S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Zaczął się kryzys kredytowy: Ale według statystyk, firmy płacą najwięcej

Jaczek Vodiczka
13. 4. 2023
4 min read

Banki wkrótce zakręcą kurki z kredytami. W odpowiedzi na rosnące stopy procentowe i obawy o spowolnienie gospodarcze, standardy kredytowe ulegają zaostrzeniu, co utrudnia konsumentom i przedsiębiorstwom dostęp do kredytów. Dla niektórych grup kredytobiorców, zwłaszcza tych o niższych dochodach, kredyt staje się niemal nieosiągalny. Tendencja ta może przerodzić się w szerszy kryzys kredytowy, który dotknie całą gospodarkę.

Uzyskanie kredytu stało się trudniejsze od czasu, gdy amerykańska Rezerwa Federalna zaczęła podnosić stopy procentowe. Ponadto ostatni kryzys bankowy wzbudził obawy, że standardy kredytowe zostaną jeszcze bardziej zaostrzone, co może doprowadzić do potencjalnie szkodliwego kryzysu kredytowego.

Według ankiety przeprowadzonej przez Rezerwę Federalną wśród starszych oficerów kredytowych, prawie 45% banków utrudniło przedsiębiorstwom uzyskanie kredytów komercyjnych i przemysłowych w czwartym kwartale 2022 r. Rynek kredytówkomercyjnych i przemysłowych o wartości 2,8 bln dolarów pomaga firmom kupować sprzęt i zatrudniać pracowników. Środki podjęte przez banki obejmowały podniesienie minimalnych ocen kredytowych i minimalnych płatności oraz zmniejszenie limitów kredytowych. Co więcej, to zacieśnienie nastąpiło jeszcze przed "eksplozją" Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Ponieważ udzielanie pożyczek jest istotną częścią wzrostu gospodarczego, inwestorzy obserwują, jak banki i inni pożyczkodawcy unikają ryzyka. Opublikowana w zeszłym tygodniu ankieta Banku Rezerwy Federalnej w Dallas dała rynkom obraz tego, co działo się w regionalnych instytucjach finansowych od czasu upadku banków. Pożyczki dla konsumentów spadły, a standardy i warunki udzielania pożyczek "nadal gwałtownie się zaostrzały" przy znacznym wzroście kosztów kredytu.

"Zaczął się kryzys kredytowy" - powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Apollo Global Management, w reakcji na raport Dallas Fed.

Torsten Slok

Jak więc wygląda zacieśnione środowisko kredytowe dla kredytobiorców? Według dokumentu z 2014 roku na stronie Rezerwy Federalnej, kryzys kredytowy to "dramatyczne pogorszenie dostępu firm i konsumentów do kredytu bankowego."

Banki mają dwie główne obawy, powiedział Brett House, profesor praktyki zawodowej w dziedzinie ekonomii w Columbia Business School. Pierwszym jest to, czy kredytobiorcy stojący w obliczu wyższych stóp procentowych mogą sobie pozwolić na spłatę i obsługę swoich kredytów. Druga koncentruje się na zdolności banku do utrzymania płynności, tak aby w przypadku, gdy deponenci wyciągną swoje pieniądze, bank miał gotówkę na zaspokojenie tych żądań.

W ten sposób banki chronią płynność, co może prowadzić do większych przeszkód dla potencjalnych kredytobiorców i rozlać się na kryzys kredytowy.

Badanie Fedu wykazało znaczny wzrost netto banków podnoszących standardy kredytowe dla kredytów na kartach kredytowych oraz nieznaczne zaostrzenie wymagań dla kredytów samochodowych i innych kredytów konsumenckich.

"Nie ma twardej i szybkiej reguły regulacyjnej w tych sprawach. Każdy bank będzie stosował te standardy kredytowe inaczej".

Mediana punktacji kredytowej konsumentów wynosi 700, więc wnioskodawcy kredytowi z tym wynikiem lub wyższym powinni uzyskać zatwierdzenie dla gruntów i uzyskać konkurencyjne stawki, powiedział. Slok powiedział, że banki mogą również wymagać i szukać długiej historii zatrudnienia, stałego lub wyższego poziomu dochodów i rozważyć, czy mają długoterminowe relacje z potencjalnymi kredytobiorcami.

"Może to oznaczać, że musisz mieć wyższy dochód i lepszą historię, aby zapewnić bank, że jeśli stracisz pracę, zachorujesz lub zobaczysz jakiś inny dip w swoim dochodzie, że masz aktywa, które możesz wyciągnąć, aby nadążyć z płatnościami kredytu", powiedział.

"Tighter lending standards can have a big impact on adjustable-rate loans versus fixed-rate loans, said CFRA equity analyst Alexander Yokum. Średnia stopa hipoteczna płacona przez większość Amerykanów "ledwie wzrosła", gdy kupowali domy przed rozpoczęciem ostatniego cyklu stóp Fed.

Wykres z Rezerwy Federalnej pokazuje odsetek banków, które zaostrzają standardy dla kredytów biznesowych.

Uwaga, to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.