S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Investice do vesmírného sektoru může být zrádná. Tohle je ale nejlepší způsob

Dominik Petrnoušek
14. 4. 2023
5 min read

Vesmírný průmysl prochází v posledních letech obrovským rozvojem. Pro investory to znamená příležitost podílet se na slibném růstu "nového" odvětví s obrovským potenciálem. Jak se ale nespálit?

S narůstajícím využíváním satelitních technologií, rozvojem vesmírné turistiky i ambiciózními plány na dobývání kosmu a dalších planet roste i komerční potenciál tohoto odvětví

Jedním z nejlepších způsobů, jak do vesmírného sektoru investovat, jsou burzovně obchodované fondy neboli ETF. ETF totiž investorům umožňují získat širokou expozici vůči celému spektru společností působících v odvětví bez nutnosti si jednotlivé akcie sami vybírat. Investor si může jednoduše zakoupit podílové listy ETF a získat tak účast v desítkách společností, od výrobců raket a satelitů přes společnosti zajišťující vesmírnou infrastrukturu až po společnosti sázející na vesmírnou turistiku. Zaměřím se na ETF, které umožňují investovat právě do vesmírného sektoru.

Jak investovat?

Do leteckého průmyslu se dá investovat prostřednictvím několika burzovně obchodovaných fondů.

U.S. Global Jets ETF $JETS+0.5% 

Jde o pasivně řízený ETF fond, který investuje do globálního odvětví letecké dopravy. Tento fond sleduje výkonnost indexu U.S. Global Jets, který zahrnuje přední společnosti letecké dopravy, výroby letadel a souvisejících firem po celém světě. Mezi hlavní zložky JETS patří velké letecké společnosti jako American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, ale také výrobci letadel jako Boeing a Airbus.

JETS nabízí investorům příležitost vidět potenciální růst leteckého průmyslu prostřednictvím jednoho fondu. S poplatky ve výši 0,75% ročně je JETS relativně nízkonákladovým řešením pro ty, kteří chtějí expozici v tomto odvětví.

Samozřejmě nesouvisí přímo s vesmírným průmyslem, ale letectví je s ním úzce spojeno a může z něj extrémně těžit.

Ark Space Exploration & Innovation ETF $ARKX

Potenciální volbou je také ARKX, který drží portfolio 35 až 55 společností zabývajících se výzkumem vesmíru a inovacemi. ARKX rozděluje své podkladové akcie do čtyř tematických kategorií: orbitální letectví, suborbitální letectví, základní technologie a technologie v oblasti letectví a kosmonautiky. ETF je aktivně řízený, což znamená, že nesleduje žádný index. Řídicí tým fondu má spíše širokou možnost využívat fundamentální a technickou analýzu k výběru a vážení akcií podle vlastního uvážení. V současné době činí nákladový poměr ETF 0,75 %.

iShares U.S. Aerospace & Defense $ITA

iShares U.S. Aerospace & Defense investuje do hlavních 40 společností z amerického leteckého a obranného průmyslu. Mezi jeho největší pozice patří Lockheed Martin, Northrop Grumman a Raytheon, které se podílejí na programech vesmírných a obranných systémů. ITA nabízí investorům expozici k dlouhodobému růstu výdajů na obranu a aerospace sektor ve Spojených státech.

ITA sleduje pasivní investiční strategii váženou dle tržní kapitalizace a průběžně se přizpůsobuje složení indexu MSCI U.S. Aerospace & Defense. S poplatky ve výši 0,42% je tento ETF nízkonákladovou a efektivní cestou pro dosažení expozice tomuto odvětví.

Historicky dosahoval ITA solidních výnosů, stabilních dividendorů a nízké volatility díky defenzivní povaze tohoto odvětví. Investice do ITA mohou být vhodné jak pro dlouhodobé tak krátkodobé pozice s ohledem na zaměření fondu.

Procure Space ETF $UFO+1.5% 

Procure Space ETF je první globální investiční fond, který se zaměřuje výhradně na společnosti z odvětví vesmírného průmyslu. UFO investuje do výrobců satelitů, raket, kosmických lodí a dalších technologií pro komerční, vládní a vojenské účely. Mezi jeho největší pozice patří SpaceX, Lockheed Martin, Northrop Grumman a MAXAR Technologies.

UFO poskytuje investorům inovativní způsob expozice růstu komerčního vesmírného odvětví. S poplatky 0,75% ročně je fond konkurenceschopný pro pasivní investice. UFO sleduje investiční strategii váženou podle tržní kapitalizace a přizpůsobuje se složení globálního indexu vesmírného průmyslu.

Perspektiva růstu vesmírné turistiky, vesmírného dopravního průmyslu, vesmírné těžby asteroidů a dalších nových trhů, může pro investory představovat zajímavou příležitost. Výnosy a volatility jsou však stále vysoké s ohledem na úroveň diverzifikace vzhledem k koncentraci na několik málo společností.

UFO tak představuje rizikovější, ale potenciálně lukrativnější expozici vesmírného průmyslu pro odvážné investory.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.