S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Anna Píchová: Myslím si, že vhodná doba pro navýšení pozice v Microsoftu ještě přijde

Pavel Botek
12. 4. 2023
6 min read

Analytička Anna Píchová nám v tomto rozhovoru hodnotí vývoj na akciových trzích v roce 2023 a své sázky na technologické lídry jako je například Microsoft. Co se týče investic, stále vidí příležitosti pro výběr kvalitních společností, jako je třeba Teck Resources $TECK-2.1%, kterou nedávno zařadila do svého portfolia.

Anna Píchová

Anna Píchová je hlavní akciová analytička investiční skupiny Cyrrus (Cyrrus je investiční firma, která vznikla v roce 1995 a zabývá se obchodováním s cennými papíry a správou investic klientů).

Po necelém půl roce tu máme náš druhý rozhovor, Aničko, já bych se vás rád zeptal, jak prozatím hodnotíte dění v roce 2023 na akciových trzích? Vyvíjí se situace dle vašeho očekávání? 

Situace v prvním kvartále byla více optimistická, než jsem očekávala. Zejména se to týkalo úvodu letošního roku. Také valuace se vyhouply na mírně vyšší úrovně, než by dávalo smysl s ohledem na výši úrokových sazeb. Nicméně mě nepřekvapuje vyšší volatilita v posledních týdnech, která je důsledkem celkové nervozity, kdy všichni tak nějak očekávají zpomalení a příchod recese, ale zatím makroekonomická data vycházejí solidní. Situace však je i nadále hodně příznivá pro stock-picking a některé tituly se dají vychytat na zajímavých cenách.

Myslíte si, že poslední navýšení úrokových sazeb Fedem bylo dobrým krokem, když vezmeme v potaz, co se dělo v bankovním sektoru? 

Domnívám se, že zvýšení úrokových sazeb bylo správným krokem. Stabilita cenové hladiny je jedním z cílů Fedu a signál, který vysílá, je podle mého názoru správný. Jak naznačují čísla, tak zvláště ve službách přetrvávající cenové tlaky a ekonomiku je tak potřeba nadále tlumit. Problémy jedné banky, které byly způsobeny špatným řízením rizik a likvidity, by neměly způsobit odklon od plnění mandátu.

Jak vůbec vnímáte situaci okolo těchto problémových bank?

Situace je připomenutím toho, jakou důležitou roli hraje ve finančním světě důvěra. Byla to i taková zkouška připravenosti regulátorů, kteří podle mého názoru celou situaci zvládli dobře. Jejich včasné zásahy, jak u SVB tak u CS, celé situaci pomohly.

Kde se podle Vás dá najít v této nejisté době útočiště, kam vložit volné prostředky?

Pokud dobu vnímáme jako nejistou a rizika se bojíme, tak je stále možnost využít vyšších úrokových sazeb a využít spoření nebo termínovaných vkladů. Úročení vkladů můžeme využívat také v případě, že čekáme na vhodnou investiční příležitost u některé z námi vyhlídnutých společností/sektorů. Jinak další způsoby a možnosti vždy záleží na každém investorovi a jeho přístupu k portfoliu. Co se týče mého přístupu obecně, tak já jsem svoji strategii neměnila a odpověď tak zůstane stejná jako při posledním rozhovoru. Takže u pravidelných investic zůstávám, k pár drobným změnám došlo jen u skladby portfolia. Prodávala jsem akcie BMW a před pár týdny zařadila do portfolia těžaře Teck Resources.

Od našeho posledního rozhovoru se také pěkně vytáhl Microsoft (konkrétně z 236 $ na dnešních 282 $). Přikupovala jste nakonec?

Nakonec jsem nepřikupovala a pozici nenavyšovala, řešila jsem primárně změnu brokera. Myslím si, že vhodná doba pro navýšení pozice ještě přijde.

Musíte být rozhodně spokojená, když vidíte, jaká chvála a potenciál se zmiňuje ve spojitosti s ChatGPT. Myslíte si, že by mohl být Microsoft dominantním hráčem s umělou inteligencí?

Microsoft jako první uvedl na trh produkt, který nemá obdoby a v tomto mnohým vypálil rybník. Někteří stále vnímají Microsoft jako „legacy“ firmu, která nemá co nabídnout a neinovuje. Tento narativ je však za mě již řadu let neplatný a posledními kroky to Microsoft dokazuje. Díky rychlé integraci ChatGPT do Bingu si Microsoft zajistil zajímavou pozici na poli umělé inteligence. Už se ukazuje, že by ChatGPT měl být hojně využívaný v některých oborech a tuto technologii tak budou chtít firmy využívat. Jelikož mnoho z těchto firem už využívá produkty Microsoftu, budou od Microsoftu odebírat i toto řešení. Umělá inteligence se neobejde bez výpočetního výkonu, takže ruku v ruce půjde i vyšší poptávka po Azure. Dojde tak k posílení pozice firmy na trhu. Takže se domnívám, že z Microsoftu může být dominantní hráč s umělou inteligencí. Tady bych chtěla jen podotknout, že i tahle mince má dvě strany. V tomto případě vyšší výdaje a investice na computing power ze strany Microsoftu.

Ujíždí v tomto směru Microsoft své konkurenci (například Googlu)?

Částečně ano – dle mého má Microsoft mírně lepší situaci a pozici na trhu. Nicméně i Google má umělou inteligenci nejen ve formě chatbotu Bard, ale využívá ji i ve vyhledávání a v navrhování příspěvků, kde je určitě dále. Zajímavý je rozdílný přístup, kdy každá z firem šla jinou cestou – Microsoft přes investici do OpenAI a téměř hotového produktu, zatímco Google jde cestou vlastního vývoje.

Máte pro $MSFT-0.3% stanovenou cílovou cenu, kde byste ráda prodávala, nebo jde zkrátka o long investici bez nějakého přesnějšího očekávání? 

Cílovou cenu na základě DCF pro Microsoft mám, Microsoft je však pro mě long investice na horizont delší, než zachytí cílovka. O prodeji tak za současné situace a při současném vedení společnosti neuvažuji.

  • Líbil se vám dnešní rozhovor? Pokud ano, tak nás nezapomeňte sledovat, mým dnešním hostem byla Anna Píchová.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.