S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Koruna pokračuje v mohutném posilování

Miroslov Novák
13. 4. 2023
3 min read

Koruna pokračuje v mohutném posilování a to nejen vůči euru. Zároveň je však koruna nyní extrémně citlivá na pozitivní sentiment na finančních trzích.

Posilování koruny v letošním roce zatím nebere konce. Vůči euru dnes koruna posílila pod hladinu 23,30 CZK/EUR, čímž vylepšila své letošní maxima a zároveň se pohybuje na nejsilnějších hodnotách od července 2008. Koruna však výrazně neposiluje pouze vůči euru, ale i vůči americkému dolaru, britské libře či polskému zlotému. V případě dvou posledně jmenovaných měn se nachází v blízkosti svých historických maxim.

Oslabení koruny k hladině 24 CZK/EUR v polovině března se ukázalo jako krátkodobé, když nervozita na finančních trzích kvůli pádu amerických bank a převzetí Credit Suisse rychle odezněla. Březen však zároveň naplno ukázal, jak moc je letošní posilování koruny svázáno s optimismem na finančních trzích. Stačí, když na trzích dojde k poklesu optimismu a zvýšení rizikové averze, a koruna začne prudce oslabovat.

V letošním roce tak zatím sledujeme z pohledu koruny poměrně netypickou situaci. Domácí fundamenty (recese tuzemské ekonomiky, schodkový běžný účet platební bilance v loňském roce, zužující se úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami) hovoří proti posilování koruny. Zároveň nefunguje historicky poměrně silná korelace mezi vývojem domácího HDP a korunou – pokud si česká ekonomika prochází recesí, tak koruna obvykle oslabuje, respektive minimálně neposiluje.

Na druhé straně posilování eura vůči dolaru se obvykle váže s posilováním koruny vůči euru, k čemuž letos skutečně dochází. ČNB, na rozdíl od exportních podniků, silnou korunu kvituje. Na březnovém zasedání prohlásil guvernér Michl, že by ČNB nevadil ještě silnější kurz koruny. A v neposlední řadě zde máme výše zmíněný pozitivní sentiment na finančních trzích (např. francouzský CAC 40 si letos připsal již přes 15 %), což je podle mě hlavní důvod posilování koruny.

Má koruna prostor k dalšímu posílení? Z technického pohledu nepochybně ano. Hladina 23 CZK/EUR a vlastně i historické maximum koruny z července 2008 – 22,863 CZK/EUR, už jsou poměrně blízko. Duben navíc bývá měsícem, kdy se rizikovým aktivům většinou daří. Mějme však na paměti, že s každým dalším posílením koruny se apreciační potenciál koruny do určité míry vyčerpává. A také skutečnost, že koruna je nyní extrémně citlivá na pozitivní sentiment na finančních trzích. Stačí návrat rizikové averze na trhy a máme zde opakování března. A v neposlední řadě si stačí připomenout rok 2008, kdy koruna po prudkém posilování v první polovině roku v druhé půlce neméně rychle oslabila (viz graf). K obratu trendu často dochází v době, kdy se většina začne smiřovat s tím, že už prostě nebude jinak. Dochází ke kapitulaci. A v případě bodu obratu na koruně můžeme být blíže, než si myslíme.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.