S&P 500 ^GSPC 5,309.12 +0.11%
Nvidia NVDA $950.20 +2.75%
Tesla TSLA $174.67 -1.57%
Microsoft MSFT $424.36 +0.99%
Apple AAPL $191.21 +0.71%
Alphabet GOOG $178.53 +0.70%
Meta META $468.66 -0.69%
Amazon AMZN $183.76 -0.51%

Branża pojazdów autonomicznych ma szansę na gwałtowne, 1000-procentowe zyski

Każda duża firma z branży spożywczej i logistycznej zamierza przetestować autonomiczne dostawy i transport ciężarowy w 2022 r., a niektórzy ważni gracze już teraz uruchamiają pełne usługi robo-taxi, które mogą przynieść tym firmom ogromne zyski w stosunkowo krótkim czasie. Analitycy spodziewają się, że może to być nawet 10-krotność!

Rok 2022 może okazać się przełomowy dla pojazdów autonomicznych.

Z powodu wojny na Ukrainie rosną ceny gazu i metali . Wysokie ceny gazu sprawiają, że jazda samochodem zasilanym gazem jest kosztowna. Tymczasem rosnące ceny metali sprawiają, że produkcja samochodów elektrycznych jest bardzo kosztowna. Dlatego też, niezależnie od tego, w którą stronę zwrócą się konsumenci, koszty osobistego transportu samochodowego będą prawdopodobnie bardzo wysokie w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy.

W miarę wzrostu niezwykle wysokich kosztów indywidualnego transportu samochodowego konsumenci będą prawdopodobnie kwestionować potrzebę posiadania własnych pojazdów. Rzeczywiście, dzisiejszy hiperpołączony świat pozwala nam wezwać Ubera $UBER-1.7% lub Lyfta $LYFT-4.0% praktycznie z każdego miejsca. Ceny usług Uber i Lyft będą jednak nadal rosły ze względu na inflację płacową.

Ostatecznym rozwiązaniem jest oczywiście autonomiczna jazda - usługa ride-sharingowa oparta na autonomicznych samochodach. Usługa taka znacznie obniży koszty osobistego transportu samochodowego ponoszone przez konsumentów. To naprawdę jest przyszłość - mówią osoby zaangażowane w projekt. Pojazdy autonomiczne są już w pewnym stopniu wykorzystywane w USA.

Firma Uber Eats wykorzystuje flotę samochodów bez kierowcy w całym kraju do dostarczania żywności i innych towarów. W Houston firma Domino's $DPZ+0.3% dostarcza pizzę autonomicznie za pomocą mini samochodów samojezdnych. Firma 7-Eleven uruchomiła w Kalifornii własną usługę autonomicznej dostawy. Firma Kroger ( $KR-0.5% ) wykorzystuje AV do dostarczania produktów spożywczych w Phoenix i Houston. Firma FedEx $FDX-0.9% również testuje autonomiczne dostawy w Houston. Z kolei firma TuSimple ( $TSP-5.7% ) autonomicznie jeździ ciężarówkami po Phoenix.

Autonomiczny pojazd pizzerii Dominos.

Może Ci się wydawać, że wszystko, o czym do tej pory napisałem, dotyczy transportu towarów, a nie ludzi. Ale tak właśnie wszystko się zaczyna. Ta rewolucja zaczyna się od testowania technologii autonomicznej w transporcie towarów. Ceną błędu jest cena towaru - nie życia ludzkiego. Następnie, gdy okaże się, że towary są bezpieczne, firmy będą wykorzystywać tę samą technologię do transportu ludzi.

Waymo firmy Google $GOOG+0.7% ogłosiło w zeszłym tygodniu, że uruchamia w pełni autonomiczną usługę robo-taksówki w San Francisco.

Wojna rosyjsko-ukraińska tylko dolewa oliwy do ognia, który i tak już płonie bardzo gorącym płomieniem.

Wynik? W ciągu kilku lat samojezdne ciężarówki i furgonetki będą stanowiły większość światowej sieci logistycznej. Do 2030 r. samokierujące się samochody będą wszechobecne, przewożąc nie tylko towary, ale także Ciebie i mnie. Mówimy tu o zmianie paradygmatu nie tylko na wartym wiele bilionów dolarów rynku transportowym, ale także o fundamentalnej przebudowie branży ubezpieczeniowej, opieki zdrowotnej, turystyki, przemysłu naftowego i gazowego - i wielu innych. Przewiduje się, że rewolucja AV wniesie do światowej gospodarki 7 bilionów dolarów - każdego roku!

Cruise pod $GM-1.3%, Tesla $TSLA-1.6%, Waymo $GOOG+0.7% firmy Alphabet i Aurora Innovation Inc $AUR-3.8% są jednymi z wielu firm, które zamierzają wdrożyć technologię w pełni autonomicznych pojazdów w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, niezależnie od tego, czy federalne organy regulacyjne na to pozwolą, czy nie. Nie należy jednak traktować tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako punkt widzenia inwestora indywidualnego. Pisząc ten artykuł, korzystałem z danych Investorplace.com

Jeśli podobają Ci się takie artykuły, możesz mnie śledzić, aby niczego nie przegapić.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet