S&P 500 ^GSPC 5,309.83 +0.12%
Nvidia NVDA $949.70 +2.69%
Tesla TSLA $174.43 -1.71%
Microsoft MSFT $424.62 +1.05%
Apple AAPL $191.26 +0.73%
Alphabet GOOG $178.42 +0.64%
Meta META $469.30 -0.55%
Amazon AMZN $183.86 -0.45%

Temiz enerjiye yatırım yapmak mı istiyorsunuz? O halde analistlere göre bu 2 hisse senedini kaçırmamalısınız.

Çetin Tilki
12. 4. 2023
6 min read

Bugün analistlerin gelecek vaat ettiğine inandığı çok ilginç bir sektöre bakacağız. Bu, hükümetlerin çeşitli hamlelerinden ve ayrıca toplumun genel yapısından kaynaklanıyor. Aslında bu sektörde Morgan Stanley analisti Andre Percoco'nun beğendiği 2 hisse senedi var.

Yeşil enerji ekonomisi, geleneksel fosil yakıtlardan sürdürülebilir ve yeşil enerji kaynaklarına geçişi teşvik eden sosyal ve politik faktörlerle birlikte hızlı bir büyüme yaşıyor. Bu eğilim, özellikle temiz enerji alanında yatırım fırsatları sunuyor. Morgan Stanley'de analist olan Andrew Percoco, yenilenebilir enerjide potansiyel görüyor ve %100 veya daha fazla büyüme potansiyeli olan iki hisse senedi öneriyor.

Stem, Inc. $STEM+1.5%

Hisse Senedi Fiyat Grafiği.

Bu hisse senetlerinden ilki, yenilenebilir enerji, enerji depolama ve yapay zekayı birleştiren yenilikçi bir temiz enerji şirketi olan Stem, Inc. Stem, akıllı batarya sistemleri ve yerinde enerji üretimi, şebeke gücü ve depolanan enerji arasındaki bağlantıyı optimize eden yapay zeka destekli bir platform sunuyor. Şirketin müşterileri enerji maliyetlerinde %30'a varan tasarruf sağlayabiliyor.

Stem'in Athena platformu, kendi sınıfında en yaygın kullanılan sistem olarak kabul ediliyor. Yapay zekası uzun bir süre boyunca eğitilerek türünün en verimli yazılımı haline getirilmiştir. Platform dünya çapında mevcuttur ve 75 yargı bölgesinde faaliyet göstermektedir. Stem, adreslenebilir pazarının 2050 yılına kadar 1,2 trilyon dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Stem, 2022'de 363 milyon dolarlık gelirle, bir önceki yıla göre %186'lık bir artışla şimdiden güçlü bir büyüme gösteriyor. Morgan Stanley'den Andrew Percoco, Stem hisselerini %103 artış potansiyeli ile cazip bir yatırım olarak görüyor.

STEM'in yazılım odaklı stratejisini, enerji depolama pazarında oynamak için uygun bir yol ve hissenin diğer enerji depolama hisselerine göre mevcut %20 iskontosuyla çok düşük değerde olan uzun vadeli bir büyüme itici gücü olarak görmeye devam ediyoruz... STEM'i gelişen pil tedarik zincirinin önemli bir yararlanıcısı olarak görüyoruz ve eski depolama ekipmanı ile güneş izleme arasında cazip bir çapraz satış fırsatı görüyoruz.

Analist Beklentileri.

Gördüğümüz gibi, Percoco bu hissede önemli bir yükseliş bekleme konusunda yalnız değil. Kısa bir süre önce hisse başına 13,63 dolarlık bir hedef fiyat üzerinde anlaşan 8 analist katıldı.

Sunnova Energy International $NOVA-3.2%

Hisse fiyat grafiği

Önerilen ikinci hisse senedi, güneş enerjisi alanında lider olan Sunnova Energy International $NOVA-3.2% 'dır. Sunnova, çatı panellerinin kurulumundan ev güç sistemlerinin enerji depolamaya bağlanmasına kadar güneş enerjisi kurulum sürecinin tüm yönlerini ele almaktadır. Sunnova ayrıca ürünleri için yedekleme hizmetleri, onarımlar, modifikasyonlar ve gerektiğinde parça değişimleri ve hatta finansman ve sigorta konusunda yardım sağlar.

Sunnova 40 ABD eyaletinde ve Porto Riko'da faaliyet göstermektedir ve 130.000'den fazla müşteriye sahiptir. Şirket, 2023 yılında bir önceki yıla göre %37'lik bir artışla 1,1 milyar dolar gelire ulaşmayı bekliyor. Büyümesi ve geniş güneş enerjisi hizmetleri portföyüyle Sunnova, yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline geliyor.

Morgan Stanley'den Andrew Percoco, Sunnova Enerji hisselerini %100 yukarı yönlü potansiyele sahip cazip bir yatırım olarak görüyor. Percoco ayrıca iklim kriziyle mücadele etmek ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için temiz enerjiye geçişin şart olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla, yeşil enerjiye yatırım yapmak sadece finansal bir fırsat değil, aynı zamanda sürdürülebilirliği ve çevre korumasını teşvik etmenin bir yoludur.

NOVA'nın güçlü uzun vadeli büyüme beklentileri ile önemli ölçüde az nüfuz edilmiş bir pazara (ABD hanelerinin %4'ü) maruz kalmasını seviyoruz. Kaliforniya'daki politika değişiklikleri nedeniyle talepte uzun vadeli potansiyel bir yavaşlama ve hisse senedi üzerinde baskı oluşturabilecek potansiyel olarak değişken bir finansal ortama maruz kalması da dahil olmak üzere birkaç yakın vadeli risk vardır. Bununla birlikte, hisse senedi mevcut varlıklarının değerinin altında işlem gördüğü için bunu kısa vadeli oynaklığı kabul etmeye istekli olanlar için cazip bir satın alma fırsatı olarak görüyoruz.

Analist Beklentileri.

Burada da Percoco'nun bu şirket söz konusu olduğunda pek de istekli olmadığını görebiliyoruz. Kısa bir süre önce, hisse başına yaklaşık 33 dolarlık bir fiyat hedefi üzerinde anlaşan diğer 12 analist de ona katıldı.

Sonuç

Temiz enerjiye geçiş ve yenilenebilir enerjiye dayalı teknolojilere yönelik artan talep, daha fazla yenilik ve genişleme için alan yaratmaktadır. Yeşil enerji hisselerine yatırım yapmanın, şirketlerin piyasa değerini etkileyebilecek piyasa oynaklığı ve düzenleme gibi belirli riskler taşıyabileceğini unutmamak önemlidir. Ancak, uzun vadeli büyüme ve sürdürülebilirlik fırsatları arayan ilerici yatırımcılar Stem, Inc. ve Sunnova Energy International gibi şirketlere yatırım yapmayı düşünmelidir.

Yeşil enerjiye olan ilginin giderek artması ve iklim kriziyle mücadeledeki rolü göz önüne alındığında, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların ilgi görmeye devam etmesi muhtemeldir. Stem ve Sunnova'nın hisselerindeki önemli büyüme, piyasanın sürdürülebilir enerji kaynakları ve teknolojilerine odaklandığını gösteriyor.

İleriye dönük olarak, yeşil enerji sektörünün büyümeye ve önem kazanmaya devam etmesini bekleyebiliriz. Hükümetler, işletmeler ve bireyler sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçme ve sera gazı emisyonlarını azaltma ihtiyacının giderek daha fazla farkına varıyor. Bu eğilimin devam etmesi, Stem ve Sunnova gibi şirketlerin daha da büyümesine ve genişlemesine olanak sağlaması ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek ve iklim kriziyle mücadele etmek isteyenler için yatırım fırsatları sunması muhtemeldir.

Sonuç olarak, yeşil enerji yatırımları, finansal kazançları sürdürülebilir kalkınma ve çevrenin korunmasına destekle birleştirmek isteyenler için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmemektedir. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.