S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

V minulosti jsem několikrát dostal dotaz, proč místo do $INTC-0.6%  neinvestuju raději do $TSM-0.4% . Odpověď byla jednoduchá, prostě je tu pro mně až příliš vysoké geopolitické riziko.

Toto tvrzení konec konců nyní potvrdil i samotný Warren Buffett, který se zbavil většiny akcií $TSM-0.4% . Jako hlavní aspekt rozhodnutí uvedl právě vysoké geopolitické napětí.

A jak jste na tom vy, co preferujete? Americké polovodičové společnosti, nebo ty Asijské?🤔


TSM jsem v portfoliu měl. To riziko tam bude růst až nyní a s postupem času než dojde k invazi. Ale taky to vyloženě nemusí být prohra pro akcionáře, četl jsem o tom, že mají v plánu rozjet továrny v Evropě a USA. A když se podíváme zpětně na posledních 5 let, tak pro tebe riziková TSMC posílila o 109%, zatímco méně rizikový Intel projel -37%.

Tak riziko nemůžeme měřit cenou akcie. Každý má na to svůj názor. Tak stejně chápu to, že někomu se zde na Tchai wanu líbí. Důležité spíš je, ať mi společnost sedí do mého portfolia, což s mým nastavením $TSM-0.4% mi moc nesedí.

To sú články toto :)))

Toto je pouze informace. Ne všechno musí být na dlouhé a rozsáhlé články. 😉 Jinak dneska něco delšího určitě vyjde, nemusíš se bát.👍

Ja nenarážam len na tento. Niektoré tieto "výkriky do tmy" sú úplne krátkozraké" bez širších súvislosti. A ešte písať o $INTC-0.6% ako je na výbornej cene. Cena je to čo platíte, hodnota to čo dostávate. Ak ste si nevšimli tak $INTC-0.6% sa obchodoval na lepších hodnotách keď boli akcie na 60 dolároch, ale investovaním si kupujete budúce výsledky. Len preto, že ceny akcií padli 50% za dva roky, neznamená že je cena výborná, keď sa spoločnosť obchoduje na forward PE 60. Áno sú to len odhady, ale tento rok Intel pravdepodobne vykáže stratu, tak ako posledné kvartály a vy tu píšete aké má výborné výsledky dokonca lepšie ako konkurencia.

Určitě asijske firmy. Asie je v tomto ohledu před Amerikou, a jde to vidět i z porovnání čipů Intelu a TSMC. Takže za mně určitě Asie.👍

A geopolitické rizika, které zde můžou být, v úvahu nebereš? Nebo Ano?

Tak narovinu geopolitická rizika v Asii kromě Tchajwanu moc nejsou. Tím druhým "nejžhavějším" "konfliktem" je asi nenávist Indů s Pákistáncema, což je konflikt, který pravděpodobně v průběhu času rozhodne posun litosferických desek od sebe :D

Z teto logiky by BRK mela prodat vsechny akcie Applu, protoze tam je riziko podobne.

INTC bere jiz nyni cast cipu u TSMC a sve odbery bude jeste navysovat.

Pokud bychom meli predpokladat, ze USA vyhlasi sankce na Cinu v podobne podobe jako na Rusko, tak INTC prijde o cca 17% prijmu ktere ma v Cine (vice jak v USA).

Spíš zde narážím na geopolitické riziko mezi Čínou a Tchaj wanem.

To ja prece taky;)

Dle mých informací se zde Buffett moc nezdržel. Ano, bere zisk, ale byl to skoro trade😀

To se dlouho nezdržel no. Přišel jsem, viděl jsem, a vzal jsem zisk.😁

Tak to na něj sedí přesně🤣🤣

Amerika je podle mě mnohem jistější. Navíc je to můj oblíbený Intel😁

Jak vidím, tak to máme stejně. Asie je pro mě zapovězená oblast, stejně tak jako Jižní Amerika.