S&P 500 ^GSPC 5,293.67 -0.21%
Nvidia NVDA $1,138.94 +6.97%
Tesla TSLA $176.16 -1.72%
Alphabet GOOG $177.34 +0.57%
Amazon AMZN $181.51 +0.42%
Meta META $477.08 -0.24%
Microsoft MSFT $429.14 -0.24%
Apple AAPL $189.80 -0.09%

Chcesz inwestować w czystą energię? Wtedy nie powinieneś przegapić tych 2 akcji, według analityków.

Marcin Wilk
12. 4. 2023
6 min read

Dziś przyjrzymy się bardzo ciekawemu sektorowi, który zdaniem analityków ma przed sobą obiecującą przyszłość. Wynika to z różnych posunięć rządów, a także z ogólnej konfiguracji społeczeństwa. W rzeczywistości w tym sektorze są 2 akcje, które lubi analityk Morgan Stanley Andre Percoco.

Gospodarka zielonej energii przeżywa gwałtowny wzrost, a czynniki społeczne i polityczne zachęcają do odejścia od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz zrównoważonych i zielonych źródeł energii. Ten trend oferuje możliwości inwestycyjne, szczególnie w czystej energii. Andrew Percoco, analityk w Morgan Stanley, widzi potencjał w energii odnawialnej i poleca dwie akcje ze 100% potencjałem wzrostu lub więcej.

Stem, Inc. $STEM+4.6%

Wykres ceny akcji.

Pierwszą z tych akcji jest Stem, Inc. $STEM+4.6%, innowacyjna spółka zajmująca się czystą energią, która łączy energię odnawialną, magazynowanie energii i sztuczną inteligencję. Stem oferuje inteligentne systemy baterii oraz platformę napędzaną sztuczną inteligencją, która optymalizuje połączenie między wytwarzaniem energii na miejscu, energią z sieci i przechowywaną energią. Klienci firmy mogą zaoszczędzić nawet do 30% na kosztach energii.

Platforma Athena firmy Stem jest uważana za najszerzej stosowany system w swojej klasie. Jej sztuczna inteligencja była trenowana przez długi okres czasu, dzięki czemu jest to najbardziej wydajne oprogramowanie tego typu. Platforma jest dostępna na całym świecie i działa w 75 jurysdykcjach. Stem szacuje, że jego adresowalny rynek może osiągnąć 1,2 biliona dolarów do 2050 roku.

Stem już teraz wykazuje silny wzrost - w 2022 roku przychody wyniosą 363 mln dolarów, co oznacza wzrost o 186% w skali roku. Andrew Percoco z Morgan Stanley uważa akcje Stem za atrakcyjną inwestycję z 103% potencjałem wzrostu.

Nadal postrzegamy strategię STEM skoncentrowaną na oprogramowaniu jako korzystny sposób gry na rynku magazynów energii oraz jako długoterminowy czynnik wzrostu, który jest znacznie niedowartościowany przy obecnym 20% dyskontem do innych akcji magazynów energii... Postrzegamy STEM jako kluczowego beneficjenta poprawiającego się łańcucha dostaw baterii i widzimy atrakcyjną możliwość sprzedaży krzyżowej pomiędzy starszym sprzętem do magazynowania a monitoringiem solarnym.

Oczekiwania analityków.

Jak widać Percoco nie jest osamotniony w oczekiwaniu na znaczące wzrosty na tej akcji. Ostatnio dołączyło do niego 8 analityków, którzy zgodzili się co do ceny docelowej na poziomie 13,63 USD za akcję.

Sunnova Energy International $NOVA+3.1%

Wykres ceny akcji

Drugą rekomendowaną akcją jest Sunnova Energy International $NOVA+3.1%, lider w dziedzinie energii słonecznej. Sunnova zajmuje się wszystkimi aspektami procesu instalacji solarnej, od instalacji paneli na dachu do podłączenia domowych systemów energetycznych do magazynowania energii. Sunnova zapewnia również usługi back-up dla swoich produktów, naprawy, modyfikacje i wymianę części w razie potrzeby, a nawet pomoc w zakresie finansowania i ubezpieczenia.

Sunnova działa w 40 stanach USA i Puerto Rico i ma ponad 130 000 klientów. Firma spodziewa się osiągnąć 1,1 mld USD przychodów w 2023 roku, co oznacza wzrost o 37% w skali roku. Dzięki wzrostowi i szerokiemu portfolio usług solarnych, Sunnova staje się ważnym graczem w branży energii odnawialnej.

Andrew Percoco z Morgan Stanley widzi akcje Sunnova Energy jako atrakcyjną inwestycję ze 100% potencjałem wzrostowym. Percoco podkreśla również, że przejście na czystą energię jest niezbędne do walki z kryzysem klimatycznym i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, dlatego inwestowanie w zieloną energię stanowi nie tylko okazję finansową, ale również sposób na promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Podoba nam się ekspozycja NOVA na znacznie niedostatecznie spenetrowany rynek (4% amerykańskich gospodarstw domowych) z silnymi długoterminowymi perspektywami wzrostu. Istnieje kilka krótkoterminowych ryzyk, w tym potencjalne długoterminowe spowolnienie popytu w związku ze zmianami polityki w Kalifornii oraz ekspozycja na potencjalnie niestabilne środowisko finansowe, które może wywierać presję na akcje. W związku z tym widzimy, że jest to atrakcyjna okazja do kupna dla tych, którzy są gotowi zaakceptować krótkoterminową zmienność, ponieważ akcje są notowane poniżej wartości istniejących aktywów.

Oczekiwania analityków.

Tutaj ponownie widzimy, że Percoco nie jest zwolennikiem tej spółki. Ostatnio dołączyło do niego 12 innych analityków, którzy zgodzili się na cenę docelową wynoszącą około 33 USD za akcję.

Wniosek

Przejście na czystą energię i rosnący popyt na technologie oparte na energii odnawialnej tworzy przestrzeń dla dalszych innowacji i ekspansji. Należy pamiętać, że inwestowanie w akcje związane z zieloną energią może nieść ze sobą pewne ryzyko, takie jak zmienność rynku i regulacje, które mogą wpływać na wartość rynkową spółek. Jednak postępowi inwestorzy poszukujący możliwości długoterminowego wzrostu i zrównoważonego rozwoju powinni rozważyć inwestycje w spółki takie jak Stem, Inc. i Sunnova Energy International.

Biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie zieloną energią i jej rolę w zwalczaniu kryzysu klimatycznego, można przypuszczać, że inwestycje w energię odnawialną będą nadal zyskiwać na popularności. Znaczny wzrost akcji Stem i Sunnova świadczy o skupieniu się rynku na zrównoważonych źródłach energii i technologiach.

W przyszłości możemy oczekiwać, że sektor zielonej energii będzie się nadal rozwijał i zyskiwał na znaczeniu. Rządy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne są coraz bardziej świadome konieczności przejścia na zrównoważone źródła energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał, umożliwiając dalszy wzrost i ekspansję firm takich jak Stem i Sunnova, a także zapewniając możliwości inwestycyjne dla tych, którzy chcą wspierać zrównoważony rozwój i walczyć z kryzysem klimatycznym.

Podsumowując, inwestycje w zieloną energię stanowią wyjątkową okazję dla osób poszukujących połączenia zysków finansowych ze wsparciem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.