S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Bankovní krize je u konce, říká Jamie Dimon. Proč si je tak jistý?

Dominik Petrnoušek
15. 4. 2023
4 min read

Bankovní krize je rozhodně největší událostí posledních let. Situace, která vyvolala paniku a způsobila miliardové škody. Zdá se, že na chvíli utichla a nikdo neví, co čekat. Kromě ředitele JPMorgan, který je přesvědčený, že se již není čeho obávat. Proč?

Jamie Dimon je přesvědčen, že bankovní krize je u konce

Dobrou zprávou je, že generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, který je často považován za hlas finančního průmyslu, věří, že následky krize jsou pravděpodobně zažehnány - i kdyby Fed sazby nesnížil. Mohou přijít další krachy bank? "To nevím," řekl Dimon ve čtvrtek v televizi. "Ale pokud budou, upřímně řečeno, není to problém. Myslím, že se blížíme ke konci této konkrétní krize."

Dimon zopakoval svůj názor, že problémy, které vedly ke krachu SVB, byly očividné a vedení banky si jich mělo všimnout. Řekl, že v odvětví všichni věděli o nebezpečí rostoucích úrokových sazeb a nepojištěných vkladatelů, které stáhlo SVB ke dnu.

Jako jediný z generálních ředitelů velkých bank, který stál v čele své firmy během globální finanční krize v roce 2008, Dimon zdůraznil, že ani poslední bankovní krize se této epizodě nepodobá.

"Tohle není rok 2008. Je mnohem omezenější. Existuje jen hrstka bank, které měly tento konkrétní problém. Nakonec se to tak či onak vyřeší. Myslím, že lidé by se měli zhluboka nadechnout," řekl a tvrdil, že mnoho bank v příštích několika týdnech navzdory krizi vykáže dobré zisky.

Přesto Dimon připustil, že právě veřejné selhání několika bank povede ke zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů - což znamená méně úvěrů pro podniky a spotřebitele - a to se podle něj rovná dalšímu problému pro ekonomiku, který zvyšuje pravděpodobnost recese.

Již téměř rok generální ředitel tvrdí, že USA čelí mnoha vážným rizikům - včetně války, inflace a rostoucích úrokových sazeb -, která mohou vyvolat recesi. Dimon se však nikdy nevázal na konkrétní předpověď recese a v tomto trendu pokračuje i nadále.

https://www.youtube.com/watch?v=QVHLoSxh090

Kdo je Jamie Dimon?

Jamie Dimon je výkonný ředitel společnosti JPMorgan Chase, která je jednou z největších bankovních holdingových společností ve Spojených státech. Jamie Dimon je považován za jednu z nejvlivnějších osob ve finančním průmyslu.

Vystudoval Harvardovu univerzitu, získal tituly z ekonomie a práva. V JPMorgan Chase pracuje již od roku 2000, stal se prezidentem v roce 2004 a výkonným ředitelem v roce 2006. Pod jeho vedením se banka stala jednou z nejvýznamnějších finančních institucí na světě. Je považován za jednoho z nejúspěšnějších bankéřů svojí generace. Jeho působení v čele JPMorgan Chase se vyznačuje robustním růstem, dobrými výsledky a vysokou finanční stabilitou.

Má vliv na americkou vládu a centrální banku FED. Je členem poradních rad Bílého domu pro hospodářské otázky. Byl jedním z těch, kteří odhalil bublinu v roce 2008.

Co myslíte? Budou banky v následujících týdnech vykazovat překvapivě dobré zisky?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.