2025 yılı sonuna kadar toplam borç seviyesini 15 milyar dolar azaltma hedefinin yarısını şimdiden karşıladı.

Bu rakamın önümüzdeki yıl tekrarlanması pek olası olmasa da, analistler havayolunun 2023'te yalnızca 1,56 dolar kazanacağını ve 4. çeyrek tahmininin 0,30 dolar olduğunu tahmin ediyor. American Airlines şimdi ne kadar çok gelir elde ederse, havayolu şirketi faiz maliyetlerini düşürmek ve gelecekte karını artırmak için borç ödemek üzere o kadar çok nakit akışı yaratacaktır.

Analistler bir yandan olumlu sonuçlar bekliyor. Öte yandan, bazıları şirkete gerçekten inanmıyor. Kaynak

Net faiz gideri 2021 yılının ortalarında çeyrek başına yaklaşık 500 milyon dolara ulaşmıştı. American Airlines 4Ç'22'de net faiz gideri için sadece 423 milyon dolar harcarken, faiz geliri 110 milyon dolara yükseldi.

Havayolu, üç aylık maliyetleri Covid öncesi 200 milyon doların üzerindeki seviyelere geri getirerek bu faiz giderinin yarısını hala kurtarabilir. Şu anda tedavülde olan 715 milyon seyreltilmiş hisse ile, sadece faiz giderindeki artış hisse başına kazancı yılda 1 dolardan fazla etkileyecektir.

Havayolu, önümüzdeki birkaç yıl içinde serbest nakit akışının büyük çoğunluğunu önemli miktarda borç ödemek için kullanacak. American Airlines borcunu azalttığında, şirket faiz giderini azaltarak net gelirini artıracaktır. Borç seviyeleri düştükçe, yönetim muhtemelen fazla nakit bakiyelerini azaltarak daha fazla borç ödemek için daha fazla güvene sahip olacaktır.

American Airlines iyi bir durumda değil, ancak bu durumu gerçekten tersine çevirebileceklerini varsayarsak, potansiyele sahip olabilirler. Sadece $AAL+0.1% 'nin şu anda piyasa ortalamasına kıyasla önemli ölçüde ucuz olması nedeniyle bile.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.