S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Která akcie bank je teď nejlepší? | Hodnota vs cena

Daniel Holánek
12. 4. 2023
22 min read

Dnes se v článku dozvíte o akcích bank z pohledu hodnotového investování. Dozvíte se, které banky mají největší potenciál výnosu pro investora? Které jsou nejstabilnější a naopak, u kterých hrozí největší riziko bankrotu?

Banky dnes padají, jako ovoce ze stromu, a tak je potřeba rozumět tomu, co způsobuje jejich pády a jak se jim vyhnout?  Během čtení se také dozvíte, proč očekávám s bankou Raiffeisen bank (dále jen RB) výnos 20 %?

Co vůbec udělá 20 % ze 100.000 Kč během 30 let? Více, než 38 milionů Kč, to je dost, že?

Každopádně akcie Raiffeisen bank (dále jen RB) nejsou to jediné, na čem můžete u RB dneska vydělat. Pokud si u RB založíte během dubna účet, který je bez poplatků a budete tam platit kartou, která je taky bez poplatků, tak za prvních 6 měsíců můžete získat až 3.000 Kč. Pokud pro založení tohoto účtu použijete tento odkaz: https://bit.ly/RB1000DH podpoříte tím zároveň i moji tvorbu. Účet je založený za 10 minut, mimochodem já jsem na takových akcích už vydělal přes 10.000 Kč, takže pokud ještě u RB účet založený nemáte, tak si tuto akci určitě nenechte ujít.

Pojďme ale zpět k investování a řekněme si, co taková akcie, která nám udělá ze 100.000 Kč 
38,4 milionů Kč během 30 let musí splňovat?

Pokud chceme vydělat opravdu velké peníze na investování do akcií, pak akcii musíme kupovat, pokud je jednoznačně levná. V opačném případě nelze na akcii vydělat větší zisky. Zároveň zisky, které bude akcie generovat, musí být udržitelné a současně musí být udržitelný i její růst. Ve chvíli, kdy by akcie vydělala 20 % pouze jeden rok a poté zbankrotovala, by nám k ničemu nebyla. K tomu navazuje samozřejmě nízké riziko krachu. My totiž nechceme, aby akcie zbankrotovala, protože i po těch 30 letech ji pořád budeme chtít někomu prodat.

Když se podíváme na cenu akcie, tak ta se vyjadřuje mezi investory poměrem PE, což znamená poměr ceny k zisku akcie. Příkladem (A:) může být například akcie, která bude stát 1.000 Kč a bude generovat zisk 100 Kč, pak PE je v tomto případě 10.

Zde na příkladu (B:) si ukážeme právě to, proč je tak nutné, aby nákupní cena akcie byla levná. Ve chvíli, i kdyby Vám firma vydělávala 5x tolik, vy nakoupíte akcii za 10.000 Kč, zisk máte 500 Kč, ale výnos na této akcii budete mít pouze 5 %. Ve vyjádření PE by to bylo tedy 20. Pokud nevíte, jak si převést PE do výnosu, pak je to 100/PE a vyjde Vám roční výnos -  v tomto případě je to těch 5 %.

Nyní se podíváme na udržitelnost zisků a růst firmy, tak se můžeme podívat např. na firmu Tesla, která krásně poslední roky roste. Nárůst vlastního kapitálu (dále jen VK), roste zhruba 50 % ročně. Bohužel je podle mého názoru tento růst dlouhodobě neudržitelný, a pokud bude udržitelný, pak to bude spíše náhoda, než něco predikovatelného, protože veškerý nárůst hodnoty VK je způsobený emisemi akcií.

Na modrých sloupcích můžeme vidět, kolik firma emitovala akcií X(krát) jaká byla zrovna tržní cena akcie. Tuto hodnotu vlastně stáhla z trhu. Nárůst VK kromě roku 2022 byl menší, než to, za kolik firma prodala akcie. Tím pádem, kdyby cena akcie Tesly někdy klesla na normální PE, jako je vidět v ostatních automobilových firmách okolo 5 až 10, tak v ten moment se růst zastaví, protože firma nebude moct hodnotu z trhu stahovat. Je potřeba zmínit, že tohle je zjednodušený pohled, nakonec růst a udržitelnost závisí na mnoha faktorech, alespoň nám to ukáže, jakým způsobem můžeme uvažovat nad udržitelností zisku a růstu firmy.

Ještě, než se podíváme přímo na RB, tak doplním něco k riziku. Riziko je strašně komplikované, firma od firmy, segment od segmentu. To tu nebudu úplně do hloubky rozebírat, protože bychom nad tím strávili opravdu spousty času a možná ani to by nebylo úplně rozebrané do hloubky. Zde se tedy budeme bavit o takových základních ukazatelích rizika a zaměříme se spíše na cenu a udržitelnost.

V tomto článku se zejména zaměříme na porovnání konkrétních 3 bank a to: Bank of America (dále jen BOA), Erste group bank (dále jen Erste) a již zmiňovaná RB. Proč jsem na porovnání vybral Erste k RB? Z toho důvodu, že Erste banka má velmi podobný byznys, jako RB. Obě banky jsou ze střední Evropy, působí na ně úplně stejná legislativa, takže jsou si opravdu velmi podobné. BOA jsem vybral proto, abychom měli nějaký americký protějšek. Amerika obecně je dost odlišná, protože tam mají jinou centrální banku a taky jinou politiku. Jak ale můžeme vidět dneska, trhy jsou globalizací a mezinárodním obchodem tak propojené, že ve chvíli, kdy Amerika začne zvedat úrokové sazby, tak i evropská centrální banka zvedá úrokové sazby, takže tam nejsou zas až takové rozdíly. Proto budeme porovnávat americký trh, protože hodně investorů investuje právě do Ameriky. Proč tedy zrovna BOA? Mimo jiné je to jedna z hodnotově smysluplnějších bank Ameriky, obecně je to v Americe spíše předražené a zároveň ji drží Warren Buffett – nejúspěšnější investor historie. Můžeme si na tom ukázat, jak je někdy trošku iracionální investovat pouze do jednoho trhu, protože Warren Buffett investuje pouze do Ameriky a podle mě a možná i podle Vás, po tom, co Vám ukážu tato data je BOA je rozhodně hodnotově ne tak zajímavá, jako ty dvě ostatní banky a on přesto, že je to velký zarputilý investor a není ochotný investovat do jiného, než zmiňovaného amerického, tak přesto kupuje banku, která je na tom podle mě hodnotově mnohem hůře, než její 2 evropské protějšky (Erste a RB).

Ostatní banky dnes nebudeme řešit, protože jsem nenašel ani moc zajímavé banky, o kterých by stálo za to mluvit. Pokud vy o nějaké takové zajímavé bance, kterou já jsem přehlédl, víte, a zdá se Vám hodnotově zajímavá, tak mi pod článkem zanechte komentář a můžeme to spolu probrat.

Poslední věc, kterou je potřeba zmínit, než se vrhneme na samotné porovnávání bank. Tento článek je pouze ukázkou mých úvah a mého přemýšlení nad tím, proč JÁ jsem se rozhodl koupit akcie RB a nekupovat jiné banky.

TOTO NENÍ INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ! NEINVESTUJTE DO NIČEHO, ČEMU NEROZUMÍTE!

Na tomto obrázku vidíme srovnání již zmiňovaných 3 bank. Vidíme základní ukazatele, a co nás zajímá ze všeho nejvíce je tedy cena a kolik za tu cenu dostaneme zisku.

BOA: cena dnes je 28,67 $ a za posledních 12 měsíců vytvořila zisk 3,13 $. Z toho nám plyne to červené PE Ratio 9,16 $ ovšem tohle nám až tak neřekne, protože zisk za posledních 12 měsíců může být extrém. Může to být velmi vysoká hodnota, nebo naopak velmi nízká hodnota. Proto je dobré si udělat průměrný zisk na akcii, který v případě BOA je zhruba 2,85 $. Pokud tento průměrný zisk srovnáme s aktuální cenou, pak se dostaneme na PE průměrného zisku 10,06 $.

ERSTE: zde je současná cena 30,33 €, PE Ratio se nám z posledních 12ti měsíců vychází na 5,7. Jak můžeme vidět, tak průměrné EPS je 3,51 €,  zatímco za posledních 12 měsíců to byl trochu extrém 5,32, tak tady průměrný zisk na akcii 3,51 € když srovnáme s cenou 30,33 €, dostaneme se na průměrné PE na základě současné ceny 8,64.

RB:  ve chvíli, kdy byl článek psán, činila cena akcie 13,76 €, tady můžete vidět, že průměrné PE je pouze 1,47, výše v článku jsem již zmiňoval, jak z toho vypočítat očekávaný zisk (100/PE), v tomto případě by nám vyšlo 100/1,47 = 68 % roční zisk, to je ale nesmysl. Pokud si uděláme průměrné EPS, tedy zisk na akcii za posledních 10 let, pak RB dosahuje zhruba 3,01 € na akcii. Za posledních  12 měsíců byl ale zisk na akcii byl 9,38 €, čili RB za posledních 12 měsíců udělala mnohem větší zisk, než běžně dělává. Srovnání s běžným ziskem, tak se dostaneme na průměrné PE 4,57, z toho můžeme vygenerovat, že bychom mohli mít zisk i přes 20 %. Je nutno ale podotknout, že se stále bavíme pouze o ceně, která nám říká, jestli je vůbec firma schopná tohle vygenerovat.

Proto si teď ukážeme, zda je možné, jestli si firma tuto ziskovost udrží a jaká jsou zde rizika. Než odejdeme od ceny, zde je srovnání, za kolik firma obchoduje normálně a za kolik je to dnes.

BOA: není to žádný extrém, že je v dnešní době tak drahá ve srovnání s evropskými protějšky. BOA se obvykle obchoduje za více než 12ti násobek svého zisku, dnes za více než 10ti násobek, tedy je o nějakých 17 – 18 % levnější, než běžně bývá.

ERSTE: normálně se obchoduje za trochu více, než 10ti násobek svého zisku, dnes je pod 9ti násobkem svého zisku. Je tedy o něco levnější, nelze tedy u ní předpokládat, že by ji trh vystřelil někam k 20 PE. Může se to samozřejmě stát, na trhu se může stát naprosto cokoli, ale zrovna u ERSTE je to méně pravděpodobné, než u BOA, protože ta se běžně obchoduje za výše násobky svého zisku.

RB: obvykle se obchoduje za více než 7mi násobek svého zisku, minimálně ve srovnání 10 let. Dnes se obchoduje za necelý 5ti násobek svého zisku (konkrétně tedy za 4,57). Z tohoto pohledu je tedy RB nejenom dnes, ale celkově jde spíše o levnější banku.

VÝKON

Nyní se pojďme věnovat ukazatelům výkonu. Ty nám řeknou, jestli je firma schopna takovýchto zisků dlouhodobě dosahovat. Ukazatele výkonu popisují, jak se ve firmě tvoří hodnota, která se později v účetnictví projevuje tak, že nám vzroste vlastní kapitál (dále jen VK), firma vyplácí dividendy nebo skupuje akcie.

Prvním ukazatelem výkonu je tempo růstu VK

BOA: za posledních 5 let vidíme, že vůbec neroste. Z účetního pohledu je stále stejná a taky vzhledem k tomu, že máme inflaci, její reální hodnota spíše lehce klesá.

ERSTE: tuto firmu můžeme označit jako „rostoucí“ firmu, jak se v dnešní době může tvrdit i o Netflixu, nebo Googlu. Je to firma, která investuje, rozšiřuje se a její VK roste zhruba o nějakých 5,5 %.

RB: zde můžeme vidět, že RB vzrostla skoro o 11 % ročně, tedy růst účetní hodnoty je zde jednoznačně největší.

Dalším faktorem je tempo skupovaní vlastních akcii

BOA: rozhodně skupuje nejvíce vlastních akcií. Skoro 5 % akcií za rok, což může způsobit to, že pokud máme např. firmu, která má 1 milion akcií a my si koupíme 1, tak na začátku máme 1 miliontinu. Pokud by ale tímto tempem firma skoupila 50 % všech svých akcií, pak už nemáme 1 miliontinu firmy, ale už budeme mít jednu 500ti tisícinu, tedy náš podíl ve firmě bude dvojnásobný. Skupování vlastních akcií je dobré, pokud je co nejvyšší, a z tohoto pohledu je na tom BOA rozhodně nejlépe.

ERSTE: ve srovnání s BOA skupuje opravdu málo akcií, necelé 0,5 % ročně

RB: zde spíše poslední roky lehce emitovala. Nejsou to žádné extrémy, jak byly zřejmé u firmy Tesla, ale něco mezi 1,5 – 2 % ročně akcií emitují, díky čemuž pak získávají kapitál, ze kterého mohou budovat firmu a svůj VK.

Poslední známkou toho, že se ve firmě dobře tvoří hodnota, je průměrná čistá dividenda za poslední 3 roky.

BOA: vyplácí nejmenší čistou dividendu i přesto, že v Americe mají pouze 15% daň z dividendy. Čistou dividendu zde mají pod 2,5 %.

ERSTE: za poslední 3 roky vyplatilo necelé 4 % a to jsou v Evropě mnohem větší daně z dividend, než v Americe.

RB: vyplatila přes 6 % vůči aktuální ceně opět i přes to, že je v Evropě mnohem vyšší daň z dividend.

Dividendy vzhledem k zisku

Pokud stáhneme dividendu vzhledem k zisku, pak ano, tohle není úplně klasický hodnotový ukazatel, protože to nám ohledně toho, jak se tam tvoří hodnota, až tolik neřekne. Spíše můžeme říct, že přecházíme do sledování rizik. Dividenda vzhledem k zisku nám řekne to, kolik firma z vygenerovaného zisku (např. 1.000 $) vyplatí na dividendě. Tedy z 1.000 $ vyplatí 500 $, pak máme 50% dividendu vzhledem k zisku. Pokud by zisk hodně klesl, pak by firma musela snížit dividendu, nebo by ji vyplatila z něčeho jiného, třeba ze svých vlastních zdrojů, rezerv atp., což by bylo rizikové. Mít nízký poměr dividendy vzhledem k zisku je rozhodně dobré.

Na tomto grafu vidíme, že nejhůře je na tom banka Erste, která vyplácí skoro 45 % dividendy vůči zisku. Tohle není moc dobrý ukazatel a v budoucnu by se mohlo stát, že nastane riziko. Buď dividenda bude snížená, nebo se může také stát, že firma bude ohrožovat sama sebe.

Nejlépe je na tom RB, která vyplácí zhruba 20 % dividendy vůči svému zisku.

Dalším z „výkonových“ ukazatelů, která už ale také trochu zachází do hodnocení rizika, je čistá marže. Marže umožňuje nejen dosahovat vyšších výnosů, rentability vlastních aktiv, rentability celkových aktiv, ale také umožňuje rychlejší růst firmy, růst VK, protože s větší marží nemusí firma tolik zainvestovat, aby zisku dostála a tím pádem růst VK poměrově, nebo relativně roste mnohem rychleji. Firma, která má vysokou čistou marži je i stabilnější při konkurenčním tlaku. Např. máte 2 firmy, firma č. 1 má nízkou marži 5 %, firma č. 2 naopak vysokou marži 20 %. V momentě konkurenčního boje firmy budou nuceny snižovat ceny, aby získaly zákazníky. Při snížení ceny obou firem o 10 % dochází u firmy č. 1 k 5% ztrátě, zatímco firma číslo 2  drží stále zisk 10 %. Z tohoto pohledu je čistá marže naprosto zásadní.

Na tomto grafu vidíme, že nejvyšší čistou marži má RB, poté BOA a nejnižší marži má Erste. Na druhou stranu, všechny 3 zmiňované banky mají čistou marži opravdu vysokou a z tohoto pohledu se není čeho obávat.

RIZIKO

Nyní se budeme věnovat čistým ukazatelům rizika. Prvním z nich je rentabilita vlastního kapitálu (dále jen ROE).  ROE se také „přelévá“ do ukazatelů výkonu, ale dle mého názoru je to spíše ukazatel rizika.

Při nízké ROE nám to ukazuje, že firma není schopná efektivně hospodařit se svým kapitálem. Pokud by ROE byla hodně nízká, třeba pod 5 %, pak nám to říká, že peníze jsou do firmy „nalévány“ od akcionářů, pak výnos z peněz, které zainvestují, je pouze pod 5 %, což je samozřejmě strašně málo. Obecně dnes v bankovním sektoru vidíme nízké ROE, všechny banky jsou pod 10 %. Je to také dáno tím, v jaké části ekonomického cyklu dnes jsme. Nyní rostou úrokové sazby, poslední léta byly nízké. V důsledku toho jsou nyní rentability u bank spíše nižší. V ten moment, kdy budeme z vysokých úrokových sazeb klesat k nižším, budou rentability u bank mnohem lepší.

Dalším ukazatelem rizika je rentabilita vlastních aktiv (dále jen ROA), ovšem u těchto bank to nemá smysl počítat, jelikož má banka rozvahu velice obsáhlou a tím pádem sledovat ROA, které s tou bankou nemají nic moc společného, ve většině případů jsou to vklady věřitelů, nebo půjčky od jiných bank a tím pádem nemá smysl se tím vůbec zabývat.

Zadluženost, což je jeden z ukazatelů, ale také ji nemá smysl sledovat, protože banka na tomto principu funguje a vydělává na rozdílu úroků.

Dalším ukazatelem, který u ostatních podniků nemá smysl sledovat, ale u bank je to extrémně důležité je Cash vůči vkladům.

Tento ukazatel nám říká, že v momentě, kdy věřitelé (lidé, kteří mají u banky své peníze) dojdou do banky a chtějí si vybrat peníze, tak jak rychle bance dojdou peníze v hotovosti (volná hotovost na vyplácení svých věřitelů) a kdy bude nucena sáhnout do jiných aktiv (např. prodávání dluhopisů apod.) Banky např. Silicon Valley Bank krachují zejména proto, že si věřitelé přišli pro své peníze, přestali bance věřit a začali si vybírat své vložené peníze. Banka neměla skoro žádný cash, měla téměř vše v dlouhodobých aktivech, nebo dokonce v dluhopisech. Nezbývalo nic jiného, než začít prodávat dluhopisy, jenže nyní máme rostoucí úrokové sazby a prodávat dluhopisy je velmi špatné pro banku a může to způsobit její bankrot. Držet vysoký cash vůči vkladům je naprosto klíčové pro banku, aby si mohla udržet svoji stabilitu. Lépe řečeno, je to minimálně dobrý ukazatel, že si banka udrží svoji stabilitu. Samozřejmě nic není při investování jisté, a můžeme se setkat i s extrémem, kdy 100% cash vůči vkladům nebude stačit.

Z hlediska tohoto ukazatele je na tom nejhůře BOA, která má pouze něco přes 10 % hotovosti vůči vkladům, Nejlépe je na tom RB, která drží dokonce přes 30 % cash vůči vkladům, tedy i kdyby došlo 30 % veškerých věřitelů banky a řekli: „Já si to chci hned teď vybrat!“, tak RB by to vybrala pouze ze svých rezerv na svých účtech a nemusela by prodat jediné svoje dlouhodobé aktivum. Oproti tomu, kdyby se stejná situace odehrála u BOA, tak prvních 10 % je schopna sama vyrovnat ze své volné hotovosti. Pro vyplacení zbylých 20 % by musela začít prodávat dluhopisy, nebo sáhnout na aktiva, která nebyla určena k tomu, aby se takto krátkodobě prodávala.

Securities (dlouhodobá finanční aktiva dále jen DFA) vůči celkovým aktivům

Nejsou tím ovšem myšleny poskytnuté úvěry, ale dlouhodobé dluhopisy, koupené akcie, nebo investiční instrumenty, které ta banka má, ale nemá v plánu je v krátké době prodávat. U tohoto typu aktiv, jako jsou již zmíněné dluhopisy, akcie, nebo jinak dlouhodobě poskytnuté peníze, nastane problém tehdy, kdy vyrostou úrokové sazby. Pak cena těchto aktiv jde dolů. Zatímco pokud má firma poskytnutý úvěr a pokud nemá dlouhodobé fixace, ale normálně poskytuje úvěry firmám, nebo domácnostem, nejen hypotéky, ale nějaké spotřebitelské úvěry, pak tam ta fixace bude, když moc, tak průměrně třeba 3 nebo 4 roky, obvykle průměr fixace není moc dlouhý. V momentě růstu úrokových sazeb, hodnota poskytnutých úvěrů zas tolik neklesne, protože při průměrné fixaci 3 roky vliv úrokových sazeb nemá velký vliv.

Oproti tomu, když banka investuje do DFA, jako to dělá BOA, kdy kupuje dluhopisy s dlouhodobou splatností např. od vlády, od jiných bank, nebo kupuje nějaké akcie, tak v ten moment vliv úrokových sazeb má na banku mnohem větší efekt. Z tohoto úhlu pohledu je BOA nejrizikovější z výše vybraných 3 kandidátů, ale na americký sektor je ještě docela „v pohodě“, protože pokud se podíváme opět na Silicon Valley Bank (zkrachovaná banka, o které se zmiňuji výše v článku), tak ta měla poměr securities vůči celkovým aktivům přes 50 %.

BOA: má dnes „pouze“ 37 %, což je podle mě pořád dost a tomu riziku, které jsem výše popsal, je hodně vystavená.

ERSTE: pouze nějakých 16 – 17 %, což můžeme říci, že je až zanedbatelné

RB: z tohoto pohledu nejméně riziková, pouze 11 – 12 % poměr securities vůči celkovým aktivům.

Tedy při růstu úrokových sazeb, což zažíváme právě v tuto chvíli, pak RB je jednoznačně nejméně riziková a nejhůře je na tom z tohoto pohledu BOA.

Na závěr ještě pár ukazatelů.

Když se podíváme na vývoj jejich zisků přes koeficient, protože v absolutních hodnotách nemá smysl porovnávat, tak zisk BOA za posledních 10 let vyrostl rozhodně nejvíce. Erste spolu s RB zas tolik nevyrostly. Podle mě je to dáno zejména proto, že jsou jiné trhy. Obecně v Americe rostly ziskovosti za posledních 10 let mnohem více.

Pokud se podíváme na pohled z hlediska tržeb, pak tržby nikde extra nerostou, v podstatě se to vše „plácá“ okolo hodnoty 1, což znamená, že tam nejsou vesměs žádné přírůstky. Ale RB v posledním roce udělala opravdu velmi pěkný zisk.

Tímto bych uzavřel výběr ukazatelů, které jsem si vybral pro dnešní porovnávání bankovního sektoru a proč jsem se rozhodl koupit si akcie RB a nekupovat si jiné banky.

Každopádně je potřeba ještě zmínit, že s analýzou bank nemám až takové zkušenosti, jako třeba s analýzou výrobních podniků, a tak se může stát, že mohu lehce něco přehlédnout. Pokud byste si tedy všimli něčeho, co jsem nezohlednil a zohlednit bych to měl, tak mi dejte vědět do komentářů a můžeme to spolu probrat.

Co se týče mojí pozice v RB, tak jsem ji poprvé koupil v březnu roku 2022 a od té doby v podstatě jenom přikupuji, protože ji zkrátka považuji za dobrou akcii s dobrou cenou.

Pokud by se Vám RB líbila a chtěli byste si ji koupit také, tak Vám v tom samozřejmě nic nebrání, ovšem články vychází se zpožděním, takže se cena nákupu akcie může pohybovat jinde, než za jakou cenu jsem ji koupil já a rentabilita Vaší investice bude mnohem menší.

Pokud by Vás zajímalo, co já dlouhodobě držím, tak můžete zdarma navštívit mé webové stránky https://danielholanek.cz/portfolio-2/ , kde uvidíte nejen přehled mého portfolia.

Nejaktuálnější informace o tom, co zrovna nakupuji, prodávám, atd., najdete na https://herohero.co/idh

Na úplný závěr mých investičních úvah jen dodám, že akciové portfolio v průměru překonávám průměrné akcie o 6,86 % ročně. Z dlouhodobého hlediska mé akciové portfolio, pokud si samozřejmě toto tempo udržím, tak bude dosahovat násobně větších zisků, než klasické akcie.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.