S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Według Marka Kolanovica to, co widzimy teraz, to tylko spokój przed burzą. Co będzie po niej?

Adrian Nowak
13. 4. 2023
4 min read

Chociaż rynki akcji rosną od początku roku, inwestorzy nie powinni rozluźniać swojego zainteresowania. Rzeczywiście, jest sporo headwindów, a analitycy prześcigają się w prognozach recesji, która coraz częściej wydaje się nieunikniona. Jaka jest opinia stratega JP Morgan Marko Kolanovica na temat obecnej sytuacji? Według niego, doświadczamy teraz spokoju przed burzą. Dlaczego.

W 2023 roku rynki akcji stoją przed wieloma niepewnościami i wyzwaniami, które mogą wpłynąć na ich wyniki. Jednym z głównych ekspertów, którzy monitorują i analizują trendy rynkowe jest Marko Kolanovic, strateg w JPMorgan. Kolanovic wywarł znaczący wpływ na społeczność inwestycyjną dzięki swoim trafnym prognozom i umiejętności identyfikacji kluczowych czynników wpływających na rynki. W tym artykule skupimy się na poglądach i przewidywaniach Kolanovica dotyczących rynków akcji w 2023 roku.

Strateg JPMorgan Mark Kolanovich ostrzega przed potencjalnym spadkiem akcji w 2023 r. Jest to spowodowane zawirowaniami w bankowości, szokiem naftowym i spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Europejskie akcje są obecnie notowane w pobliżu rekordów wszech czasów, a amerykańskie akcje odrabiają ostatnie straty. Kolanovic spodziewa się jednak odwrócenia sentymentu do ryzyka i w najbliższych miesiącach rynek może ponownie przetestować zeszłoroczne minima.

Zawirowania w bankowości i szok naftowy

W sektorze bankowym trwają zawirowania, które mogą wpłynąć na ogólne wyniki rynków akcji. Upadek kilku banków w USA i za oceanem pokazuje, że sektor ten stoi przed poważnymi wyzwaniami.

Chociaż banki centralne wciąż się komunikują, istnieją powody, aby zaciemnić walkę z inflacją i stłumić zakładane przez rynek cięcie, więc pierwotne źródło stresu, stopy wyższe na dłużej, może ponownie wejść do obrazu.

Traderzy zwiększyli zakłady, że stres systemu bankowego zmusi Rezerwę Federalną (Fed) do zahamowania kampanii zacieśniania. Kolanovich ostrzega, że pierwotne źródło stresu, stopy wyższe przez dłuższy czas, może ponownie wejść do gry. Jeśli Fed przestanie podnosić stopy procentowe, może to chwilowo uspokoić rynki, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wyższej inflacji i innych problemów.

Jednocześnie rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie spowodowało gwałtowny wzrost cen ropy, co może mieć negatywny wpływ na globalną gospodarkę.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy spowalnia z powodu obaw o inflację i rosnące stopy procentowe. Wydarzenia te mogą spowodować, że inwestorzy staną się bardziej ostrożni i zmniejszą swoje inwestycje w akcje. Kolanovic uważa, że spowolnienie wzrostu może doprowadzić do dalszych spadków na rynkach akcji.

W ostatnich tygodniach nastąpił napływ kapitału do akcji, w dużej mierze napędzany przez inwestorów systematycznych, short squeeze oraz spadek indeksu zmienności VIX. Kolanovic postrzega obecne środowisko rynkowe jako "spokój przed burzą". Jeśli jednak warunki rynkowe ulegną pogorszeniu, może dojść do gwałtownego wzrostu zmienności i spadku na rynkach akcji.

W odpowiedzi na słabe perspektywy gospodarcze na ten rok, Kolanovic zmniejszył swoją alokację w akcje. Pomimo rosnących stóp procentowych i serii upadków banków w USA i za oceanem, akcje pozostały odporne. Indeks S&P 500 wzrósł w pierwszym kwartale o 7%, a Nasdaq 100 wzrósł o 20% dzięki zyskom na akcjach technologicznych. Jednak te zyski mogą być tymczasowe, jeśli warunki gospodarcze ulegną pogorszeniu.

Strategowie Citigroup Inc. zauważają, że w ciągu ostatniego tygodnia pozycjonowanie netto wyraźnie wzrosło w przypadku indeksu S&P 500, a do rozliczenia pozostało 15 mld USD shortów. Taki rozwój sytuacji może dodatkowo zwiększyć nerwowość na rynkach i przyspieszyć potencjalny spadek akcji. Inwestorzy powinni monitorować pozycje rynkowe i bety, ponieważ mogą one sygnalizować nadchodzące zmiany w trendach rynkowych.

Wnioski

Podsumowując, Kolanowicz przewiduje burzliwy rok na rynkach akcji i zaleca ostrożność inwestycyjną w obliczu zawirowań w sektorze bankowym, szoku naftowego i spowalniającego wzrostu. Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach rynek ponownie przetestuje ubiegłoroczne minima. Inwestorzy powinni uważnie śledzić rozwój sytuacji gospodarczej, reakcje banków centralnych i nastroje rynkowe, aby dostosować się do zmieniających się warunków w celu ochrony swoich inwestycji.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.