S&P 500 ^GSPC 5,317.18 -0.08%
Tesla TSLA $179.79 -3.65%
Alphabet GOOG $176.84 -1.51%
Meta META $470.24 +1.21%
Nvidia NVDA $947.95 -0.62%
Apple AAPL $191.18 -0.61%
Microsoft MSFT $429.61 +0.13%
Amazon AMZN $183.24 +0.05%

CDW, Kuzey Amerika BT pazarının onda birini kontrol ediyor. Peki iyi bir yatırım olabilir mi?

Çetin Tilki
11. 4. 2023
9 min read

CDW, Kuzey Amerika BT ürün ve hizmetleri pazarının onda birini kontrol etmektedir. Geniş ürün yelpazesi, kilit iş ortaklarıyla yakın bağları ve müşteriye odaklanması sayesinde baskın bir konum elde ediyor. Dahası, 2019 ve 2022 yılları arasında geliri ve net kârı hızla arttı. Büyüme, sağlıklı bir bilanço ve umut verici bir gelecek - işte CDW budur.

CDW, önde gelen bir Kuzey Amerika bilgi teknolojisi şirketidir. Merkezi Illinois'de bulunan şirket, Kuzey Amerika'daki ofislerinde 13.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. CDW, işletmelere, devlet kurumlarına, okullara ve sağlık tesislerine önde gelen üreticilerin çok çeşitli teknoloji ürünlerini ve hizmetlerini sunmaktadır.

CDW, HP, Cisco, Dell, Lenovo, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin donanım, yazılım ve çevre birimlerini satmaktadır. Ayrıca teknoloji dağıtımı, altyapı geçişi, proje yönetimi ve daha fazlası gibi profesyonel hizmetler de sunmaktadır. Ayrıca mobil cihaz yönetimi, masaüstü sanallaştırma, yedekleme ve felaket kurtarma gibi cihaz yönetimi ve destek hizmetleri de sunmaktadır.

Bulut hizmetlerinde CDW, genel, özel ve hibrit bulut çözümleri için sözde barındırma, yönetim ve danışmanlık hizmetleri sağlar. Ayrıca teknoloji işletim kiralamaları, varlık yönetimi ve sigorta gibi finansal hizmetler de sunmaktadır. Ayrıca bir iletişim merkezi işletmekte ve müşteri desteği sağlamaktadır.

CDW, işletmeler ve devlet kuruluşlarını içeren 250.000'den fazla müşteriye sahiptir. Önde gelen teknoloji şirketleriyle ortaklıkları ve kapsamlı uzmanlığı sayesinde CDW, müşteri ihtiyaçlarına yanıt verebilmekte ve kapsamlı çözümler sunabilmektedir. CDW, üstün müşteri deneyimi, yenilikçilik ve müşteri değerine verdiği önem sayesinde pazarda başarılı olmuştur.

CDW aynı zamanda Cisco, Aruba ve Juniper Networks'ün ağ ekipmanları, ağ kabloları, Wi-Fi yönlendiricileri ve anahtarları gibi ağ ürünlerinin lider sağlayıcısıdır. Dell EMC, NetApp ve Pure Storage'dan sabit diskler, flash depolama ve ağa bağlı depolama gibi depolama çözümleri sunmaktadır.

CDW baskın bir pazar konumuna sahiptir ve Kuzey Amerika'daki BT ürünleri ve hizmetleri pazarının yaklaşık %10'unu kontrol ettiği tahmin edilmektedir. CDW'nin güçlü pazar konumu ve önemli teknoloji üreticileriyle yakın ilişkileri, büyümesinde önemli bir rol oynamaya devam edecektir.

Rekabet avantajları

CDW, pazarda başarılı olmasına yardımcı olan birkaç önemli rekabet avantajına sahiptir. İlk olarak, müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için önde gelen teknoloji şirketlerinden geniş bir ürün, hizmet ve çözüm portföyü sunmaktadır. CDW ayrıca Cisco, HP, Dell, Lenovo, Apple ve Microsoft gibi satıcılarla yakın ilişkilere sahiptir, bu da en yeni ve en yenilikçi ürünleri sunmasını sağlar.

CDW ayrıca, müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için karmaşık çözümler tasarlamasına olanak tanıyan kapsamlı teknik, satış ve danışmanlık becerilerine sahiptir. Şirket, mükemmel bir müşteri deneyimi sunmaya güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Müşterilerle iş yapmayı kolaylaştıran araçlara yatırım yapar ve teknik destek ve müşteri odaklı hizmetler sunar.

CDW, operasyonel verimliliğini artıran ve ölçek ekonomileri elde etmesini sağlayan sağlam sistemler ve süreçler kullanır. Bu, şirketin müşterilere rekabetçi fiyatlar sunmasına yardımcı olur.

Finans

CDW'nin mali sonuçları güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme göstermektedir. Şirketin gelirleri, teknoloji ve hizmetlere yönelik talep nedeniyle son yıllarda artış gösterdi. CDW'nin gelirleri 2019 ve 2021 yılları arasında %15 artarak 18 milyar dolardan 20,8 milyar dolara, 2022 yılında ise 23,7 milyar dolara yükseldi. Gelirdeki artış kâr marjlarında da artışa neden oldu.

Brüt kâr 2019'da 3,04 milyar dolardan 2021'de 3,57 milyar dolara yükseldi. Şirketin net kârı da artarak 2019'daki 737 milyon dolara kıyasla 2021'de %34'lük bir artışla 989 milyon dolara ulaştı. Yine bu eğilimin 2022'de de devam ettiğini görüyoruz.

Kâr marjlarındaki büyüme önemli çünkü CDW'nin gelir artışı ile bile değer üretebildiğini gösteriyor. Brüt kar marjının 2019'da %16,8'den 2021'de %17,2'ye yükselmesi, CDW'nin işletme kaldıracını iyileştirdiğini gösteriyor. Aynı dönemde net marjın %4,1'den %4,7'ye yükselmesi, şirketin işletme giderlerini satışlara oranla azalttığını gösteriyor ki bu da iyi bir haber.

Genel olarak, finansal sonuçlar CDW'nin güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme modeline sahip olduğunu gösteriyor. Gelir artışı, brüt ve net marjlardaki iyileşme ve işletme giderlerinin kontrolü kârlılık artışını desteklemeye devam edecektir. Dolayısıyla CDW iyi durumda ve pazardaki konumunu daha da güçlendirme potansiyeline sahip.

Bilanço

CDW'nin bilançosu güçlü bir finansal pozisyona işaret ediyor. Şirketin toplam varlıkları 2019'da 8 milyar dolardan 2022'de 13,2 milyar dolara yükseldi ve bu da yıllık ortalama %20'lik bir büyüme oranına karşılık geliyor. Bu büyüme temel olarak ticari alacaklar, stoklar ve kısa vadeli yatırımlardaki büyümeden kaynaklandı.

Yükümlülükler tarafında ise başta maddi olmayan yükümlülükler olmak üzere uzun vadeli borçlarda önemli bir artış yaşandı. 2019 yılında 3,45 milyar dolar olan CDW'nin toplam borcu, 2022 yılına kadar 6,54 milyar dolara yükselecek ve yıllık ortalama %18'lik bir büyüme kaydedecektir. Bu borç, CDW'nin satın almalarını ve organik büyümesini finanse etmek için kullanılıyor. 2022 yılında şirketin net borcu yaklaşık 6 milyar dolardı.

CDW'nin özkaynakları 2019'da 960 milyon dolardan 2022'de 1,6 milyar dolara yükseldi. Bu büyüme temel olarak şirketin kazançlarının yeniden yatırılmasından kaynaklandı. Bununla birlikte, CDW'nin yüksek büyüme oranı nedeniyle, öz sermayenin toplam varlıklara oranı yaklaşık %12 ile nispeten düşük kalmaktadır.

CDW'nin işletme sermayesi talep artışına paralel olarak büyümektedir. 2019 yılında 843 milyon dolar olan işletme sermayesi, 2022 yılına kadar 1,62 milyar dolara ulaşacak ve yıllık ortalama büyüme oranı %18 olacak. İşletme sermayesindeki artış, CDW'nin ürün ve hizmetlerine yönelik talebin sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, CDW'nin mali durumu çok güçlü görünüyor. Toplam varlıklar, öz sermaye ve işletme sermayesindeki yüksek büyüme, şirketin agresif büyüme stratejisini desteklemektedir. Ancak, yüksek büyüme oranı göz önüne alındığında, özsermayenin toplam varlıklara oranı nispeten düşük kalmaktadır. Bununla birlikte, CDW büyümesini işletme nakit akışı ve borç yoluyla sürdürülebilir bir şekilde finanse edebilecek gibi görünmektedir.

Nakit akışı

CDW'nin nakit akış tablosu, güçlü işletme nakit akışı yaratma ve agresif bir büyüme stratejisini sürdürülebilir bir şekilde finanse etme yeteneğini göstermektedir.

CDW'nin işletme nakit akışı, gelir ve kazanç büyümesine paralel olarak artıyor. 2019 ve 2021 yılları arasında, işletme nakit akışı 1 milyar dolardan 1,3 milyar dolara çıkarak yıllık ortalama %11'lik bir büyüme oranına ulaştı. İşletme nakit akışındaki bu büyüme olumludur ve CDW'nin işletme ve sermaye ihtiyaçlarının bir kısmını içsel olarak finanse etmesine olanak tanır.

CDW, özellikle veri merkezlerinin ve idari ofislerinin genişletilmesi ve iyileştirilmesi olmak üzere maddi varlıklara yapılan yatırımlara nispeten büyük meblağlar harcamaktadır. CDW, 2019 ve 2021 yılları arasında maddi varlıklara yılda ortalama 130 milyon dolar yatırım yaptı. Bu harcama şirketin serbest nakit akışını azaltıyor.

Genel olarak nakit akış tablosu, CDW'nin maddi varlıklara ve finansman faaliyetlerine yapılan harcamaları kısmen dengeleyebilecek güçlü bir işletme nakit akışına sahip olduğunu göstermektedir. Tahvil ihraçları ve borç geri ödemeleri serbest nakit akışını azaltsa da, CDW'nin agresif satın alma ve büyüme stratejisini finanse etmesine yardımcı olur. CDW güçlü işletme nakit akışı yaratmaya devam ederse, büyüme stratejisini sürdürülebilir bir şekilde finanse edebilecektir.

CDW, güçlü temellere sahip cazip bir yatırım gibi görünüyor. CDW'nin büyümesi de umut verici görünüyor. Hisse başına kazancın önümüzdeki 5 yıl boyunca yılda ortalama %14,5 oranında artması bekleniyor ki bu oran S&P 500'ün uzun vadeli tahmini kazanç büyümesinin oldukça üzerinde. CDW, işletmelerden ve devletten gelen güçlü teknoloji talebi nedeniyle büyümektedir.

CDW ayrıca, sektör ortalamasının altında olan 3,66'lık borç/özsermaye oranıyla çok güçlü bir bilançoya sahiptir. Nispeten düşük borç seviyesi, CDW'ye organik olarak veya satın almalar yoluyla büyüme için yatırım yapmaya devam etme konusunda finansal esneklik sağlar. CDW'nin %7,3'lük işletme marjı ve %4,7'lik net marjı da sektör ortalamasının üzerinde olup güçlü bir verimliliğe işaret etmektedir.

CDW, yılda ortalama %10 oranında büyüyen güçlü ve büyüyen serbest nakit akışı üretmektedir. Bu, şirketin ihtiyaçlarının çoğunu kendi bünyesinde finanse etmesine olanak tanıyarak dış finansmana olan bağımlılığını azaltmaktadır.

Genel olarak CDW, makul bir değerlemeye, güçlü temellere ve sağlıklı bir bilançoya sahip bir büyüme şirketi arayan uzun vadeli yatırımcılar için cazip bir hisse senedi fırsatını temsil etmektedir. BT harcamalarındaki büyümenin yavaşlaması gibi risklerin izlenmesi gerekse de, CDW zorlukların üstesinden gelmek ve kârlı büyümeyi sürdürmek için iyi konumlanmış görünüyor.

Analistlerin beklentileri

CDW Corp için 12 aylık fiyat tahminleri sunan 8 analistin medyan hedefi 222,50 olup, yüksek tahmin 240,00 ve düşük tahmin 214,00'dır. Medyan tahmin, 188,94 olan son fiyattan +%17,76'lık bir artışı temsil ediyor.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.