S&P 500 ^GSPC 5,274.24 -0.60%
Meta META $475.19 -0.98%
Apple AAPL $191.66 +0.88%
Nvidia NVDA $1,146.47 +0.65%
Amazon AMZN $182.71 +0.31%
Tesla TSLA $176.90 +0.08%
Microsoft MSFT $430.02 -0.07%
Alphabet GOOG $178.01 +0.01%

Katie Stockton: Tesla hisselerini satmalısınız. Bir sonraki durak 160 dolar olacak

Çetin Tilki
11. 4. 2023
3 min read

Tesla, hisse fiyatında %14'e varan olası bir düşüşe işaret eden bir uyarı sinyalinin ardından satış dalgasıyla karşı karşıya. Hisseleri bu yıl %70'ten fazla yükselen şirket, otomobil fiyatlarını düşürüyor ve bu da karına zarar verebilir. Fairlead Strategies'in kurucusu, teknik tablo düzelmezse Tesla hisselerinin 160 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıyor.

Katie Stockton

Fairlead Strategies kurucusu Katie Stockton'a göre, Tesla $TSLA+0.1% hisseleri teknik bir satış sinyali verildikten sonra düşme eğiliminde olacak. Elektrikli araç üreticisi yılın başında %77'ye varan bir yükseliş yaşadı, ancak şimdi bu kazançların bir kısmını kaybediyor.

Stockton, düşüşün hisse başına 160 dolara kadar devam edebileceğini, bunun da mevcut 185 dolar seviyesinden %14'lük potansiyel bir düşüş anlamına geldiğini söylüyor.

Dedi ki:

"Tesla, 50 günlük hareketli ortalamasının altında yaklaşan bir satışla desteğe meydan okuyan büyük teknoloji şirketlerinin ilki. Bu kısa vadede aşağı yönlü bir gelişme ve günlük MACD göstergesi şu anda geri çekildi ve muhtemelen bir satış sinyali oluşturacak ve daha fazla destek sadece 160 dolar civarında olacak."

MACD göstergesi, hisse senedi fiyatlarının hareketli ortalamalarının eğilimini izler. Alım ve satım sinyalleri gönderir. Stockton, farklı zaman dilimlerinde momentum ve trendi yakalamak için MACD'yi kullanıyor. Gösterge kullanışlıdır çünkü ya bir alım sinyali ya da bir satış sinyali üretir.

Tesla hisselerindeki potansiyel düşüş, analistlerin 1. çeyrek teslimat güncellemesinin envanterde bir artış olduğunu göstermesinin ardından uyardığı şirketin daha fazla fiyat indiriminin ortasında geliyor. Analistler, "Özellikle Austin ve Berlin'deki üretim arttıkça, envanter birikimlerinin ortasında kademeli fiyat indirimleri muhtemelen gerekli" dedi.

Tesla Perşembe günü ABD'de Model 3 ve Model Y'nin fiyatlarını en az 1.000 $ düşürürken, Model X ve Model S'in fiyatlarını yaklaşık 5.000 $ düşürdü. Bu fiyat indirimlerinin Tesla'nın kar marjlarını zayıflatması bekleniyor ki Wall Street'in teslimat verilerine ek olarak odaklandığı konu da bu. Analistler, "Fiyat indirimleri bu cepheyi etkileyeceği için marjlar büyük bir soru işareti olacak, ancak %20'nin üzerindeki otomotiv brüt marjlarının önümüzdeki çeyreklerde önemli bir eşik olmaya devam edeceğine inanıyoruz" dedi.

Yatırımcılar, 19 Nisan'da piyasa kapandıktan sonra sonuçlar ve görünüm açıklandığında Tesla'nın 1. Çeyrek sonuçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak. Son teslimat rakamları büyümeyi gösterse de, Tesla'nın yıldan yıla %50 kar artışını sürdürmek ve gerçek bir gişe rekorları kırmak istiyorsa yatırımcıları etkilemesi gerekecek, ancak yine de yatırımcılar fiyat indirimleri göz önüne alındığında mutlu değiller.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.