S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Anna Píchová: Myślę, że odpowiedni moment na zwiększenie pozycji w Microsofcie nadejdzie

Jaczek Vodiczka
12. 4. 2023
6 min read

W tym wywiadzie analityk Anna Píchová ocenia rynki akcji w 2023 roku i swoje zakłady na liderów technologii, takich jak Microsoft. Jeśli chodzi o inwestycje, nadal widzi możliwości wybierania spółek wysokiej jakości, takich jak $Teck-5.0% Resources, które niedawno dodała do swojego portfela.

Anna Píchová

Anna Píchová jest głównym analitykiem kapitałowym w Cyrrus Investment Group (Cyrrus jest firmą inwestycyjną założoną w 1995 roku, która zajmuje się handlem papierami wartościowymi i zarządzaniem inwestycjami klientów).

Po niespełna pół roku mamy tutaj nasz drugi wywiad, Anno, chciałbym Cię zapytać, jak oceniasz dotychczasowe wydarzenia w 2023 roku na rynkach akcji? Czy sytuacja rozwija się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami?

Sytuacja w pierwszym kwartale była bardziej optymistyczna niż się spodziewałem. Szczególnie dotyczyło to początku tego roku. Wyceny wzrosły też do nieco wyższych poziomów niż miałoby to sens, biorąc pod uwagę poziom stóp procentowych. Nie dziwi mnie jednak większa zmienność w ostatnich tygodniach, która jest wynikiem ogólnej nerwowości, gdzie wszyscy jakby oczekują nadejścia spowolnienia i recesji, ale jak na razie dane makroekonomiczne wypadają solidnie. Sytuacja pozostaje jednak bardzo korzystna dla stock-pickingu i niektóre tytuły można zgarnąć po ciekawych cenach.

Czy uważa Pan, że ostatnia podwyżka stóp procentowych przez Fed była dobrym posunięciem, biorąc pod uwagę to, co działo się w sektorze bankowym?

Myślę, że podwyżka stóp procentowych była właściwym posunięciem. Stabilność poziomu cen jest jednym z celów Fedu i sygnał, który wysyła, jest moim zdaniem właściwy. Jak sugerują liczby, presja cenowa utrzymuje się, zwłaszcza w usługach, więc gospodarka musi być nadal tłumiona. Problemy jednego banku, które były spowodowane złym zarządzaniem ryzykiem i płynnością, nie powinny spowodować, że odstąpi on od wypełniania swojego mandatu.

Jak w ogóle postrzega Pan sytuację wokół tych banków z problemami?

Sytuacja ta przypomina o ważnej roli, jaką w świecie finansów odgrywa zaufanie. Był to również swoisty test gotowości regulatorów, którzy moim zdaniem dobrze poradzili sobie z całą sytuacją. Ich wczesna interwencja, zarówno w przypadku SVB, jak i CS, pomogła całej sytuacji.

Pana zdaniem, gdzie można znaleźć schronienie w tych niepewnych czasach, gdzie można ulokować wolne środki?

Jeśli postrzegamy czasy jako niepewne i jesteśmy niechętni do ryzyka, wciąż istnieje możliwość skorzystania z wyższych stóp procentowych i wykorzystania oszczędności lub depozytów stałych. Możemy również skorzystać z depozytów oprocentowanych, jeśli czekamy na odpowiednią okazję inwestycyjną w jednej z preferowanych przez nas spółek/sektorów. W przeciwnym razie, inne metody i opcje zawsze zależą od każdego inwestora i jego podejścia do swojego portfela. Jeśli chodzi o moje podejście w ogóle, to nie zmieniłem swojej strategii, a więc odpowiedź pozostaje taka sama jak podczas ostatniej rozmowy. Trzymam się więc regularnych inwestycji, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian w składzie portfela. Sprzedałem akcje BMW i kilka tygodni temu włączyłem do portfela spółkę górniczą Teck Resources.

Microsoft od naszej ostatniej rozmowy również ładnie podciągnął się w górę (konkretnie z 236$ do dzisiejszych 282$). Czy skończyło się na wykupieniu?

Ostatecznie nie przekupiłem i nie zwiększyłem pozycji, miałem do czynienia przede wszystkim ze zmianą brokera. Myślę, że czas na zwiększenie pozycji jeszcze nadejdzie.

Z pewnością muszą Cię cieszyć pochwały i potencjał wymieniany w związku z ChatGPT. Czy uważasz, że Microsoft może być dominującym graczem dzięki AI?

Microsoft jako pierwszy wprowadził na rynek produkt, który nie ma sobie równych i w tym spalił stawkę dla wielu. Niektórzy wciąż postrzegają Microsoft jako firmę "legacy", która nie ma nic do zaoferowania i nie wprowadza innowacji. Jednak ta narracja jest moim zdaniem nieważna od wielu lat, a ostatnie ruchy Microsoftu to potwierdzają. Dzięki szybkiej integracji ChatGPT z Bingiem, Microsoft zapewnił sobie ciekawą pozycję na polu AI. Już teraz widać, że ChatGPT powinno być szeroko stosowane w niektórych branżach, a więc firmy będą chciały korzystać z tej technologii. Ponieważ wiele z tych firm korzysta już z produktów Microsoftu, będą one również czerpać to rozwiązanie od Microsoftu. Sztuczna inteligencja nie może obejść się bez mocy obliczeniowej, więc większy popyt na Azure będzie szedł w parze. To z kolei umocni pozycję firmy na rynku. Uważam więc, że Microsoft może stać się dominującym graczem w zakresie AI. Chciałbym tu tylko zaznaczyć, że są też dwie strony tego medalu. W tym przypadku wyższe wydatki i inwestycje w moc obliczeniową przez Microsoft.

Czy Microsoft traci w tym względzie na rzecz swoich konkurentów (np. Google)?

Częściowo tak - moim zdaniem Microsoft ma nieco lepszą sytuację i pozycję na rynku. Jednak nawet Google posiada AI nie tylko w postaci chatbota Barda, ale także wykorzystuje je w wyszukiwaniu i projektowaniu postów, gdzie z pewnością jest dalej. Co ciekawe, każda z firm obrała inną drogę - Microsoft poprzez inwestycję w OpenAI i prawie gotowy produkt, natomiast Google idzie drogą samodzielnego rozwoju.

Czy masz cenę docelową dla $MSFT+0.3%, po której chciałbyś sprzedać, czy jest to po prostu długa inwestycja bez sprecyzowanych oczekiwań?

Mam cenę docelową opartą na DCF dla Microsoftu, ale Microsoft jest dla mnie długą inwestycją na horyzoncie dłuższym niż ujmuje to cena docelowa. Nie rozważam więc sprzedaży w obecnej sytuacji i z obecnym zarządem.

  • Czy podobał Ci się dzisiejszy wywiad? Jeśli tak, to koniecznie śledź nas, moim dzisiejszym gościem była Anna Píchová.

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.